Zastanawiasz się, w jaki sposób w zaledwie kilka miesięcy na moim kanale na Youtube przybyło prawie 1000 subskrybentów? Zaraz się tego dowiesz! Sprawdź jak zacząć nagrywać na Youtube oraz jakie korzyści z tym się wiążą.
Jeśli wolisz zamiast video wersję pisaną, to poniżej znajdziesz transkrypcję.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Co to jest vlog i jak zacząć nagrywać na Youtube?
- Jakie korzyści płyną z vlogowania na Yotube?
- Gdzie znaleźć super muzykę do vlogów?
Dzisiaj napiszę Ci więcej o vlogowaniu w biznesie. Może nie jestem jakąś wielką specjalistką od vlogowania, jednak od kilku lat oglądam innych vlogerów – niekoniecznie tylko biznesowych. Miesiąc temu stwierdziłam, że może byłoby fajnie coś takiego zaproponować dla interaktywnych kobiet, tak by pokazywać swój dzień od kuchni. Oczywiście, jak pomyślałam, tak zrobiłam. W momencie, gdy jechałam na tydzień do Warszawy – przygotowałam z tego dwa vlogi, które umieściłam na Youtube. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć nagrywać na Youtube albo czy warto to robić, to więcej dowiesz się poniżej.
Co to jest vlog?
Vlog to zazwyczaj nic innego, jak krótki filmik, w którym pokazujesz fragmenty swojego życia. Aktualnie bardzo popularne są cykle typu „daily vlog”, gdzie codziennie na kanale Youtube pojawia się krótki filmik z migawkami tego, co działo się u danej osoby. Vlogi są krótkie i lifestylowe – w większości przypadków trwają raptem kilka minut i są zmontowanymi urywkami tego, co akurat wydarzyło się danego dnia.
Choć z założenia vlogi są głównie lifestylowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pobawić się tym formatem i stworzyć coś bardziej biznesowego. Ja postanowiłam pokazać, jak wygląda biznes online od kuchni. Wydaje mi się to bardzo ciekawe, szczególnie że, Youtube jest takim portalem społecznościowym, w którym sprawdzają się lżejsze filmy. Nic w tym dziwnego – najczęściej, kiedy chcemy wejść na Youtube pragniemy się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu. Dlatego pomyślałam, że warto spróbować z takim vlogiem – będzie on o zabarwieniu biznesowym, jednak z przyjemnością będzie go można obejrzeć w ramach odpoczynku – dla inspiracji. Taki vlog biznesowy to ciekawe urozmaicenie dla Twojego biznesu – by docierać do nowych osób, pokazać kulisy i nawiązywać świetne relacje.
Po co robić vloga?
U mnie to był test – chciałam zobaczyć, jak ten format się przyjmie. Efekty przerosły moje oczekiwania! Poniżej przedstawiam najważniejsze plusy, jakie zauważyłam po wprowadzeniu vlogów na mój kanał na Youtube.
1. Zwiększanie zasięgów
Dzięki vlogom możesz także zwiększyć zasięgi i świadomość Twojej osoby. Z racji tego, że jest to lubiany format, to i zwiększenie zasięgów idzie z nim w parze. Większość osób chętniej ogląda coś relaksującego, niż poradniki typu: „Jak zainstalować SSL?”. W piątek wieczór, gdy chcemy odpocząć nie wejdziemy na Youtube, by obejrzeć sobie filmik „Jak zainstalować SSL?” – abstrahując od tego, że większość z nas ma już ten SSL zainstalowany. Poradnik będzie interesował te osoby, które akurat w tym momencie potrzebują tej wiedzy, inni sięgną właśnie po vloga.
2. Nawiązanie relacji
Vlogowanie pozwala na nawiązanie serdecznej relacji z odbiorcami. W końcu pokazujesz się od ludzkiej strony, odsłaniasz kulisy, a tym samym stajesz się bliższa dla swoich obserwatorów.
Jednym z moich vlogów było pokazanie wyzwania na 1000 osób od zaplecza:
3. Zwiększanie ilości odbiorców
Choć kanał na YouTube mam od zeszłego roku, to najwięcej subskrybentów przybyło w ostatnich dwóch miesiącach – właśnie za sprawą vlogów. To świetny sposób, by zwiększać zasięgi, ale i docierać do nowych osób z Twoim przekazem, firmą, marką, czy blogiem.
4. Więcej wejść z YouTube na bloga
Niedawno weszłam w statystyki mojej strony WWW w Google Analytics. W zakładce społeczności sprawdziłam, z jakich portali społecznościowych odbiorcy trafiali na moją stronę. Co ciekawe, YouTube jest na drugim miejscu! To było dla mnie zaskoczenie, bo myślałam, że na 2 miejscu będzie raczej Instagram,w którego inwestuje bardzo dużo czasu, jak i energii. Praktycznie codziennie wrzucam jedno bądź dwa zdjęcia, a także nagrywam stories, a mimo wszystko Instagram jest na trzecim miejscu. Co więcej, między YouTube a Instagramem jest znaczna różnica! Nie da się ukryć, że zadziałały tutaj vlogi, które prowadziłam, co mnie bardzo zaskoczyło! Choć vlogi są bardziej rozrywkowe, to jednak zachęcają osoby, by wchodziły na moją stronę WWW i czerpały z niej wiedzę.
W porównaniu do tego, ile pracy i energii wymaga ode mnie Instagram, a ile Youtube, to jest ogromna różnica. Vlogowanie na Youtube ma sens, bo ma duże przełożenie na wejścia na stronę.
Oprócz tego, że wrzucam filmiki na Youtube, to rzeczywiście dużo osób przechodzi na Youtube z Facebooka, czy Instagrama, ale znaczna większość nowych osób trafia do mnie poprzez Youtube, czyli np. zasubskrybowała mój kanał, albo przez wyszukiwarkę Youtube znajduje mój kanał i przez to przechodzi do mnie na stronę. Dzięki temu o mojej działalności dowiadują się nowe osoby, które w przeciwnym wypadku nie trafiłyby na tę stronę, bo nie używają Instagrama albo nie były wcześniej na moim blogu. Youtube to jest zupełnie nowe źródło dotarcia do tego, co pokazuję.
Jak zacząć nagrywać na Youtube?
Jakie filmy nagrywać na Youtube?
Spróbuj z vlogami! Dobrze, jeśli takie vlogi są kilkuminutowe bądź maksymalnie kilkunastominutowe. Tak, by nie znudzić osób, które Cię oglądają. Fajnie to wygląda, jeśli w takim vlogu są krótkie filmiki – urywki, które pokazują kolejne części naszego planu dnia.
Stwierdziłam, że w przypadku mojego kanału takie vlogi będą świetnym urozmaiceniem, jeśli będę nagrywała takie intensywne dni, niż te, w których pracuję i siedzę przed komputerem – np. wydarzenia, konferencje, czy wyjazdy biznesowe. Dzięki temu w jednym filmiku będzie się dużo działo, co może przyciągnąć osoby, które są zainteresowane moją działalnością.
Jak zmontować filmik?
Z tych krótkich ujęć należy zmontować filmik. Jak to zrobić? Do montażu jest wiele różnych programów – zarówno darmowych, jak i płatnych. Ja korzystam z darmowego programu HitFilmExpress. W momencie, kiedy zaczęłam się bardzo mocno przykładać do YouTube stwierdziłam, że ten montaż nie jest dla mnie. Montowanie filmików jest dla mnie nużącym zajęciem, które nie przynosi mi radości. Znalazłam natomiast genialny sposób i zaczęłam ten montaż delegować. Mam wspaniałą osobę, która w tej chwili montuje vlogi i filmiki na Youtube za mnie. Myślę, że w momencie, gdy masz swój biznes i nie masz czasu na tego typu montaż, to warto oddać to zadanie innym.
Jak nagrywać na Youtube za darmo?
Wystarczy, że skorzystasz z dostępnego sprzętu, jak i samodzielnie zmontujesz filmik za pośrednictwem bezpłatnego programu. Na początek takie rozwiązanie całkowicie wystarczy!
Skąd wziąć muzykę z podkładem na vloga?
Długo szukałam fajnych rozwiązań. Nie każda muzyka na Youtube przejdzie ze względu na prawa autorskie. Dostałam namiar na portal EpidemicSound, w którym można zakupić sobie Youtube subskrypcje, z której możecie bez limitu pobierać różne kawałki i wrzucać je jako podkłady na Youtube. Tam jest 30- dniowy trail, w którym też możecie pobrać muzykę i posprawdzać sobie, jak to wszystko wygląda. Myślę, że to jest fajny sposób na start – by zacząć i sprawdzić, czy taka muzyka Ci odpowiada.
Jak zacząć nagrywać na Youtube? Zainspiruj się!
Uwielbiam oglądać Krzysztofa Gonciarza, który tworzy naprawdę świetny vlog na YouTube. Jest on dla mnie takim guru vlogowania, oglądam go praktycznie codziennie i wiele się od niego nauczyłam np. jak ustawić kamerę i gdzie, jak to powinno wyglądać, czy co mówić na takim vlogu.
Tworzysz vloga na Youtube? A może masz to w planach, bo ciągle zastanawiasz się jak zacząć nagrywać na YouTube? Daj znać w komentarzach, co myślisz o vlogowaniu w biznesie!