webinar krok po kroku

Prowadzenie transmisji na żywo to rewelacyjny sposób na zdobycie nowych odbiorców, zbudowanie pozycji eksperta i tym samym rozwijanie swojego biznesu. Odkąd zaczęłam organizować wyzwania z live’ami i webinarami moja interaktywna społeczność zdecydowanie się powiększyła. Jeśli zastanawiasz się nad swoim pierwszym livem na Facebooku bądź webinarem, to łap kilka prostych wskazówek, jak zacząć i o czym nie zapomnieć w trakcie. 

Webinar krok po kroku – przygotowanie

Chcesz w przyszłości przeprowadzić transmisję na żywo? Mam dla Ciebie kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, nim zabierzesz się do swoich pierwszych webinarów. Są to absolutne podstawy, które umożliwią Ci działanie, a jednocześnie nie wymagają większych nakładów finansowych. Tym samym nie musisz zanadto odwlekać w czasie działania!

Internet

Nim przejdziesz do prowadzenia transmisji, sprawdź swoje łącze internetowe — istotny jest tutaj parametr upload. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące internetu, skonsultuj się z dostawcą.

Twoje studio nagraniowe

Po sprawdzeniu internetu możesz przejść do zastanowienia się nad ulokowaniem studia nagraniowego w swoim mieszkaniu. Jeśli masz taką możliwość, możesz je stworzyć w osobnym pomieszczeniu, by nie tracić czasu na rozkładanie i składanie potrzebnych sprzętów. Nic jednak nie szkodzi, gdy takiej przestrzeni nie masz. Moje studio nagraniowe przez długi czas mieściło się w salonie.

Kadr

Warto także wybrać korzystny kadr, najlepiej taki od połowy korpusu. Zadbaj o to, by tło za Tobą było ładne, jak i mówiło coś więcej o tym, czym się zajmujesz. Możesz postawić z tyłu drobne elementy dekoracyjne nawiązujące do koloru Twojej marki, czy produkty — u mnie bardzo często gościła książka “Bądź online”. Wybierz najlepsze możliwe miejsce, jakim dysponujesz w danym momencie.

Dźwięk

Na początku nie musisz inwestować w specjalny sprzęt do prowadzenia webinarów. Wystarczy Ci telefon i zestaw słuchawkowy.  Jeśli możesz więcej zainwestować, to zdecyduj się na mikrofon krawatowy. Głos jest najważniejszy! Jeśli chcesz czegoś więcej niż zestaw słuchawkowy audio do telefonu, to wybierz mikrofon dostosowany do Twoich potrzeb. Przy głośnym otoczeniu sprawdzi się mikrofon kierunkowy, w cichym krawatowy. Gdy planujesz prowadzić live’y i webinary z telefonu, koniecznie sprawdź, czy mikrofon, który chcesz kupić, będzie z nim działał.

Oświetlenie

Jeśli chcesz tylko wypróbować prowadzenie transmisji live i jeszcze nie inwestować w oświetlenie, to wybieraj prowadzenie nagrań online w ciągu dnia, w najjaśniejszym miejscu w mieszkaniu. Światło dzienne będzie prezentowało się o wiele lepiej, niż to sztuczne żółte. Gdy poczujesz, że chcesz działać bardziej profesjonalnie, bądź marzy Ci się przeprowadzanie live’ów wieczorem, to zdecyduj się na dodatkowe oświetlenie zimnie i miękkie np. z softboxów i lamp pierścieniowych. Przyda się także lampka podkreślająca kontur Twojego ciała — może to być pojedyncza żarówka do softboxa w ramce do żarówki.

webinar krok po kroku

Zaraz przed

Na chwilę przed transmisją na żywo sprawdź połączenie internetowe, a potem przygotuj niezbędniki. U mnie jest to szklanka wody, a także chusteczki matujące, dzięki czemu moja twarz nie błyszczy się zanadto. Przydaje się także tablet, na którym mogę wygodnie czytać pytania na czacie. Często przed samą transmisją robię także ćwiczenia głosowe, by w trakcie brzmieć lepiej i wyraźniej.

Przed transmisją zamykam także okna, by do słuchających nie docierał hałas z zewnątrz. Kiedyś tego nie zrobiłam i potem część transmisji męczyłam się z ćmą :). Podlinkuje filmik, w którym możesz zobaczyć moje wpadki z transmisji na żywo — bywało naprawdę wesoło.

Sprzęt, z którego korzystam do transmisji live

webinar krok po kroku

Webinar krok po kroku — jak to wyglądało u Ciebie?

Jestem ciekawa, jak wyglądało prowadzenie webinarów w Twoim przypadku? Na jaki temat był Twój pierwszy webinar? Napisz coś więcej o swojej historii w komentarzu!

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

1 Komentarz

  • Dziękuję Ci za ten artykuł! Zmobilizowałaś mnie do przeprowadzenia pierwszego webinaru 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *