• Autor
  Wpisy
 • #105515

  Sprawdzam różne opcje personalizacji i w typografii przy próbie zmiany czcionki mogę wybrać tylko kilka rodzajów czcionek. Przy pozostałych wyświetla się komunikat “Wygląda na to, że wybrałeś krój pisma Google. Korzystając z zewnętrznych krojów pisma Google, witryna może naruszać zasady prywatności prywatności obowiązującymi w kraju odwiedzającego. Alternatywnie, można korzystać z naszego rozszerzenia Local Google Fonts lub plugin.”
  Co to znaczy?
  Motyw to Blocksy

  #105555

  Hej Elwira, czy podałabyś może adres strony, na której występuje problem?

  #105568
  Paweł Zieliński
  Moderatorka

  Cześć Elwira,
  Tak, masz rację ten motyw to wyświetla, testowałem – nie przejmuj się, ale zawsze można sprawdzić.
  Poniżej instrukcja:
  Jak masz wątpliwości czy font, który wybrałaś ma prawa autorskie to zapisz sobie jego nazwę i sprawdź czy występuje na stronie:
  https://fonts.google.com
  Jak klikniesz w wybranego fonta to poszukaj zakładki „About & license”
  Wszystkie fonty na tej stronie mają podaną licencję.

  Pozdrawiam,
  Paweł

  #105577

  Cześć Paweł, weszłam na tą stronę i wpisałam kilka różnych fontów. W licencji wszystkie mają taką informację:
  “These fonts are licensed under the Open Font License.
  You can use them in your products & projects – print or digital, commercial or otherwise.
  This isn’t legal advice, please consider consulting a lawyer and see the full license for all details.”

  Rozumiem, że mogę ich używać?

  Dlaczego taka informacja w moim motywie w ogóle się pojawia?

  #105610
  Kaja Rzeczkowska
  Moderatorka

  Odkryłaś super ciekawą sprawę!

  Niektóre kraje mają pewne konkretne obostrzenia związane z prywatnością, o które martwi się twórca Twojego motywu. I niestety możemy do nich należeć.

  Generalnie chodzi o to, że użytkownik Twojej strony pobiera wybrany przez Ciebie font Google od Google, a co za tym idzie, Google otrzymuje informację, że użytkownik o jakimś IP (uznano, że to dane osobowe) wszedł na Twoją stronę, co może być wysyłaniem informacji o nim za granicę.

  Nie mam jakiejś porywającej wiedzy prawnej i nie znalazłam super jednoznacznej informacji na temat tego, jak polskie prawo zapatruje się na korzystanie z Google Webfont. Szczerze mówiąc, nigdy wcześniej nie pomyślałam, że to może być problem. Natomiast rok temu była o tym głośna w świecie RODO sprawa w Niemczech i właściciele stron otrzymywali tam upomnienia i wezwania do zapłaty. U nas obowiązują te same przepisy unijne, więc jeśli temat pojawi się w sądach, interpretacje mogą być podobne. Ochrona danych osobowych to temat, który firmom nie daje spać po nocach, bo kary za to potrafią być duuuuże.

  Zrobiłam szybki research i tak:
  – ileś stron ma w polityce prywatności zapisy o tym, że stosują fonty Google i mają w tym uzasadniony interes prawny
  – znalazłam artykuł prawniczy dowodzący, że taki zapis nie wystarcza, ponieważ odsyłanie do Google nie jest konieczne i fonty można osadzić u siebie na stronie
  – na innej stronie znalazłam artykuł polecający m.in. wtyczkę Local Google Fonts albo Optimize My Google Fonts (do wyboru, ale skoro Blocksy poleca Ci to pierwsze jako swoje, to wydaje się u Ciebie lepszym wyborem) jako rozwiązanie pozwalające osadzić wybrane fonty Google u siebie na stronie, co rozwiązuje problemy z RODO.
  Jest też rozwiązanie bezwtyczkowe, które daje lepsze wyniki pod względem szybkości strony, ale wydaje się skomplikowane. Może Paweł dałby radę przedstawić zrozumiale.

  W każdym razie wygląda to na temat, gdzie lepiej się zabezpieczyć i wyrazy uznania dla twórców motywu, że o to dbają.

  #105636

  Kaja, dziękuję za tak obszerną odpowiedź. Czy dobrze rozumiem, że jeśli chcę skorzystać z któregoś z tych fontów Google, powinnam zainstalować wtyczkę Local Google Fonts? Nie wiem jeszcze czy w ogóle będę potrzebowała innego fontu, ale może tak, więc chętnie się dowiem jak zrobić to legalnie i spać spokojnie 😉

  #105662

  Elwira, z tego co zrozumiałam to tak, ale przekażę dla pewności jeszcze temat Kai 🙂

  #105683
  Kaja Rzeczkowska
  Moderatorka

  Tak, dokładnie. Jakbyś miała problemy z konfiguracją wtyczki, to pisz 🙂

  #105689

  Ok. Na razie nie zajmuję się jeszcze takimi szczegółami, ale jak już przyjdzie na to czas, to w razie problemów na pewno będę pisać 😉
  Dziękuję za wszystkie wyjaśnienia i pomoc.

  #105748
  Kaja Rzeczkowska
  Moderatorka

  Super 🙂 Cieszę się, że mogłam Ci pomóc 🙂