wyzwanie WWW

To już drugi artykuł z cyklu – SEO – FAQ, który powstał dzięki Waszym pytaniom, które do mnie przesłaliście. Jeśli chcesz wznieść pozycję swojej strony w Google to zapraszam Cię do jego lektury!

SEO – FAQ – odpowiedzi na pytania czytelników cz.2

Co to jest SEO?

Co to jest SEO? Jak wpływa na pozycję strony w Google? Jak tanio i efektywnie zarządzać pozycją strony?
Iwona

SEO – inaczej Search Engine Optimalization jest to szereg działań, jakie musimy wykonać, aby polepszyć pozycję strony w Google. Jeśli chcesz, aby były to niedrogie i efektywne działania to zadbaj o nie samodzielnie. W tej chwili największe znaczenie mają 3 główne obszary:

  • Optymalizacja strony internetowej – w tym różne techniczne aspekty oraz optymalizacja treści,
  • Wartościowe treści – nasycone słowami kluczowymi,
  • Zewnętrzne linki – ważne, aby pochodziły ze stron o wysokim autorytecie i nie były to kupowane linki.

Czy SEO jest czasochłonne?

Czy dla osoby, która startuje z własnym biznesem i wszystkiego uczy się sama (obsługiwanie WordPressa, ułożenie oferty, praca nad identyfikacja wizualna firmy itd.), SEO jest faktycznie niezbędne od samego początku działalności firmy/strony firmowej? Ile czasu należy poświecić, aby “ogarnąć” SEO (np. wg Twojego e-booka, stronę internetowa można stworzyć w 30 dni…)?
Gosia

Według mnie SEO jest niezbędne od samego początku działalności. Po pierwsze dzięki temu wyrobisz sobie nawyk prawidłowej optymalizacji strony i przy każdej dodawanej treści będzie Ci to zajmowało coraz mniej czasu. Natomiast drugim pozytywem jest to, że znacznie wcześniej będzie można odnaleźć Cię w wyszukiwarce, a na początku biznesu taki dodatkowy sposób pozyskiwania klientów jest bardzo ważny.

Mój kurs dotyczący pozycjonowania będzie się nazywał “Opanuj SEO w 14 dni” – uważam, że konieczną wiedzę można pojąć w 2 tygodnie – jednak ważne jest to, aby wprowadzać ją w życie cały czas.

Page rank

Jak w najkrótszym czasie podnieść index page rank strony poza umieszczaniem odpowiedniej treści pod kątem SEO na stronie?
Anna

Parametr Page Rank został wycofany przez Google i nie ma już możliwości jego sprawdzenia. W tej chwili dla każdej strony internetowej wynosi on 0. Dlatego warto się skupić na zwiększaniu ruchu na stronie internetowej – to powinien być główny cel pozycjonowania.

Przyszłość?

Czy SEO to przyszłość? Czy już może jest coś nowszego? Czy można to zrobić samemu czy lepiej zdać się na kogoś, kto “w tym siedzi”? Jak radzić sobie z nieuczciwymi praktykami związanymi z pozycjonowaniem strony?
Natalia

Zacznę po kolei 🙂 Na wysoką pozycję w wyszukiwarkach ma duży wpływ content marketing, czyli między innymi pisanie wartościowych treści. Mówi się, że “Content marketing is new SEO”. Zgadzam się z tym, jednak uważam, że działania content marketingowe, jest to tak naprawdę składnik pozycjonowania, bo mają one ogromny wpływ na ranking wyszukiwarek.

Tak, jak wspominałam w poprzednim zestawieniu pytań i odpowiedzi z pozycjonowania, uważam, że lepiej samodzielnie się zajmować pozycjonowaniem. Wartościowe treści dotyczące Twojego biznesu mają bardzo wysokie znaczenie i mało kto będzie w stanie tak dobrze o tym napisać jak osoba z nim związana.

Wiele osób działa na granicy działań niedozwolonych, które często są uznawane jako spamerskie oraz są rygorystycznie traktowane przez Google w dłuższej perspektywie czasu. Jak sobie z nimi radzić? Podarować sobie kupowanie linków, wymiany banerami i innych działań, które sztucznie zwiększają ruch na stronie, a po prostu dbać o swoich odbiorców, pisanie dobrych treści, które są chętnie udostępniane. Wyjdzie to na dobre Tobie, Twojej stronie internetowej, a odbiorcy to docenią. A do tego firma pozycjonerska na pewno nie jest potrzebna 🙂

Jeśli jednak już przez takie działania trafiłaś na listy spamerskie lub zostałaś ostro potraktowana przez wyszukiwarki i została z nich usunięta lub zepchnięta na niższe pozycje to wtedy będzie trzeba się z tego podnieść. Prawdopodobnie będzie konieczna zmiana serwera – na taki z innym adresem IP, zmiana domeny lub ewentualnie usuwanie wszelkich linków spamerskich, które się pojawiły w Internecie. Jeśli było ich dodawanych po kilkaset – kilkatysięcy dziennie – może się to okazać żmudne, pracochłonne i kosztowne. Dlatego wystosuję apel – błagam nie działajcie tak! Bo po co? To i tak zostanie wykryte i ukarane!

Budżet na pozycjonowanie

W jaki sposób zaplanować samodzielne pozycjonowanie przy minimalnym budżecie (lub budżetem 0 zł) poza wtyczkami do WordPressa (yoast by seo itp.) ? Pozdrawiam 🙂
Paulina

Większość działań pozycjonerskich nie wymaga dodatkowych kosztów:

  • pisanie treści – możesz robić to samodzielnie,
  • dbanie o zewnętrzne linki – możesz udzielać wywiadów lub artykułów gościnnych,
  • optymalizacja treści – wtyczka Yoast SEO,
  • znalezienie słów kluczowych – możesz także korzystać z darmowych narzędzi np. Google Trends, planera słów kluczowych Google Adwords.

Do zaplanowania tych działań mogą Ci się przydać planery tygodniowe, możesz je poniżej pobrać za darmo: [Nie znaleziono pliku].

Zacznij od porządnej strategii, w której zaplanujesz wszystkie swoje działania i będziesz w nich konsekwentna, a jedynym kosztem poniesionym przez Ciebie – będzie Twój czas.

 

Przeczytaj wszystkie artykuły z cyklu pozycjonowanie – pytania i odpowiedzi.

Masz jakieś pytania dotyczące SEO to zadaj je w komentarzu. Jeśli interesujesz się SEO i nie wiesz jak wystartować to zapraszam do kursu “Opanuj SEO w 14 dni!”.

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

21 Komentarze

  • Podziwiam z jakim zapałem rozwiewasz wszelkie zawiłości,trudności internetowe! Dla niektórych to czarna magia, po części nadal dla mnie, ale budujące jest, że można temat ogarnąć, zrozumieć i w pęłni korzystać z dobrodziejstw technologii 🙂

    pozdrawiam,Magda.
    https://subiektywnieoliteraturze.blogspot.com/2016/07/recenzja-wszystko-mam-w-sobie-dorota.html

    • Dzięki za miłe słowa, oczywiście, że temat można ogarnąć i nie jest to takie trudne, jak się wydaję 🙂

  • Bardzo przydatny wpis, dodaję sobie do zakładek i będę zaglądać. 😉

  • Zacznij od porządnej strategii – to coś dla mnie, bo jak na razie nie mam żadnej i wszystko jest takie jakie jest 🙂 Czas nad tym pomyśleć w końcu.

  • Podstawy SEO znam, ale zawsze chętnie nauczę się czegoś nowego, czekam więc na kolejne teksty 🙂

  • To kolejny Twój wpis, którego tematyka jest u mnie “na czasie”. Chyba jakaś telepatia. 😉

  • Jestem na etapie wtajemniczania w SEO, więc Twoje artykuły to strzał w dziesiątkę 🙂

  • Jak zwykle niezawodne 🙂 Super, dzięki za tekst i porządkowanie treści w mojej głowie. Pozdrawiam 🙂

    • Cieszę się i zapraszam za tydzień do następnego zestawienia 🙂

  • Świetne rady 🙂 Z pewnością wezmę je sobie do serca

  • Bardzo dobre zestawienie. SEO to rzecz, która trapi mnie jak i mojego bloga 🙂

  • Bardzo przydatne wskazówki. Rzeczywiście całe SEO nie jest takie straszne i lepiej opanować całą “sztukę” pozycjonowania niż powierzyć zewnętrznym firmom, które niejednokrotnie działają na granicy niedozwolonej przez Google.

  • Chętnie przeczytam kurs odnośnie seo. Czekam zatem

    • Cieszę się, będę na pewno głośno trąbić, jak się pojawi 🙂

  • Podoba mi się, że nie potrzebujemy budżetu na pozycjonowanie, możemy wszystko robić samodzielnie. Dzięki 🙂

  • A jak pozycjonować stronę www np. wizytówka firmy na której niestety jest mało tekstu a do tego strona jest oparta o szablon “one page” i w jaki sposób skonfigurować wtyczkę np yoast seo na kilka słów kluczowych ???

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *