podsumowanie-2021

Czas na podsumowanie 2021 roku! Co się wydarzyło? Jakie projekty zrealizowałam? Z czego jestem dumna i jakie błędy po drodze popełniłam. Zapraszam do artykułu, jeśli wolisz o tym przeczytać, albo do podcastu, jeśli preferujesz słuchanie.

Dowiesz się: 

  • jak wygląda podsumowanie mojego roku 2021,
  • jak wyglądają kwestie organizacyjne w moim biznesie,
  • co się zmieniło,
  • o produktach, które stworzyłam w 2021,
  • popełnionych błędach,
  • o wynikach finansowych konkretnych typów produktów,
  • jakie wnioski wyciągnęłam, które będą przydatne na rok 2022,
  • jakie będzie nowe słowo-motto roku 2022,
  • oraz jakie mam plany na 2022 rok.

Co roku pojawiają się na blogu materiały podsumowujące, które wg mnie są jak złoto. Są tam najważniejsze wnioski, do których dochodziłam przez cały rok. Zawsze staram się zacząć rok, z nowym słowem-mottem, które będzie przewodzić mi przez cały rok. Motto z zeszłego 2021 roku to „delegowanie”. I całe plany z zeszłego roku rozpisane w Kołozeszycie, miałam podporządkowane temu słowu. Teraz już wszystko planuję w Książkoplanerze.

Podsumowania 2021 roku

To był rok bardzo dużej zmiany; porównując do 2020, gdzie pracowałam tylko 1h dziennie. Dodatkowo na początku roku pandemia zatrzymała nas w domu, bez żadnego wsparcia przy opiece nad małym dzieckiem. Od wakacji, gdzie mogłam trochę odpocząć, zaczęłam wydłużać czas pracy. Zaczęliśmy z mężem, korzystać też ze wsparcia niani. Dzięki temu mam teraz ok. 4-5 godzin na pracę.

Nowe osoby w zespole

Organizacyjnie w roku 2021 zatrudniłam nową osobę, Agnieszkę Pojdę z worqAssist. I to była decyzja złoto. Do tej pory miałam Martynę (chmielewskapisze.pl) jako wirtualną asystentkę. A projektowo zatrudniłam Ewę Popielarz do korekty, Anię Teodorczyk do grafik, osobę do montażu podcastów, osobną osobę do ustawiania reklam. Miałam wtedy taki problem, że musiałam być przy okazji project managerem, żeby spiąć to wszystko w całość. Kiedy Agnieszka doszła do mojego zespołu, doszedł z nią cały jej zespół. Zlecam jej swoją pracę, a ona w ramach swojego zespołu rozdziela pracę na inne osoby. I są w stanie to wszystko ogarnąć dla mnie, w dogodnych terminach. Dzięki temu ja nie muszę się rozdrabniać nad wszystkim. Przez to, to motto delegowanie, mimo mojego małego wkładu, mogło zadziałać.

Delegowanie zadań

Często myślimy, że mam mały biznes i nie możemy jeszcze nikogo zatrudniać. Wydaje nam się, że trzeba zarabiać nie wiadomo ile, żeby kogoś zatrudnić. Jeśli czujecie, że potrzebujecie wsparcia, zachęcam was do znalezienia asysty. Szczególnie do tych zadań, których same nie musicie robić osobiście. W Książkoplanerze też macie na początku zadanie, w którym możecie spisać, które zadania warto wydelegować, a które robić samodzielnie.

Wirtualne asystentki

Zachęcam was do spróbowania usług wirtualnych asystentek. Możecie kupić np. pakiet 5,10 godzin wsparcia. Warto brać pod uwagę to, że wirtualne asystentki pracują na różnych programach i narzędziach, na co dzień. Często takie osoby zrobią coś 2x szybciej niż my, bo robią to codziennie. Spróbujcie wykupić kilka godzin na początek i sprawdźcie to, bo może właśnie wasz biznes przez to wystrzeli do przodu.

Pomysły i realizacje roku 2021

Na początku roku miałam pomysł, żeby zrobić małe e-booki, na podstawie treści webinarów, które tworzę (np. o błędach przy tworzeniu stron, czy o zarabianiu online). Okazało się, że zainteresowanie było spore. Jednak, jako że były to małe projekty, nie przyniosły wystarczającej stopy zwrotu. A koszty tych projektów jednak były. Czas pracy nad nimi, niekoniecznie przekładał się na zyski. Przy każdym projekcie patrzę na 3 rzeczy: czas, pieniądze, i czy daje mi to frajdę. Okazało się, że projekty te nie sprawiały mi wystarczająco dużo frajdy. Dlatego je porzuciłam.

Co pojawiło się na początku roku?

Oprócz tego, w styczniu napisałam nowego e-booka „Wideo na żywo” i pojawiła się aktualizacja kursu „Twój webinar” z nowymi lekcjami i nowymi narzędziami. Jak stworzyć swój pokój webinarowy bezpłatny z wykorzystaniem WordPressa, YouTube’a i StreamYardu. W pandemii wielu osobom się to przydało, gdyż musiały zacząć pojawiać się w jakiś sposób online.

W tym roku, wraz z Książkoplanerem, zrobiłam też dodruk książki „Bądź online”. Przy okazji ją aktualizując. Dzięki niej możecie zaprojektować swoją markę online, stworzyć koncepcję swojej marki online. Są tam rzeczy bardzo istotne dla osób zaczynających swój biznes.

Nagranie od nowa kursu WordPressa

W I półroczu miałam jeszcze jeden duży projekt. Postanowiłam nagrać od nowa cały kurs WordPressa. Robiłam to w każdą sobotę, przez 5 kolejnych tygodni. 100 ze 115 lekcji zostało zaktualizowanych. Przy okazji wyciągnęłam wniosek z tej aktualizacji.

Kurs WordPressa to mój flagowy produkt, który liczy grubo ponad 700 osób. Jest dostępny w 2 pakietach: rocznym i lifetimowym. Aktualizacja tego kursu kosztowała mnie ok. 20 tys. zł. Zauważyłam, że musiałam przez to podnieść cenę kursu, która przełożyła się na sprzedaż. Co dalej wpłynęło na mniejsze zyski. Wiem, że nie jestem w stanie zmniejszyć ceny tego kursu, bo w tym są jeszcze cotygodniowe konsultacje. Żeby nadal na takim poziomie móc proponować z takim wsparciem, ta cena musi zostać.

Dla osób, które nie mają dużego budżetu na początek, postanowiłam dodać nowy 6-miesięczny pakiet.

Osoby, które nie mają jeszcze budżetu, a chciałby się spróbować, zapraszam na moje bezpłatne wyzwania. Będą mogły sprawdzić, jak ten kurs wygląda i czy podejmą się tego zadania. Jeśli w trakcie wyzwania podejmiecie decyzję, że potrzebujecie wsparcia, będą dostępne pakiety kursowe. Również ten nowy, półroczny. Jak ktoś chce na poważnie zająć się budową stron internetowych albo stworzyć ją w krótkim czasie, może być ten pakiet przydatny. Dodatkowo osoby zapisane na Wyzwanie WORDPRESS, dostaną zniżkę 100 zł na Kurs WordPressa. Pamiętajcie, że jest to kurs, który żyje. Posiada on swoją grupę wsparcia. Sama nagrywam różne dodatkowe lekcje wideo. Chcę pomóc wam w budowaniu własnego biznesu online, na własnych zasadach, który da wam dużo satysfakcji.

W 2021 pojawił się jeszcze Clubhouse, ale gdzieś zapał do niego później opadł.

Drugie półrocze 2021

II półrocze było pod hasłem „Książkoplaner”. Pojawiła się oferta fundatorska, przedsprzedaż, pakiety prezentowe na święta. Dodatkowo pojawił się Kołozeszyt do planów codziennych. Książkoplaner pożarł bardzo dużo mojego czasu. Jest to dla mnie produkt bardzo istotny. To produkt z misją, który pomoże wielu osobom zaplanować biznes w 2022. Biznes oparty o wartości, który jest skuteczny i spełnia nasze cele. W nim też będzie miejsce na plany życiowe, work-life-balance, koło życia, a nie tylko pracę, pracę i pracę. Biznes powinien przynosić frajdę, pieniądze i nie zabierać nam całego czasu. Dla mnie to właśnie jest najważniejsze.

Godna płaca = się bycie zapracowanym?

Często w Polsce mamy takie poczucie, że żeby godnie zarobić musimy być bardzo zapracowani. A to nie jest prawda. Ważna jest rodzina, odpoczynek, zdrowie. Biznes też, ale trzeba sobie poukładać to wszystko, żeby móc godnie zarabiać, i robić rzeczy, które sprawiają nam satysfakcję i spełnienie. I o tym jest właśnie ten Książkoplaner. To jest też narzędzie dla mnie. Sama w nim planuje 2022 rok.

Przy okazji Książkoplanera miało się odbyć spotkanie autorskie. Niestety ze względu na sytuację w kraju nie udało się. Za to zorganizowałam w grudniu Konferencję online, która była bonusem dla osób, które kupiły Książkoplaner. Niebawem Konferencja pojawi się też w sklepie. Była ona nagrana z wieloma świetnymi osobami, które merytorycznie dały od siebie dużo inspiracji i wiedzy jak rozwinąć biznes online. Taki spontaniczny projekt dał mi niesamowicie dużo frajdy i satysfakcji, że mam w związku z tym pewne plany na przyszłość.

Tak właśnie wyglądał mój 2021 rok.

Czas błędów i wyciągania wniosków

Jeśli chodzi o błędy to po pierwsze, za długo trzymałam się tego spotkania autorskiego. Mogłam od razu pomyśleć o konferencji online. Długo trzymałam salę, firmę, która miała to sfilmować itd. Tak mocno wierzyłam, że to się uda, że przyćmiło wszystkie inne znaki, że jednak pandemia pokona ten projekt. Niestety odpuszczanie jest trudne.

Błędy są po to, żeby wyciągać z nich wnioski. Dlatego w Książkoplanerze po każdym miesiącu jest miejsce na wnioski. Plus tego jest taki, że wyszła z tego Konferencja SZTOS.

Inny błąd był błędem świadomy. Mianowicie wydałam Książkoplaner jesienią. Gdybym zrobiła to wcześniej, byłoby łatwiej. Tylko na sam pomysł wpadłam w czerwcu. Miałam opcję, że albo spinam się i jest na jesień, albo dopiero za rok. I zdawałam sobie sprawę, że będą opóźnienia.

Warto robić sobie podsumowania. Spisać plusy i minusy danej decyzji. Dzięki temu dowiedziałam się, że mogłam zatrudnić Agnieszkę wcześniej. Oraz to, żeby zrobić mniejszy pakiet Kursu WordPress.

Podsumowanie finansowe

400 tys. Tyle przychodu wyszło za 2021 rok. Z czego ok. 200 tys. to koszty. Czyli dochodu będzie ok. 200 tys. W tych 200 tys. jest moje wynagrodzenie, część to pieniądze przeznaczone na dodruki książek i konkretne projekty, a kolejna część to poduszka finansowa biznesu.

400 tys. to na razie mój najlepszy rok, odkąd założyłam swój biznes 9 lat temu. I to jest wow! I dziękuję wam za zaufanie. Za to, że wspieracie cały ten projekt. To dzięki wam może tak dobrze się rozwijać. Dziękuję.

Sukces Pisany Szminką

W 2021 r. zostałam również nagrodzona za Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu, w konkursie Sukces Pisany Szminką. W tym roku też przewinęło się przez wyzwania, ponad 50 tys. osób. To wszystko sprawia, że mi się chce. To mnie napędza do działania. I chcę robić dalej takie projekty. Dlatego w tym roku 2022 postanowiłam zrobić aż 12 wyzwań! Co miesiąc. A co. Dam radę. Niektóre wyzwania będą dłuższe, inne krótsze, ale tak dopasowane, żeby miało to sens i dało wam od razu rezultaty w waszej pracy.

Plany na 2022 r.

Słowo-motto na ten rok to „automatyzacja i procedury”. To jest tak bardzo ważne w każdym biznesie. Myślę, że ten rok może być dla mnie najbardziej przemyślanym i dopracowanym rokiem w moim biznesie. Dzięki Książkoplanerowi. Sama z niego korzystam już od sierpnia, i już zrozumiałam, że pewne koncepcje z lata, które poczyniłam, zmieniły się na plus.

Wierzę, że stworzę bardzo fajne materiały na każde z tych 12 wyzwań. I chciałabym, żeby były one robione co roku. Dokładnie w tych samych miesiącach. Ale nie jeden do jednego. Tylko tak, aby dotykały one innego zagadnienia z danego tematu. Tak, żeby można było małymi krokami iść do przodu, z dużym wpływem na swój biznes.

Mam pomysł jeszcze na aktualizację Książkoplanera, na jesień. Tematy główne będą te same, ale będziemy zgłębiać je dalej. Będzie bardziej zaawansowane podejście do tych tematów.

Zmiany w rozliczeniach

Oprócz tego na 2022 przeszłam na ryczałt. Po podsumowaniu zysków i po spotkaniu z doradcą finansowym wyszło, że ryczałt będzie się bardziej opłacał. Jak wszystko policzyłyśmy wyszło, że to rozwiązanie będzie bezpieczniejsze i korzystniejsze. Pod względem przychodu, składek i podatków. Bo np. e-booki i kursy mają odpowiednią składkę ryczałtową podatku niższą (5,5 i 8,5%, jeśli dobrze pamiętam).

Rok e-booków i książek

W związku z tym, w 2022 skupię się na książkach i e-bookach. Mają one lepsze przełożenie podatkowe niż kursy i afiliacje. Zdecydowałam się, że powstaną 3 e-booki, aktualizacja Książkoplanera i 1 nowa książka. Zdecydowałam się też, na aktualizację dotychczasowych kursów. Taki jest pomysł. Zobaczymy, czy to się sprawdzi przy następnym podsumowaniu corocznym.

Widzicie. Co roku wyciągam wnioski i na tej podstawie planuję kolejny rok. Później patrzę na założenia, które zrobiłam w poprzednim roku i wyciągam kolejne wnioski.

 

E-booki, o których wspominałam, będą dotyczyły:

  • Audytu. Tu będą 3 wersje (DIY, z moim wsparciem oraz wsparcie + wideo)
  • Tego, jak tworzyć skuteczne materiały na stronę internetową i media społecznościowe, aby była sprzedaż
  • Content planu

Teraz hit!

Zamierzam wydać bajkę dla dzieci. Wiem, brzmi to, jakby było totalnie oderwane od mojego biznesu. Głównym bohaterem będzie kotek Kodek, który przewija się wszędzie w moich książkach. Na ten pomysł wpadłam dzięki mojej Agusi i dzięki wam. Bo w wielu z was panują takie przekonania, które blokują wiele kobiet. To, że nie zasługujemy, żeby tyle zarabiać, że trzeba się zapracowywać, że nie jestem techniczna itd.

Moja bajka dla dzieci

Wyobraźcie sobie świat, w którym już od dziecka wiemy, że damy radę, że warto próbować, jeśli chcemy zrealizować swoje marzenia i osiągnąć jakiś cel. Są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda. Wierzę, że taka bajka może pokazać dzieciom, że warto sięgać po marzenia, że warto próbować. Że jak się coś nie udaje, to nie biczujemy się, tylko wyciągamy wnioski i zaktualizować swój plan. Od maleńkości miejmy zaprogramowane, że warto próbować. Że warto sięgać po marzenia. Tak jak dzieci maleńkie. Robią krok, upadają, wstają i robią kolejny krok. W ciągu naszego życia gdzieś zatracamy tę zdolność. Dlatego wierzę, że ta książka może wesprzeć małe dzieciaki w dążeniu do realizacji swoim marzeń.

Konferencja o dzieciach

Tak wam się spodobała Konferencja o Biznesie online. Chcę też stworzyć konferencję w tym roku, w ramach wydania tej książki dla dzieci. Konferencja o dzieciach. Chcę zaprosić świetnych specjalistów z tematów parentingowych. Będzie to dla rodziców, którzy chcą wspierać swoje dzieci w działaniu. Chcę, żeby były tam również tematy interaktywne, o bezpieczeństwie w sieci itd. Myślę, że to może być ciekawe i być świetną wartością dodaną.

Kolorowanka

O…będzie jeszcze jeden projekt. Kolorowanka. Będzie za darmo wysyłana kolorowanka, dla tych którzy zapiszą się na Wyzwanie. Kolorowanka po numerach. Za udział w kolejnych Wyzwaniach będziecie mogli uzupełnić kolejny kolor.

WOŚP

Dodatkowo już płatnie chcę zrobić kolorowankę, w której będą arkusze na każdy miesiąc. Będzie to dostępne tylko kilka dni, a cały dochód z tego pójdzie na WOŚP. A kto wie, może będzie też wersja drukowana tego kiedyś. Zobaczymy.

Jeśli macie jakieś pomysły, marzenia — próbujcie. Albo się uda, albo nie. Próbujcie. Bez presji. Znacznie lepsze jest uczucie, że się spróbowało, ale się nie udało. Niż że się nie spróbowało i nie wiadomo, jaki byłby rezultat.

Podsumowując. W 2022 roku będę się skupiać na automatyzacji i procedurach. Mam już LandingPage na 12 wyzwań, listy, autorespondery. Planuję też, żeby były one do wielokrotnego użytku. Wierzę, że pomoże mi to zaoszczędzić czas w 2023.

Dzięki. To już koniec podsumowań roku 2021 i planów na 2022. Wierzę, że ten materiał był dla was wartościowy.

Wierzę również, że w 2022 będziemy wszyscy interaktywni.

 

Podsumowanie 2021 – link z podcastu

Agnieszka Pojda, worqAssist: https://worqassist.com

Martyna Chmielewska: https://chmielewskapisze.pl

Ewa Popielarz: https://ewapopielarz.pl

Ania Teodorczyk: https://annateodorczyk.com

WordPress: https://wordpress.org

YouTube: https://www.youtube.com

StreamYard: https://streamyard.com

Wyzwanie WordPress: https://www.olag.pl/wyzwanie-blog

Clubhouse: https://www.clubhouse.com

Książkoplaner: https://olagosciniak.pl/sklep/produkt/ksiazkoplaner/

Kołozeszyt: https://olagosciniak.pl/sklep/produkt/kolozeszyt/

Książka Bądź Online: https://olagosciniak.pl/sklep/ksiazka-wordpress/

 

Skąd pobrać podkast Ola GO?

  • Na blogu – lista wszystkich podkastów
  • Android – słuchaj na Androidzie w swojej aplikacji
  • Spotify – kliknij lub skorzystaj z lupki i frazy „Ola Gościniak”
  • iTunes – słuchaj podkastu na urządzeniach od Apple
  • Spreaker – korzystaj z aplikacji lub na stronie
  • YouTube – playlista z podkastami
  • Soundcloud – kliknij lub skorzystaj z lupki i frazy „Ola Gościniak”
  • Stitcher – słuchaj za pomocą aplikacji
  • Kanał RSS – skopiuj adres RSS i wklej go w aplikacji, której używasz
  • Pobierz – Pobierz ten odcinek i słuchaj tam, gdzie chcesz.

Podsumowanie 2021 roku – jak to wygląda u Ciebie?

Napisz w komentarzu, co zrealizowałaś w ostatnich 12 miesiącach, a co planujesz w 2022 roku!

P.S. Interaktywna Akademia WordPressa start już wkrótce! Stwórz stronę WWW lub sklep online na WooCommerce i odbierz świadectwo ukończenia szkolenia wystawione przez placówkę oświatową Jestem Interaktywna na druku MEN. Dołącz do prawie 10 000 zadowolonych studentek i studentów. Nabór w dniach 3-5 września oraz nabór uzupełniający 17-19 września 2024 lub do zajęcia wszystkich miejsc! CHCĘ POZNAĆ CENY! ⇒

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *