jak planowac nowy rok

Ostatni dzień 2018 roku to dobry moment, by odpowiedzieć sobie na pytanie: jak planować nowy rok w biznesie? Podpytałam blogerów, trenerów biznesu i innych specjalistów o ich sposoby na robienie planów na 2019 rok. Jeśli dzisiaj, bądź w najbliższych dniach będziesz zajmować się robieniem listy “to do” na kolejne miesiące, to śmiało korzystaj z rad, które tutaj znajdziesz.

O wypowiedzi poprosiłam:

jak zaplanować nowy rok w biznesieTomasz Palak

Jestem radcą prawnym w Prawo Plus Podatki działającym w strukturach Grupy Profit Plus. Wykładam na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie oraz Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Występowałem na I love marketing, Infoshare, TEDx Fuckup Nights i licznych innych wydarzeniach. Często jestem proszony o wypowiedź przez podmioty z zewnątrz – między innymi TVN, Rzeczpospolitą czy money.pl.

jak planować rok w biznesieAnia Legenza 

Blogerka, żona, mama, miłośniczka planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 5 lat przekonuję o tym innych na swoim blogu Niebałaganka . Tworzę rzeczy Piękne Przydatne pod autorską marką.

jak planować nowy rok w biznesieKatarzyna Głąb 

Trener biznesu, założycielka bloga Po Sukces Na Szpilkach, autorka kursów e-booków i szkoleń dedykowanych przedsiębiorczym kobietom. Prywatnie ogromna pasjonatka podróży i rozwoju osobistego.

jak zaplanować nowy rok w biznesie  Agnieszka Skupieńska 

Freelancerka, blogerka – na blogu tosieoplaca.pl pokazuje jak pracować, nie wychodząc z domu. Autorka książki “Zostań freelancerem” i dwóch książek z przepisami na drinki. Razem z mężem Tomkiem prowadzi sklep internetowy z akcesoriami do drinków.

 

Planuj z odpowiednim wyprzedzeniem

Katarzyna Głąb planuje swoje działania biznesowe już w listopadzie. Ułatwia jej to organizowanie szkoleń stacjonarnych, czy przewidywanie konkretnych dat promocji w sklepie. Dzięki takiemu podejściu o wiele łatwiej można pogodzić wiele różnorodnych aktywności.
Zadbaj tym samym o planowanie zgodne z Twoim typem działalności. Jeśli prowadzisz biznes online, Twoje plany będą wyglądały zupełnie inaczej, niż gdy organizujesz szkolenia stacjonarne.

Planowanie nowego roku zawsze rozpoczynam w listopadzie. Opracowuję wtedy wstępne tematy, jakimi chciałabym zająć się w najbliższych miesiącach, a także wyznaczam prognozowane terminy kluczowych dla mnie projektów (kursów, szkoleń stacjonarnych itp.). Ustalam też przewidywane daty promocji w moim sklepie (zazwyczaj ma to miejsce w moje urodziny oraz w urodziny mojego bloga).

Z dużym wyprzedzeniem wpisuję też daty wystąpień i zewnętrznych szkoleń. Takie podejście bardzo pomaga mi w pogodzeniu wielu działań. Jeśli chodzi o narzędzia, to do ogólnego planowania używam wydruku rocznego kalendarza. Poszczególne zadania i projekty planuję zaś w plannerze oraz mojej aplikacji Todo.

 

Znajdź swój czas na planowanie

Dobrym pomysłem jest stworzenie odpowiednich warunków do planowania nowego roku. Agnieszka Skupieńska wykorzystuje wolny czas, by na spokojnie zastanowić się nad nadchodzącymi miesiącami. Zastanawia się wtedy, co warto zmienić, jakich nowych rzeczy spróbować i na spokojnie tworzy podsumowanie, jak i nowe plany.

Od kilku lat na planowanie przeznaczam czas miedzy świętami i Sylwestrem. Nie zostawiam sobie na te kilka ostatnich dni roku żadnej pracy, wyjeżdżamy z mężem gdzieś w Polskę i zastanawiamy się, co w minionym roku nam się udało, co nie, a czego jeszcze warto byłoby spróbować. Planujemy, jakie nowe produkty chcielibyśmy wprowadzić do sklepu z akcesoriami do drinków, jakiej pomocy z zewnątrz będziemy potrzebować, co chcemy usprawnić w naszej działalności.

Do tej pory do planowania wykorzystywałam głównie z narzędzia elektroniczne lub zwykłe notesy, a w tym roku zaprojektowałam sobie szablony, które pomogą mi podsumować cały rok w firmie i zaplanować kolejne 12 miesięcy. Ten zestaw 106 szablonów będzie także dostępny w moim sklepie 🙂

Od ogółu do szczegółu

Jak planować nowy rok w biznesie? Ania Legenza najpierw zapisuje wszystkie sprawy, które tylko przyjdą jej do głowy. Dopiero później zajmuje się rozpisaniem konkretnych zadań na określone miesiące. Ania wybiera priorytety na każdy tydzień w miesiącu, co umożliwia jej efektywną pracę, jak i szybsze działanie, szczególnie w sytuacjach, gdy plany ulegają zmianie.

Każdy rok zaczynam od zebrania ogółu spraw. Spisuję wszystko co przyjdzie mi do głowy, intuicyjnie. Gdy mam już taką roczną listę, a styczeń pojawia się za progiem, zastanawiam się, które zadania chcę zrealizować w pierwszym kwartale, a później które z nich powinny znaleźć się w moim styczniowym planie. Następnie wybieram priorytety na pierwszy tydzień miesiąca. Kolejno drugi, trzeci itd.

Najwygodniej mi realizować cele przyglądając się im od ogółu do szczegóły, pozwala mi to zachować zimną głowę, gdy konieczna jest zmiana planów np. w sytuacji losowej.

Planuj i dziel zadania na małe części

Tomasz Palak zwraca uwagę na to, by duże projekty dzielić na mniejsze części.  To prosty sposób, który znacząco zmniejszy problem z przekładaniem na później.

Sama przekonałam się o skuteczności tej metody pisząc książkę “Bądź online” i planując krok, po kroku wszystkie działania z nią związane. Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat to sprawdź case study z powstawania książki.

W branży prawnej ciężko robić przewidywania na ponad pół roku, stąd większość planów dotyczy raczej rozwoju bloga – na przykład współpracy z marką odzieżową czy recenzowania otrzymanych w tym celu książek prawnych, obie rzeczy nastąpią już w styczniu. Mam również pomysł na serię wpisów z udziałem gości, temat wystartuje w okolicach marca.

Podstawowym narzędziem jest nieprzekładanie jednego dużego zadania ciągle na później – trzeba podzielić je na mniejsze i te fragmenty realizować zgodnie z planem z kalendarza. Mnie wspiera w tym Evernote, Bitrix24, Business Calendar i lista To Do od Googla. Inne pożyteczne do produktywności narzędzia to The Most Dangerous Writing App i Offtime.

Najważniejsze wnioski

Jak planować nowy rok w biznesie? Podejdź do tego na spokojnie. Daj sobie chwilę na zastanowienie się nad planami, jak i czas na wyciągnięcie wniosków z poprzednich miesięcy. Co się sprawdziło w Twoim biznesie w ostatnim roku? Co należałoby zmienić?  Przeanalizuj to wszystko i na tej podstawie opracuj plan działania na następny rok. Pamiętaj, by rozbić duże projekty na mniejsze zadania, a także wyznaczyć priorytety na każdy miesiąc.

Jak planuję rok w Jestem Interaktywna?

Zastanawiasz się, jak to wygląda u mnie? W grudniu planuję najważniejsze działania na nadchodzący rok. Spisuje priorytety na każdy miesiąc, dzięki czemu o wiele łatwiej zaplanować mi pracę, jak i wszystkie aktywności w konkretnym czasie.

Wiem, w jakim miesiącu nagram materiały do kursów, zorganizuje wyzwania, czy zajmę się innymi projektami. Prócz planu często ustalam myśl przewodnią na nowy rok. Analizuję i wyciągam wnioski z poprzednich miesięcy i wdrażam nowe plany do swojego biznesu online. Myśl przewodnia na 2019? Mniej a skuteczniej! W 2019 roku dalej będę dbała o work-life balance, o czym więcej mówię w tym filmiku na moim kanale YouTube.

W zeszłym roku zrealizowałam wiele planów, książka, dwa duże kursy, co tydzień video, live’y, webinary, grupa Jesteśmy Interaktywne, przemówienia, artykuły i wiele innych pobocznych projektów. Był to bardzo satysfakcjonujący rok, ale także intensywny. Rok, w którym wyciągnęłam kilka ważnych wniosków.

W 2019 w planach odcięcie wielu rzeczy, tych pobocznych i tych na rachunek innych. W zeszłym roku chciałam zbyt dużo. Bywały dni, w których pojawiał się film na YT, live i na dodatek artykuł. Nie wiedziałam co mam promować i przez to część materiałów, gdzieś umykała. A poświęcałam na ich tworzenie dużo czasu i serducha. Tym razem zmieni się to i będzie działa się max jedna ważna rzecz dziennie. Materiały będą miały różne formy: video, artykuł ze streszczeniem i często dodatkowy live Q&A, aby wyczerpać temat. I premiera 2019 – niektóre tematy będą w formie podkastu. Jutro wrzucam pierwszy pilotażowy odcinek! Mega stres i podekscytowanie, jestem ciekawa jak go przyjmiecie.

Będzie mniej pracy, ale skuteczniejszej w docieraniu do Was i w osiąganiu przez Was konkretnych rezultatów. A dzięki temu dla mnie więcej okazji do odpoczynku, codziennego biegania oraz pracy nad kolejną częścią książki.

A jakie u Was motto na 2019?

Jak planować nowy rok w biznesie – Twoje sposoby

Jakie są Twoje sposoby na planowanie nowego roku w biznesie? Kiedy zabierasz się za rozpisanie planów i jakie aplikacje wykorzystujesz do tego celu? Daj znać w komentarzu!

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

3 Komentarze

  • Z takim podejściem, prowadzenie firmy ma większe szanse się spełnić. Bardzo dobry sposób, który z pewnością wdrożę gdybym ruszył z własną działalnością.

  • Ja muszę się dopiero nauczyć planowania w biznesie, ale 9 miesięcy własnej firmy nauczyło mnie, że zmiany są elementem, który stale nam towarzyszy!

  • Bardzo dobry artykuł. Przydatny na każdy rok nie tylko w biznesie, ale również w życiu prywatnym.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *