Ile kosztuje stworzenie strony WWW?

Potrzebujesz stronę WWW, ale zastanawiasz się ile kosztuje jej stworzenie? Chcesz wiedzieć jakiego rzędu są to wartości, aby wybrać odpowiedniego wykonawcę, który przygotuje Ci dobrą i funkcjonalną stronę WWW? A może znajomi mówią Ci, że to jest coś prostego i zaoszczędzisz robiąc ją sam – z jakimi kosztami wiąże się samodzielne stworzenie i utrzymanie strony WWW? Jeśli zadajesz sobie powyższe pytania, to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie.

Strona internetowa cena

Porównam stronę internetową do samochodu. Na pytanie ‘ile kosztuje samochód?’ – nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Od razu pojawia się szereg pytań: jaki rocznik? marka? model? przebieg? itd. Tak samo jest ze stroną internetową na jej cenę wpływa szereg czynników, m.in. jej funkcjonalności, czas wykonania, a przede wszystkim profesjonalność wykonawcy. Dlatego musimy spodziewać się na start od wykonawcy szeregu pytań lub podesłania formularza, w którym odpowiesz na najważniejsze kwestie dotyczące naszych potrzeb.

Jak wybrać stronę, która będzie dobrą wizytówką Twojego biznesu lub hobby i będziesz z niej zadowolony? Na pewno nie warto wybierać najtańszych ofert, bo będą one rzutowały na jakość realizowanej strony internetowej, ale nie warto także płacić za to zbyt wiele. Dlatego postanowiłam zamieścić w tym artykule przedziały cen za realizację strony Twoich marzeń! 🙂

Ile kosztuje strona internetowa?

Coraz częściej tworzy się strony WWW z CMSem, czyli panelem, gdzie można samodzielnie edytować treści na stronie WWW (Zobacz mój artykuł Co to jest CMS?). Strona taka ma lepsze wyniki w wyszukiwarkach ze względu na jej częstsze aktualizacje. Mamy też możliwość prowadzenia na niej bloga, portfolio, bazy wiedzy oraz wprowadzania innych zmian.

Cena: ok. 2000 – 3000 zł netto – przy niewielkiej stronie WWW z kilkoma podstronami i blogiem.

Jeśli natomiast osoba realizująca wyposaży stronę WWW w szereg rozwiązań ułatwiających pozycjonowanie oraz bezpieczeństwo strony WWW to należy liczyć się z wyższym kosztem.

Cena: ok. 3000 – 4500 zł netto – przy bardziej rozbudowanej stronie internetowej zoptymalizowanej pod proces pozycjonowania oraz zabezpieczonej przed potencjalnymi atakami.

Hosting i domena – ile kosztuje/jaka jest cena?

Na roczny koszt utrzymania strony WWW składa się utrzymanie serwera (hosting) oraz abonament za domenę. Cena za utrzymanie niewielkiej strony internetowej powinna wynosić ok. 200 – 300 zł rocznie. Jeśli płacisz więcej to być może przepłacasz. Ja korzystam z LH.pl, więcej na temat przeczytasz w artykule z porównaniem hostingów.

Komu powierzyć realizację strony WWW?

Przede wszystkim należy obejrzeć portfolio potencjalnego wykonawcy i sprawdzić czy poprzednie realizacje przypadają nam do gustu, trzeba także przyjrzeć się stronie internetowej wykonawcy, bo jest to przecież jego wizytówka.

Często mówi się, że ‘szewc bez butów chodzi’, ale moim zdaniem firma tworząca strony WWW powinna mieć profesjonalną stronę. Dla mnie tworzenie stron internetowych jest pasją i nie wyobrażam sobie tygodnia, w którym nie zmieniałabym lub nie dodawałabym czegoś na swojej stronie internetowej  – bo po prostu sprawia mi to przyjemność i zawsze jestem w stanie znaleźć na to czas. Być może, jeśli wykonawca nie ma na to czasu, to nie będzie miał także czasu na zrobienie Twojej przyszłej strony internetowej.

Nie polecam także realizacji strony WWW u wykonawcy, który proponuje bardzo niską cenę – prawdopodobnie ta osoba jest amatorem i Twoja przyszła strona WWW raczej Cię nie usatysfakcjonuje. Pamiętaj, że będzie to Twoja wizytówka w internecie i wiele klientów będzie Cię utożsamiać z nią przed zakupem lub wybraniem Twoich usług. Dlatego warto powierzyć prace nad nią profesjonalistom, którzy nie potraktują jej po macoszemu.

Czas realizacji strony WWW

Zrobienie strony WWW zazwyczaj trwa około 14-30 dni. Jeśli czas Cię nagli i potrzebujesz wykonania swojej strony internetowej szybciej to trzeba to zaznaczyć na początku i wykonawca uwzględni to już przy swojej ofercie. Będzie miało to odzwierciedlenie w wyższej cenie – jednak warto wziąć pod uwagę, że przy znacznie krótszym terminie możesz otrzymać niedokończoną stronę internetową.

Czy mogę stworzyć stronę WWW samodzielnie?

Jeśli Twój budżet nie jest wysoki to oczywiście możesz wykonać stronę www samodzielnie. Nie polecałabym jednak jej tworzenia na zasadzie prób i błędów. Warto skorzystać z gotowego kursu lub tutoriala przygotowanego przez profesjonalistę, który poprowadzi nas krok po kroku przy realizacji strony WWW. Wtedy efekt (mimo, że być może jesteś amatorem) będzie lepszy.

Koszt zakupu kursu oraz motywu graficznego, na którym będzie bazować Twoja strona internetowa może wynieść do ok. 500 zł.

Mam nadzieję, że pomogłam Ci tym artykułem. Chciałabym na zakończenie zadać Ci kilka pytań:

 • Czy tworzysz swoją stronę WWW samodzielnie, czy powierzysz (lub powierzyłeś) to wykonawcy?
 • Ile kosztowało zrobienie Twojej strony internetowej? Czy kwota za realizacje Twojej strony WWW mieści się w podanych przeze mnie przedziałach?

Artykuł został zaktualizowany 29 stycznia 2023 roku.

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

32 Komentarze

 • Ola świetny wpis. Nareszcie wszystko jasno i przejrzyście! Ceny, czas oczekiwania, realia. Super 🙂

  • Dzięki Agnieszka, starałam się opisać wszystkie najważniejsze aspekty 🙂

 • Bardzo dziękuję za ten tekst! Przymierzam się do zakładania firmy i na pewno będę zakładać stronę, łącznie z blogiem. Teraz już wiem, czego się spodziewać. Pozostaje tylko znaleźć dobrego wykonawcę.

  • Dziękuję Ewa za twój komentarz. Mam nadzieję, że Ci pomogłam nim w rozeznaniu się. Jeśli będziesz szukała wykonawcy to przejrzyj także ofertę mojej firmy http://www.imagospot.pl 🙂

   • Dziękuję, zapisałam sobie 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

    • Cieszę się! Bardzo lubię robić strony www dla kobiet 🙂 Domyślam się po Twoim nicku, że lubisz gotować. Sama też z kuchnią mam trochę wspólnego, bo prowadzę bloga kulinarnego skosztuj.to 🙂 Także serdecznie Cię pozdrawiam!

     • Tak, mam bloga kulinarnego. Ale to wyłącznie moje hobby. Zawodowo zajmuję się redakcją/korektą/tworzeniem tekstów. I właśnie dla tej działalności będę potrzebować strony, z blogiem włącznie. Choć ten kulinarny chciałabym z zawodową stroną w odpowiednim czasie połączyć 🙂

     • Dobrze wiedzieć, bo zdarza się, że klienci mnie pytają, czy znam kogoś kto by stworzył teksty na ich stronę – mogłabym podrzucać im kontakt 🙂

   • Z wpisu można wywnioskować, że powyższe ceny są aktualnie Twoimi cenami na imagospot.pl chyba, że się myle

    • Podałam w tym artykule dosyć rozległe widełki cenowe i rzeczywiście staram się poruszać w tych zakresach wykonując swoje zlecenia. Aczkolwiek zdarzają się też wyjątki. Raz na jakiś czas przyjmuję także zlecenia z niższym budżetem lub pro bono – głównie dla organizacji non-profit, które mnie poruszyły 🙂

     • Szukam kogoś kto mógłby zrobić stronę internetową dla chorego pro bono. Nie chcę się narzucać. Czy zna Pani kogoś takiego?

     • Dzień dobry, proszę napisać więcej szczegółów – kontakt w moim profilu.

 • Przydatny artykuł, choć praktyka pokazuje, że ceny niekoniecznie przekładają się na jakość wykonania.

  • Witaj! Zgodzę się z Tobą w 100%.
   Moje ramy w tym artykule są typowo orientacyjnie dla osób, które nie mają żadnego rozeznania w temacie, a chciałyby mieć dobrą stronę www.

   Ale jak w każdej regule zdarzają się wyjątki, że dostaniemy bardzo tanio dobrą stronę www, bo wykonawca dopiero zbiera swoje portfolio i z tej okazji proponuje znaczne zniżki. Sama w ten sposób zaczynałam. Miałam wtedy już wieloletnie doświadczenie w realizacji stron, ale jako podwykonawca i nie mogłam wykorzystać żadnej z nich do oficjalnego portfolio. Aczkolwiek z drugiej strony często jestem zatrudniana do poprawiania strony, którą ktoś zawalił bo podjął się zrobienia strony kompletnie się na tym nie znając. Trzeba po prostu zrobić rozeznanie z czego wynika niższa cena. Czy z braku doświadczenia, umiejętności czy portfolio.

   To samo działa w drugą stronę. Czyli zdarzają się przypadki, że zapłaci się za stronę kupę kasy, bo firma realizująca ma renomę, 20 lat w branży itd. A potem okazuje się, że owszem są tyle lat w branży, mogą się cenić a dostaliśmy bubel rodem z lat 90′, bo w tych latach się zatrzymali 😉

   Wniosek? Zawsze trzeba obejrzeć dokładnie poprzednie prace zatrudnianej osoby lub firmy. Jeśli odpowiada nam ich wygląd to prawdopodobnie będziemy także zadowoleni z naszej przyszłej strony 🙂

 • Ceny są takie, jak myślałam, dlatego sama zrobiłam swoją stronę na wordpressie. 2 lata temu nie wiedziałam czym jest hosting i domena, teraz wiem i czuję się z tym lepiej 🙂 Wiadomo, że moje www nie jest idealne, ale uczę się codziennie nowych rzeczy po godzinach i ulepszam swoją stronę. Kiedyś może nauczę się programować. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Grunt to się rozwijać i dobrze się przy tym bawić 🙂 Także lubię uczyć się czegoś nowego 😉
   Zapraszam częściej – być może będę mogła pomóc w nauce programowania. Pozdrawiam!

 • Na Hekko.pl za domenę i serwer (mam na nim 6 serwisów na subdomenach) płacę rocznie niewiele ponad 100zł. I wcale nie jest awaryjny, jak sądzą niektórzy.

  • Na zenboxie po rabacie także wychodzi mi brutto 100 z kawałkiem. Podawałam w artykule ceny brutto hostingu razem z domeną. Oczywiście mogłam dodać informację, że na takim serwerze można potem postawić wiele stron i nie ma potrzeby posiadania osobnego hostingu dla każdej strony.

 • […] Dodatkowo jestem entuzjastką minimalizacji kosztów i nie chcę naciągać ludzi na większe wydatki niż jest to konieczne. Zaangażowanie profesjonalnej firmy, która wykona taką stronę internetową może znacznie uszczuplić początkowy budżet. Więcej o kosztach realizacji strony internetowej piszę w moim artykule ile kosztuje stworzenie strony WWW?. […]

 • […] Więcej na temat kosztów możecie poczytać na blogu Jaworowi.cz, blogu Pani Oli Gościniak oraz […]

 • Na stronie restauracji Jabłona jest kilkadziesiąt błędów w strukturze kodu HTML, menu mobilne jest zamykane przez kolejny slajd, pokaz slajdów ma za dużą wysokość w wersji na telefon, mapa nie ładuje się w Mozilla Firefox, formularz kontaktowy w wersji na telefon jest wąski i po wysyłce bez wypełnienia komunikaty są nieczytelne, warto go zrobić w jednej kolumnie.

 • Zastanawia mnie skąd biorą się wyceny za wykonanie strony www. Niedawno czytałem jakiś artykuł (niestety nie pamiętam teraz gdzie) i tam Autor sugerował, że koszt wykonania prostej strony na WP to rząd wielkości 300-500 PLN netto. Domyślam się, że w zależności od sprawnego marketingu i ilości zleceń każdy preferuje jedno z dwojga: dużo zleceń za małe pieniądze, mniej zleceń za większą kasę. Oczywiście to tylko moje przemyślenia.

  • Nie tylko marketing i ilość zleceń ma znaczenie, ale przede wszystkim umiejętności osoby, która wykonuje taką stronę internetową. Samochód też można kupić za 300 zł, ale komfort jazdy i bezpieczeństwo może dawać wiele do życzenia, tak samo jest ze stroną internetową 😉

 • Dzień dobry, bardzo wartościowy artykuł. Mam pytanie odnośnie wycen stron www. Moja firma zamówiła wykonanie prostej przewijanej strony firmowej u pewnej agencji. Strona została wyceniona na ponad 20 tys zł. Warto dodać, że wykonanie strony nie obejmuje optymalizacji pod kątem SEO, w umowie nie był też określony zakres usług. Dodatkowo firma zażyczyła sobie ponad 4 tys zł za zaimplementowanie wyszukiwarki wewnętrznej. Proszę o opinie czy taka cena jest adekwatna do ilości pracy włożonej przez programistów? Z góry dziękuję z odpowiedź, pozdrawiam 🙂

  • Hej Julia!
   Jeśli jest to tylko kwestia prostej strony wizytówkowej, to cena może być trochę wygórowana. Nie mniej jednak, jeśli razem ze stroną idą różne funkcje jak zaawansowana wyszukiwarka, to koszty mogą wzrosnąć. Jeśli obawiasz się, że jest to wysoka cena to spróbuj wycenić realizację strony jeszcze u kilku freelancerów. Ze swojej strony mogę polecić dwie osoby, z którymi współpracowałam. W tym artykule znajdziesz do nich kontakty: https://olagosciniak.pl/delegowanie-zadan-przyklady/

 • Ja zrobiłem własną stronę za 80 zł rocznie: 50 zł za domenę + 30zł za hosting

 • Mi nie poszło szczerze mówiąc. Nie chciałem mieć strony na szablonie, bo wtedy wygląda jak wszystkie inne – jest ich setki. Zamówiłem fajny projekt z oryginalnymi grafikami, które wykonali mi w pracowni graficznej. Stronka, którą dla mnie zrobili jest funkcjonalna. Nie każdy jest tak zdolny, żeby zrobić samodzielne stronę i ja uważam, że jeżeli znajdzie się dobrą cenę, to powinno się zainwestować w pomoc specjalisty. Zrobili to szybciej i lepiej, niż gdybym ja się za to zabrał.

 • No wlasnie od kilku dni przeglądam oferty różnych firm co zajmują się tworzeniem strony internetowej i zastanawiałam się dlaczego ceny są różne w ich ofertach i od czego to zależy. Musze jeszcze poszperać w necie. Ale dzieki taki wpisom jak ten zrozumiałam dlaczego sa takie koszta a nie inne.

 • Faktycznie, koszt strony internetowej zależy od wielu czynników

 • Ceny stron www faktycznie są dość zróżnicowane, jeśli ktoś potrzebuje prostej strony www można pokusić się o zrobienie samemu. Ja tak właśnie zrobiłam swoją. Dostałam w prezencie voucher na kurs jak-zrobic-strone i udało się. Mam świadomość, że można to zrobić lepiej, ale na początek jest ok 🙂

 • Olu świetny i merytoryczny wpis. Jeżeli możemy to podrzucam link do ciekawego artykułu: https://ozonmedia.pl/tworzenie-stron-internetowych-agencja-interaktywna-czy-freelancer gdyby ktoś się zastanawiał komu zlecić stworzenie strony internetowej. Pozdrawiam.

 • Ciekawy wpis na 2023 tylko ceny trochę z 20’ 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *