Grupa mastermind – zastanawiasz się, czy warto? W tym artykule przeczytasz, jak stworzyć grupę mastermind, która pomoże w osiąganiu celów i będzie trampoliną do realizacji postanowień w 2018 roku. 

Jeśli jednym z Twoich postanowień na 2018 było rozwinięcie swojego biznesu, to sprawdź prognozowane trendy w marketingu oraz zapisz się do darmowego wyzwania WWW.

Jeśli wolisz zamiast video wersję pisaną, to poniżej znajdziesz transkrypcję.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jak stworzyć grupę mastermind?
  • Grupa mastermind – ile powinna mieć uczestników, jak mogą wyglądać spotkania, jak to wszystko zorganizować?

Grupa mastermind: optymalna ilość osób

Najlepiej, jeśli taka grupa ma od 3 do 5 osób – jest to idealne grono osób, w którym burza mózgów dostarczy Ci wielu pomysłów. Pięć osób to takie maksimum, jeśli chcesz by spotkania się nie przedłużały i by można było poświęcić czas każdej osobie, która w takiej grupie się znajduje.

Grupa mastermind: jak często się spotykać?

Częstotliwość spotkań powinna być uzależniona od Waszych potrzeb. Może to być raz na tydzień bądź raz na miesiąc, w zależności od tego, jak Wasze cele są pracochłonne. Czy jesteście w stanie wykonać te konkretne rzeczy, do których zobowiążecie się w spotkaniu w krótkim czasie, czy lepiej spotykać się rzadziej i mieć więcej czasu na działanie.  Nie powinno spotykać się rzadziej niż raz w miesiącu, by nie stracić ciągłości.

Mój lifehack 

Dobrym pomysłem jest już na aktualnym spotkaniu określić datę następnego mastermindu. Później bardzo trudno jest umówić się na konkretny termin w kilkuosobowej grupie. Gdy data określana jest na spotkaniu, to wtedy każda z osób zapisuje ją w kalendarzu i w przypadku propozycji innych spotkań w tym dniu, po prostu odmawia, bo ma już od dawna zaplanowany mastermind na ten termin.

Długość spotkania i role

Czas

Optymalna długość spotkania to od godziny do dwóch w zależności od tego, ile potrzebujecie czasu. Dobrze jest w takich spotkaniach określić konkretne role dla osób, które na spotkaniu się znajdują.

Role

Moderatorka to osoba dbająca o konkretny przebieg spotkania, czyli o to, kto po kolei ma głos, czym się konkretnie zajmujemy, kiedy przechodzimy do podsumowania i tak dalej. W grupie powinna być także osoba, która pilnuje rozkładu spotkania, czyli spogląda na zegarek i sprawdza, czy każdy dostaje dokładnie tyle samo czasu, by nie przedłużać zanadto mastermindu. Wiadomo, że mamy własne biznesy i nie zawsze możemy, co tydzień bądź co miesiąc poświęcić 5 godzin na jedno spotkanie. Warto także wyznaczyć jedną osobę, która będzie spisywała konkretne cele, do których dane osoby zobowiązały się do następnego mastermind, żeby można było monitorować, czy udało się to wszystko osiągnąć. Dobrze taką rozpiskę przesłać do wszystkich e-mailowo, by każda osoba wiedziała, jak wyglądał przebieg spotkania.

Jak się spotykać?

Jeśli jesteście z różnych miast, to możecie spotkać się online na Skypie. W przypadku grupy online warto także założyć tajną grupę na Facebooku, gdzie będziecie między spotkaniami motywować się i wspierać, albo umawiać się na tematyczne spotkania. Natomiast, jeśli się okaże, że wszystkie jesteście z tego samego miasta, to dobrym pomysłem jest spotykanie się osobiście. Tak właśnie my spotykałyśmy się w Poznaniu w naszej grupie mastermindowej i dzięki temu można było osobiście pogadać, w miłej atmosferze poznać się i dodatkowo też zobowiązać się na konkretne tematy.

Przebieg spotkania grupy mastermind

Przebieg

Najważniejsze to przeznaczyć taką samą ilość czasu na każdego uczestnika. Jak to może wyglądać? To, co mówię nie jest gotową recepturą— ważniejsze jest, by ta formuła pasowała Wam. Przykładowo może wyglądać to tak: na początek  podsumowanie tego, co Wam się udało zrobić od ostatniego spotkania. Następnie warto poświęcić czas na każdego uczestnika spotkania. Może to być na przykład około 20 minut na osobę. Ten czas to moment na zbieranie pomysłów — jeśli osoby uczestniczące w mastermind są w Twojej grupie docelowej, to możesz uzyskać od nich świetne pomysły, które pomogą Ci w realizacji celu na następny miesiąc. Po poświęceniu czasu każdemu uczestnikowi warto przejść do kolejnego etapu, czyli ustalenia konkretnych celów do wdrożenia do następnego spotkania.

Realizacja celów

Grupy mastermaindowe są po to, by realizować małe cele – krok, po kroku. Ze spotkania na spotkanie mobilizujecie się, by przejść do kolejnego etapu przy realizowaniu swojego celu. Grupy mastermaindowe są świetne, bo razem motywujecie się do realizacji celu i jednocześnie czujecie się zobligowane do działania. Grupa mastermaind pomaga w realizacji postanowień i założeń biznesowych.

Grupa mastermaind — podsumowanie

Ilość osób: Od 3 do 5
Spotkania: cykliczne –  raz w tygodniu albo raz w miesiącu
Ważne: dobrze od razu na aktualnym spotkaniu ustalić datę następnego spotkania.
Długość spotkania – od godziny do dwóch godzin
Przebieg spotkania: wstęp – podsumowanie osiągnięć od poprzedniego spotkania, później taki sam czas dla każdego uczestnika, zakończenie
Role: każda z osób powinna dostać konkretną rolę
Spotkania – online – Skype i tajna grupa na Facebooku, spotkania osobiste

Daj znać w komentarzu, co o tym sądzisz? Może bierzesz już udział w spotkaniach mastermindowych? Bardzo mnie to ciekawi!

P.S. Interaktywna Akademia WordPressa start już wkrótce! Stwórz stronę WWW lub sklep online na WooCommerce i odbierz świadectwo ukończenia szkolenia wystawione przez placówkę oświatową Jestem Interaktywna na druku MEN. Dołącz do prawie 10 000 zadowolonych studentek i studentów. Nabór w dniach 3-5 września oraz nabór uzupełniający 17-19 września 2024 lub do zajęcia wszystkich miejsc! CHCĘ POZNAĆ CENY! ⇒

4 Komentarze

  • W tym roku zaczęłaś stawiać na wideo bardziej?

  • Jeszcze nie biorę udziału w żadnej grupie mastermindowej, ale już od jakiegoś czasu chodzi mi to po głowie. W jaki sposób znaleźć osoby, z którymi możemy stworzyć grupę mm?

  • Świetnie, że poruszyłaś ten temat. Mam same dobre doświadczenia w tym temacie.
    Biorę udział w mastermindach, jako uczestnik i jako prowadząca, już od jakiegoś czasu. To bardzo praktyczne narzędzie, bo pomaga na wielu płaszczyznach. Zyskujemy wiedzę i doświadczenie innych, mamy szybką informację zwrotną na temat naszego problemu.
    Mamy możliwość, nieświadomie nabyć umiejętności pozostałych uczestników grupy, bo to kim się otaczamy, wpływa na nas. Poznajemy inne branże, rozwiązania, sprawdzonych dostawców. Zyskujemy nowe pomysły do wdrożenia u siebie, polecenia i nowe znajomości. Oszczędzamy pieniądze, bo korzystając z polecenia, mamy prawie w 99% pewności, że też będziemy zadowoleni z usługi i nie będziemy musieli tracić cza u i pieniędzy na poszukiwanie właściwej VA, grafika, księgowej, informatyka, itp.
    Dodatkowo można ustalać z grupą spotkania tematyczne, np. audyty profili, usług, czy produktów. Można też przy regularnym zapisywaniu swoich zadań, zobaczyć swoje schematy działania, ograniczające przekonania i dzięki temu je zmienić, aby szybciej realizować swoje cele.
    Oczywiście, wymaga to pracy, jak prawie wszystko.
    Samo się nie zrobi.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *