Jeśli chcesz na swoim blogu dodać kategorie, tak, by po kliknięciu grupowały one wpisy w konkretne grupy tematyczne, to czytaj dalej, jak to zrobić! Dodawanie kategorii w menu jest bardzo proste. Zobacz także artykuł o dobrych praktykach dotyczących menu na stronie. Wolisz video? Wpadnij na mój kanał na YouTube, gdzie znajdziesz filmik na ten temat. 

Dodawanie kategorii w menu – krok, po kroku

Stwórz kategorie

Najpierw musisz stworzyć kategorie, nim dodasz je do menu głównego na stronie WWW. W tym celu przejdź do swojego kokpitu w WordPressie.  Aby dodać kategorie, kliknij “wpisy” i wybierz “kategorie”.  Wpisz swoją nazwę i zatwierdź enterem.

dodawanie-kategorii-w-menu

Tworzenie menu głównego

dodawanie-kategorii-w-menu

Jak dodać kategorie: aktualności, biznes online, blogowanie, tak by były w menu głównym? Jest to dosyć proste, ale schowane w kokpicie WordPressa, więc często dodawanie kategorii w menu może być problematyczne. Po kliknięciu kategorie pojawiają się posty, które dotyczą tej konkretnej kategorii. Tak samo będzie w naszym przypadku, tylko zrobimy to w menu głównym.

Dodanie kategorii w menu głównym

Mamy już w kokpicie WordPressa dodane kategorie, które mają znaleźć się w menu. Żeby umieścić je w menu, przejdź do działu “wygląd” i wybierz “menu”.  Teraz  stwórz swoje menu główne.

dodawanie-kategorii-w-menu

Po lewej stronie w “strony” w prosty sposób możesz wybrać strony, które są dodane np. strona kontaktowa. Zaznacz okienko przy “kontakt” i wybieramy “dodaj do menu”. W ten sposób możeszdodawać strony statyczne do menu głównego. Po zapisaniu menu i wejściu na stronę nic nie powinno się zmienić. Dlaczego? Ponieważ w ustawieniach menu należy dodatkowo wybrać, że ma to być “górne menu” strony.

dodawanie-kategorii-w-menu

Jeśli korzystasz z innego motywu graficznego, to może w tym miejscu pojawić się inny tekst, jednak warto wybrać górne menu. Po odświeżeniu, kiedy wybrałam, że to menu ma być głównym, ten “kontakt” tutaj się pojawił.

Jak dodać kategorie wpisów do menu głównego?

W jaki sposób można teraz dodać te kategorie wpisów? Wróć do “wygląd”, a potem “menu”. Po lewej stronie znajdziesz strony, wpisy, własne odnośniki oraz kategorie. Tutaj możesz dodać te kategorie do menu. Zaznaczasz kategorie, a potem klikasz “dodaj do menu”.

W strukturze menu na zasadzie “przeciągnij i upuść” możesz zmieniać kolejność w menu. Następnie “zapisz”. Gdy odświeżysz swoją stronę, w menu pojawią się kategorie. Po kliknięciu powinny się pojawiać wpisy z konkretnej kategorii.

dodawanie-kategorii-w-menu

W taki sposób możesz dodać kategorie do menu, obok stron statycznych. Jak widzisz, nie jest to bardzo skomplikowane, by dodać kategorie na blogu do menu głównego. Ta opcja jest dosyć schowana i na pierwszy rzut oka gdzieś tam się ukrywa, natomiast liczę, że to video pomoże Ci w dopasowaniu menu głównego do Twoich potrzeb.

Jak wygląda Twoje menu główne?

Daj znać, jak wygląda Twoje menu główne! Znajduje się w nim 5-7 głównych opcji do wyboru? Jest intuicyjne? Jeśli wciąż nad nim pracujesz, to zobacz, jak powinno wyglądać menu główne strony WWW.

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

4 Komentarze

 • Cześć Ola

  Dziękuję, dzięki tobie wiele się nauczyłam, dzięki książce i blogowi. Choć nie ukrywam że nadal się trochę boje bycia online i muszę się jeszcze duuuużo nauczyć.
  Pozdrawiam Cię
  Ola

 • Próbuję zrobić tak, by moje kategorie widoczne były w menu, i nic z tego! Moja frustracja sięga zenitu, zwłaszcza że mój kokpit nie wygląda jak Twój 🙁 w dziale “wygląd” mam tylko dostosuj i motywy. Nie ma tam menu.
  Wchodzę w dostosuj, potem menu, potem kategorie, dodaj elementy…i nic!
  I frustruje mnie to strasznie, bo zapłaciłam 168zł, więc myślałam, że wszystko będzie ok. Najbardziej zależało mi właśnie na widocznych kategoriach w menu, nie wierzę, że za tą kasę nie mogę tego mieć.

 • Czy pisałaś już o elementach (dodaj nowy element) w WordPressie? Właśnie się z tym bawię i nie wiem, czy coś można więcej z tego wycisnąć.

 • Witam, skorzystałem z poradnika, jestem bardzo zadowolony. Trzy dni szukałem żeby ustawić wszytsko na stronie żeby mi odpowiadało. Serdecznie dziękuje i pozdrawiam.

  Darek

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *