Przygotowałam dla Was poradnik o ultrabookach i tym, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup. Jeśli zastanawiasz się co to jest ultrabook, i jaki warto wybrać, to ten artykuł jest dla Ciebie!
Pod moim starszym artykułem pojawiło się sporo komentarzy o tym, jak wybrać idealny sprzęt do pracy, dlatego mam dla Was ten poradnik. Podzielę się z Tobą listą kryteriów, które są dla mnie najważniejsze przy wyborze ultrabooka. Liczę, że dzięki temu wybranie idealnego sprzętu będzie łatwiejsze!
Co to jest ultrabook?
Na początek kilka słów wyjaśnienia. Ultrabook należy do kategorii laptopów, które cechują się tym, że są świetnymi narzędziami do pracy. Łączą estetykę, mobilność i dobrą wydajność w jednym. Tym samym są wyborem nawet do realizacji tych bardziej wymagających zadań.
Doskonale sprawdzają się przy blogowaniu i prowadzeniu biznesu online — niezależnie od tego, gdzie dzisiaj pracujesz. Są energooszczędne, lekkie, a przy tym dalej wydajne, mimo zmniejszenia gabarytów.
Warto wiedzieć, że nie każdy laptop jest ultrabookiem. Te muszą spełniać określone wymogi, takie jak:
- lekkość — ultrabook nie powinien ważyć więcej niż 2 kg
- grubość — nie większa niż 23 mm
- energooszczędność- działa około 6 godzin na baterii
- od razu gotowy do pracy — błyskawiczne wychodzenie z trybu uśpienia
- szybkość — dysk SSD
- wydajność — nowoczesny procesor
Tym samym ultrabooki to sprzęt, który umożliwi komfortową pracę we wszystkich warunkach. Lekki, wygodny i jednocześnie wydajny. Poszukujesz ultrabooka dla siebie? Czas przejść do działania. Poniżej rozpisałam, jak wygląda mój proces wyboru sprzętu. Pamiętaj, by dać sobie czas na wybór. U mnie sam etap poszukiwań trwał nawet kilka tygodni.
Jak wybrać idealny sprzęt?
Poszukiwania: czas start!
Na początek warto na spokojnie przejrzeć dostępne ultrabooki, by zorientować się w aktualnej ofercie. Daj sobie na to trochę czasu, by nie podejmować takiej decyzji pochopnie. To w końcu Twój wybór na najbliższe lata. Sprawdź parametry konkretnych ultrabooków i opinie na ich temat.
Jaki masz budżet?
Zastanów się, jaka jest maksymalna kwota, którą chcesz wydać na swój sprzęt. Takie widełki finansowe zawężą trochę Twój obszar wyszukiwania, ale to ułatwi Ci ostateczny wybór. Uwzględnij jednak nie tylko konkretną kwotę, ale swoje potrzeby. Na przykład: szukałam bardzo wydajnego laptopa na potrzeby streamingu video na żywo w czasie webinarów, dlatego ustaliłam budżet do 5 000 zł.
Czego potrzebujesz?
Czy ultrabook ma być przystosowany do konkretnych programów graficznych? Kilkunastogodzinnej codziennej eksploatacji? Warto na tym etapie przemyśleć, jak wygląda Twoja praca, by wybrać jeszcze lepiej! Dla mnie przy wyborze laptopa ważne było to, by był idealnie przystosowany do pracy przy biznesie online: przeprowadzaniu webinarów, czy tworzeniu grafik. Korzystam z programów od Adobe, takich jak Photoshop, Illustrator i InDesign, z którymi komputer musi sobie doskonale radzić.
Rozmiar ma znaczenie
Korzystałam z laptopów o różnym rozmiarze. Od 13 do 15,6 cali. Teraz od początku roku 2019 mam laptopa Asus ZenBook UX433FN, którego przekątna ekranu to 14 cali. To mi absolutnie wystarcza do codziennej pracy. Od studiów korzystam ze sprzętu tej marki i jestem do niej naprawdę przywiązana. Aktualny laptop to mój trzeci model Asusa od czasów studiów.
Również i w tym przypadku zastanów się, czego oczekujesz. Jeśli często jesteś w drodze, to wygodniejszy do codziennego użytku będzie dla Ciebie mniejszy i lżejszy ultrabook. Gdy pracujesz wyłącznie w domu bądź w biurze to kryteria wyboru sprzętu także będą nieco inne.
Procesor
Procesor to serce laptopa, dlatego poszukiwałam takiego, który zapewniał wysoką wydajność, przy jednocześnie niskim zapotrzebowaniu na energię. Wtedy ultrabook działa dłużej na samej baterii. Co warto zrobić przed wyborem? Sprawdzić poszczególne modele procesorów w testach wydajności.
Im wyższy wynik procesor uzyska w takich testach, tym jest szybszy, a to tylko przyspieszy Twoją pracę z nim. By to sprawdzić, wejdź na tę stronę, znajdź konkretny model procesora i zobacz, jaki jest jego wynik. Im będzie wyżej, tym lepiej!
Karta graficzna
Wydajna karta graficzna jest niezbędna, nie tylko, jeśli pracujesz w programach graficznych, ale także wtedy, gdy grasz i często oglądasz filmy w HD. Tym samym jest istotna zarówno dla pracy, jak i rozrywki po niej. Do dyspozycji masz laptopy ze wbudowaną kartą graficzną oraz takie z dedykowaną kartą graficzną.
Te drugie będą znacznie lepiej sprawdzały się do bardziej obciążających prac graficznych. Przy wyborze ultrabooka zwróć również uwagę na fakt, że przy matrycy o wyższej rozdzielczości zwiększa się także zapotrzebowanie na większą moc karty graficznej.
Dysk SSD
Przy wyborze dysku najistotniejsza jest dla mnie jego szybkość. Dlatego decyduję się na dysk SSD, który przyspiesza działanie całego systemu. Dysk SSD wpływa nie tylko na błyskawiczne włączanie ultrabooka, ale także robi ogromną różnicę w porównaniu do dysku HDD w przypadku pracy przy wielu plikach, programach, a także w czasie korzystania z wymagających gier komputerowych.
W moim aktualnym laptopie mam dysk SSD, który ma około 500 GB. Przy zakupie zwróć uwagę na rodzaj dysku SSD. Aktualnie popularnością cieszą się dyski SATA oraz NVMe. W tym przypadku lepiej wybrać ten drugi, bo jest on szybszy.
Są także pojemniejsze dyski tego typu, jednak to znacznie zwiększa cenę zakupu. Większa pojemność nie jest mi potrzebna, bo na laptopie przechowuje aktualne prace oraz to, co jest niezbędne do działania systemu operacyjnego. Resztę rzeczy trzymam na dysku sieciowym zewnętrznym.
Wyświetlacz
Jeśli chcesz cieszyć się wysoką jakością przy oglądaniu filmów, graniu w gry, czy przeglądaniu zdjęć, to zdecyduj się na rozdzielczość Full HD (1920 x 1080px). Full HD to lepiej widoczne detale, co wpływa na komfort nie tylko przy pracy, ale także oglądaniu filmów, czy graniu. W niektórych modelach pojawia się także rozdzielczość 4K, jednak aktualnie nie jest ona jeszcze tak popularna w laptopach.
Zwiększenie rozdzielczości ekranu wywołuje efekt zmniejszenia się elementów pulpitu oraz programów. Sprawdź, czy jest to dla Ciebie komfortowe do codziennej pracy.
Przed zakupem dobrze jest sprawdzić także matrycę. Jej rodzaj IPS/VA/TN/OLED ma wpływ na odwzorowanie kolorów. Jeśli często pracujesz na zewnątrz bądź w mocno oświetlonym pomieszczeniu, to istotna będzie jej jasność. Niektóre ultrabooki mają także ekran z dotykowym ekranem, co jest wygodnym rozwiązaniem, jeśli np. dużo rysujesz bądź notujesz.
Nie tylko wnętrze
Nie będę ukrywać, że istotnym kryterium wyboru sprzętu jest także jego wygląd! Składa się na niego estetyka wykonania, waga, ale także i rozmiar. Ultrabooki są bardzo lekkie, a do tego mniejsze. Dla porównania – ultrabook, który ma 14 cali matrycy może być mniejszy niż laptop 13 cali. Dlaczego? Bo ma cieńszą ramkę od wyświetlacza.
Wygląd sprzętu wpływa na komfort mojej pracy i wrażenia estetyczne z korzystania. W końcu będziesz na niego patrzeć przez wiele godzin w najbliższych latach, dlatego niech będzie ładny. Nie oszukujmy się, wygląd ma znaczenie.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
- klawiaturę — unikaj niestandardowego układu klawiatury
- na podświetlaną klawiaturę (sprawdź też kolor podświetlenia!)
- wbudowaną kamerę dobrej jakości (niektóre ultrabooki jej nie mają albo jest słabej jakości)
- niezbędne porty — wybierz optymalną liczbę USB, USB-C, HDMI (unikaj micro-mini HDMI)
Kiedy Ultrabook?
Jeśli poszukujesz mobilnego komputera trwałego, lekkiego, ładnego to ultrabook będzie idealny. Umożliwi Ci pełen komfort pracy, długie działanie na baterii, wysoką rozdzielczość, a także zapewni solidność. Ultrabooki wykonane są z materiałów najwyższej jakości, co tylko zwiększa ich trwałość. Pracujesz w różnych miejscach i potrzebujesz sprzętu, który sprawdzi się w każdej sytuacji? To idealny wybór dla Ciebie!
Mam nadzieję, że ten poradnik ułatwi Ci wybór idealnego sprzętu do pracy i nie tylko. Pamiętaj, by przed zakupem dać sobie czas na sprawdzenie wszystkich najważniejszych informacji o produkcie, a także przeczytać recenzje z niezależnego źródła. Powodzenia! 🙂
4 Komentarze
O, muszę się rozejrzeć za takim… 🙂
Świetny tekst! To prawda o SSD super sprawa mieć taki szybki dysk, czuje różnice po przesiadce z HDD. pozdrawiam
Ja też czuje że po wymianie dysku na SSD laptop przyśpieszył
Pracuje w branży telekomunikacyjnej i lekki laptop to podstawa mobilności, natomiast dysk SSD jest szybki ale ma mniejszą trwałość niż zwykły “talerzowy”.