Przedstawiam wtyczki do WordPressa, które w większości stron internetowych mogą okazać się niezbędne. Przygotowałam dla Ciebie 10 propozycji. Miłego eksplorowania kolejnych darmowych możliwości WordPressa! 🙂
A właśnie w tym zestawieniu nie umieszczałam wtyczek, które są dla mnie must have, dla każdej strony (np. Yoast SEO, BackWPup), bo je znajdziesz w poprzednim zestawieniu: 5 wtyczek WordPress, które musisz mieć!. Natomiast, jeśli interesują Cię wtyczki do WooCommerce to na pewno przypadnie Ci do gusty ten artykuł: Wtyczki WooCommerce w sklepie internetowym.
Wtyczki do WordPressa
Redirection
Dzięki tej wtyczce ustawisz przekierowania 301 w przypadku zmiany adresów URL do artykułów lub podstron. Dzięki temu nie stracisz dotychczasowego ruchu, a Twoi odbiorcy nie będą trafiać na błędy 404.
WP Maintenance Mode
Ta wtyczka służy to czasowego wyłączenia strony, która jest w budowie dla odbiorców. Ustawisz w niej powiadomienie z licznikiem, kiedy będzie jej planowe przywrócenie do prawidłowego działania.
Jetpack by WordPress.com
Wtyczka-kombajn z wieloma dodatkowymi funkcjami, które możesz dołożyć do swojej strony internetowej. Bardzo chwalę sobie w niej panel do statystyk strony.
Adminimize
Wtyczka Adminimize pozwoli Ci na minimalizm w panelu WordPress. Możesz ukryć opcje w menu, z których rzadko korzystasz lub które są całkowicie zbędne. W ten sposób będzie Ci łatwiej na co dzień zarządzać stroną internetową.
WP Google Maps
Ta wtyczka służy do umieszczenia mapki z Google Maps na Twojej stronie internetowej. Możesz dodać także do mapki znaczniki określające konkretne współrzędne.
Polylang
Kolejna darmowa wtyczka do WordPresa, tym razem Polylang. Dzięki niej dodasz na stronie kilka wersji językowych możliwych do przełączania.
Orphans (Sierotki)
Polska wtyczka do WordPressa niezbędna dla osób, którym przeszkadzają sierotki, czyli wiszące spójniki na końcu zdań, które są bardzo specyficzne w polskim języku.
Loco Translate
Wtyczka Loco Translate pomoże Ci przetłumaczyć angielskie frazy w motywach na język polski. Najczęściej są to teksty typu “read more”, “comments” itd.
Duplicate Post
Przydatna wtyczka do WordPressa, jeśli często powielasz dany schemat postu lub strony. Dzięki Duplicate Post stworzysz duplikat stworzonej wcześniej treści i wystarczy tylko wyedytować odpowiednie fragmenty i koniec!
Simple Lightbox
Wtyczka Simple Lightbox pozwala na zamieszczenie w galerii zdjęć okienka do przeglądania ich powiększeń wraz ze strzałkami po bokach do nawigacji pomiędzy nimi. Bardzo prosta wtyczka, wystarczy instalacja oraz dodanie domyślnej WordPressowej galerii.
A jakie są Twoje ulubione wtyczki do WordPressa? Daj znać w komentarzu!
15 Komentarze
Moja ulubiona to YoastSeo ;-). Dzięki niej zaczęłam zupełnie inaczej pisać swoje teksty!
Pięknie! Też ją uwielbiam <3
U mnie też też zwycięża Yoast by SEO ale zainteresowałaś mnie wtyczką polylang- będą próby 🙂
Yoast SEO umieściłam w zestawieniu wtyczek must have 😀 Dlatego dziś już go nie powielałam, tutaj mamy już wtyczki opcjonalne 🙂
Szkoda tylko, że Yoast od dłuższego czasu dryfuje w mało fajnym kierunku – z prostej, lekkiej wtyczki zmienił się w przyciężkawą krowę, nafaszerowaną w dodatku na każdym kroku reklamami i innymi dziwadłami. Z tego też powodu powstała wtyczka SO Hide SEO Bloat, umożliwiająca ukrywanie tych “dodatków”.
Sam polecam jeszcze inną drogę, zamiast Yoasta spróbować The SEO Framework. Bardzo fajna, lekka, pozbawiona zupełnie reklam wtyczka. Autor bardzo ogarnięty i otwarty na sugestie, w dodatku produkuje ładny i czytelny kod.
Kurcze, WP naprawdę potrzebuje do tych wszystkich prostych rzeczy wtyczek?
Wiem, znowu się chwalę, ale u mnie 6 z nich jest integralną częścią CMSa. A sierotki to jedna mała funkcja, która zawiera dwie linijki kodu.
A po co te dwie linijki, jeśli w większości języków nie ma takich spójników – jest to specyficzne do języka polskiego 🙂 Dzięki temu czysty WordPress nie jest kobyłą i instalujesz konkretne moduły (wtyczki) wtedy, gdy są potrzebne 🙂
No właśnie sęk w tym, że nawet goły WP jest kobyłą, więc te dwie linijki nie powinny stanowić problemu a na pewno nie powinien z powodu takich drobiazgów obrastać w dziesiątki pluginów.
Tyle tylko, że WordPress w założeniu ma być łatwy w obsłudze dla przeciętnego użytkownika. A przeciętny użytkownik woli wyszukać plugin i zainstalować go niż grzebać w kodzie, bo to już potrzebna odpowiednia wiedza. Choć taka opcja faktycznie powinna być w standardzie, np w natywnej zakładce “Pisanie”
Zgadza się. Kilka innych też powinno być. Np. ukrywanie zakładek menu czy redirection – z wielu korzysta się na co dzień.
Ale z drugiej strony czego oczekiwać, jak nawet wtyczkę do importu wyeksportowanych postów trzeba sobie doinstalować 🙂
Taka właśnie jest idea WordPressa, czy na każdej jednej stronie będzie konieczny import postów? Pewnie nie… A poza tym instalujesz wtyczkę, importujesz i ją wywalasz. Nie ma niepotrzebnego kodu.
Wow, aż jestem ciekaw owych magicznych 2 linijek.
Przypomnę, WP jest otwarty i każdy może się włączyć w proces jego rozwoju ….zwłaszcza osoby o tak niespotykanych umiejętnościach.
Przypomnę tylko wtyczki po to właśnie są, by za ich pomocą wpływać na funkcjonalność WP i ją poszerzać wedle uznania. Nikt nie zmusza do ich instalowania czy do używania wyłącznie określonych – jest pełna swoboda wyboru.
Weź pod uwagę, że poziom umiejętności użytkowników WP jest różny, różne są ich preferencje i oczekiwania. Jedni czegoś zupełnie nie potrzebują, inni potrzebują i potrafią to sobie zakodować, jeszcze inni potrzebują ale są wyłącznie klikaczami i potrzebują gotowca, jeszcze inni potrzebują gotowca ….ale żeby działał trochę inaczej niż inny gotowiec. Ile potrzeb i pomysłów na rozwiązanie danego problemu, tyle wtyczek. Co w tym złego?
Będę musiała posprawdzać te wtyczki 😀 Dzięki
Czy wtyczka Orphans działa równie skutecznie na smartfonach?