Opowiem Ci dzisiaj o wtyczce WooCommerce, dzięki której założysz sklep WordPress. 

Jeśli wolisz  zamiast video wersję pisaną, to poniżej znajdziesz transkrypcję tego screencastu.

Czego się dowiesz?

  • Dla jakich sklepów WooCommerce się sprawdza?
  • Jakie są zalety i wady wtyczki?

WooCommerce to darmowa wtyczka do WordPressa, za pomocą której można dodać funkcje sklepu internetowego do naszego bloga lub strony internetowej. Co więcej, jest to bardzo proste do zrobienia. Wystarczy tylko zainstalować wtyczkę i cieszyć się jej możliwościami!

WooCommerce – sklep WordPress

WooCommerce to bardzo popularna i darmowa wtyczka do WordPressa, która pozwoli Ci na założenie małego bądź średniego sklepu na WordPressie – do 1000 produktów.  Dzięki jej popularności łatwo będzie Ci znaleźć kogoś, kto zajmie się Twoją stroną internetową i wesprze Cię w razie jakichkolwiek problemów z platformą.

Plusem WooCommerce jest jego połączenie z WordPressem, dlatego, jeśli blogujesz lub masz stronę internetową, to ciągle wszystko będziesz miał w jednym miejscu. Gdy posiadasz sklep internetowy na WordPressie, to nie musisz  przechodzić pomiędzy różnymi platformami, co sprawia, że zarządzanie sklepem jest nie tylko bardzo proste, ale także i zwyczajnie przyjemne!

W WooCommerce możesz dodawać różne produkty, kupony, rabaty, ale także zarządzać stanem magazynowym. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – jeśli w magazynie coś się kończy, to dostaniesz e-maila z powiadomieniem o konieczności dokupienia kolejnych produktów. Tym samym jesteś na bieżąco z najważniejszymi informacjami ze swojego sklepu. Co więcej, dostajesz także zaawansowane raporty sprzedażowe, w których możesz sprawdzić, jak dany produkt się sprzedaje oraz jakie kupony sprzedażowe najbardziej Ci się opłacają.

Sklep WordPress z wtyczką WooCommerce - czy warto założyć?

Sklep WordPress na WooCommerce zalety i wady

ZALETY

  • Popularny – Popularność WooCommerce to duża zaleta ze względu na łatwe znalezienie pomocy oraz wsparcia specjalistów w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów i wątpliwości.
  • Darmowy – Podstawowe funkcje WooCommerce są bezpłatne!
  • Wiele wtyczek i motywów – Dodatkowe wtyczki i funkcje pozwalają na rozszerzenia działania WooCommerce, w tym o rozwiązania do fakturowania, czy płatności zewnętrznych np. Przelewy 24, które bardzo polecam!
  • Bezpieczeństwo – WooCoomerce jest bezpiecznym systemem – nie ma w nim wielkich luk bezpieczeństwa.

WADY

Mimo wielu zalet sklep WordPress z WooCommerce ma także wady.

  • Drogie dodatki – Choć jest darmowy, to niektóre dodatki do niego są drogie. Jednak na potrzeby małego bądź średniego sklepu jak najbardziej sprawdzą się darmowe rozwiązania. Jeśli np. przygotowujesz kurs online podzielony na lekcje w formie video, gdzie kursant po każdym zadaniu będzie rozwiązywał test wiedzy – to na tym etapie potrzebujesz już rozwiązań płatnych. Przy czym jest to jednorazowy wydatek.
  • Wydajność – Drugą wadą WooCommerce jest jego wydajność. Sklep WordPress nadaje się głównie do małych i średnich sklepów. W momencie przekroczenia 1000 produktów może pojawić się problem z jego wydajnością. WooCommerce to nie system e-commerce, dlatego nie będzie sprawdzał się przy dużych sklepach. Dla sklepów większych – powyżej 1000 produktów lepsza będzie platforma PrestaShop bądź platforma dedykowana dla konkretnego sklepu.

Jeśli planujesz stworzyć niewielki przyblogowy sklepik, to WooCommerce jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, które polecam!

A jakie są Twoje doświadczenia ze sklepem na WordPressie?

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

9 Komentarze

  • Mam sklep na Woocommerce za 2500 produktów i własne zaczynam odczuwać skutki “wydajności” tego modułu. Znasz jakieś sprawdzone metody migracji z Woocommerce na Prestashop tak, aby nie spędzić na tym tygodnia na grzebaniu w kodzie?

    • Z tą wydajnością to tak nie do końca i to trochę bardziej złożona sprawa. Presta czy Magento faktycznie są dedykowanymi platformami sklepowymi, ale są wręcz bardziej zasobożerne – może się wiec okazać, że taka zmiana nie pomoże, a nawet pogorszy sytuację. Na Woo działają spokojnie sklepy z 10k produktów, ba, działają i z bazami kilkadziesiąt-kilkaset tyś. produktów – bardziej upierdliwa jest kwestia samego zarządzania niż wydajności jako takiej. Jeżeli chodzi o wydajność, to należy zacząć od podstaw, czyli od dobrego hostingu o właściwych parametrach, właściwa konfiguracja tak serwera jak i WP i WooCommerce, wreszcie optymalizacja.
      Przydać się też może np. https://www.wpintense.com/2016/08/16/scaling-woocommerce-1-million-products-talk-wordcamp-brighton/

      Co do migracji, to są głównie płatne moduły pokroju MigrationPro, LitExtension, Cart2Cart.

    • Osobiście się tym nigdy nie zajmowałam, ale może poszukaj informacji w grupach na FB. Są takie dedykowane polskie do obydwóch technologii.

    • Poprzedni komentarz za sprawą linka trafił chyba do spamu, toteż dodaję w wersji “poprawionej”.

      Z tą wydajnością to tak nie do końca i to trochę bardziej złożona sprawa. Presta czy Magento faktycznie są dedykowanymi platformami sklepowymi, ale są wręcz bardziej zasobożerne – może się wiec okazać, że taka zmiana nie pomoże, a nawet pogorszy sytuację. Na Woo działają spokojnie sklepy z 10k produktów, ba, działają i z bazami kilkadziesiąt-kilkaset tyś. produktów – bardziej upierdliwa jest kwestia samego zarządzania niż wydajności jako takiej. Jeżeli chodzi o wydajność, to należy zacząć od podstaw, czyli od dobrego hostingu o właściwych parametrach, właściwa konfiguracja tak serwera jak i WP i WooCommerce, wreszcie optymalizacja.

      Warto zerknąć też w link: goo [kropka] gl/6Wp0Vl (chyba wiadomo co trzeba zrobić, kropka w kropkę i usunąć spacje)

      Co do migracji do presty, to są głównie płatne moduły pokroju MigrationPro, LitExtension, Cart2Cart – cena ok 60$.

  • Dzięki za podpowiedź. Właśnie chce wprowadzić diety online u siebie na blogu, ale nie byłam pewna jak z tym ruszyć, rozjaśniłaś moje wątpliwości bo ten woocommers pojawia się wszędzie i to było podejrzane 😀

  • Próbuję dodać produkty do sklepu, ale nie wyświetlają mi się w ogóle ustawienia produktu – nie jestem w stanie zaznaczyć, że będzie to produkt cyfrowy, ustawić ceny, etc. Co może być tego przyczyną i jak to naprawić?

    • Być może wyłączone jest wyświetlanie tego panelu w prawym górnm rogu w Opcjach ekranu?

  • Ja bym zaznaczył że Woocommerce jest dobrym rozwiązaniem jedynie dla takich strona jak Oli. Czyli mamy serwis internetowy bazujący głównie na treści i w obrębie niego znajduje się prosty sklep internetowy. Nielogicznym jest instalacja WordPress, a potem Woocommerce by otworzyć nowy sklep internetowy. Są o wiele lepsze narzędzia i to za darmo o znacznie większej funkcjonalności. Magento, Prestashop, Opencart to systemy pisane od początku do końca pod sprzedaż w sieci, Woocoomerce nie ma co z nimi konkurować.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *