czy strona internetowa jest płatna

Zadajesz sobie pytanie “WordPress jak zacząć?” A może jesteś ciekawa, jak rozpoczęła się przygoda innych z aktualnie najpopularniejszym systemem CMS? Zapytałam kilku specjalistów od WP nie tylko o WordPressa, ale także największe wydarzenie go dotyczące, czyli WordCampa.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jak zaczęła się przygoda specjalistów z WordPressem?
  • WordPress jak zacząć?
  • Dlaczego warto pojechać na WordCampa?

Do wypowiedzi wywołałam:

wordpress jak zacząćMaciej Swoboda
Zakochany WordPressie od 2006 roku. Organizator WordUp Warszawa 2015-2018 i współorganizator WordCamp Polska 2016/2017. Zwolennik prostych i użytecznych rozwiązań. Szef WP Desk, firmy zajmującej się tworzeniem rozwiązań dla WooCommerce. Bloger i prelegent opowiadający o tematach związanych z WordPressem, WooCommerce i tworzeniem serwisów internetowych.
http://wpdesk.pl https://swoboda.pl
wordpress jak zacząćSzymon Skulimowski
Wolny strzelec od WordPressa. Udziela się jako wolontariusz i pomaga rozwijać WordPressa oraz skupioną wokół niego społeczność. Koordynator WordCamp Lublin 2017 oraz organizator lokalnych spotkań WordUp Lublin. Twórca strony wpninja na której opisuje ciekawe wtyczki i motywy do WordPressa.
https://wpninja.pl/
wordpress jak zacząćJakub Mikita
WordPress developer zajmujący się systemami opartymi o WordPress oraz wtyczkami WordPress. Twórca underDEV i bloga WPART.https://www.wpart.pl/
wordpress jak zacząćBartosz Romanowski
Programista tworzący blog WPzen skierowany do początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników WordPressa.
https://wpzen.pl
Kamil Porembiński
Architekt systemowy, administrator linux, a czas windows. Lubi tematykę security. Obecnie właściciel firmy thecamels.org, zajmującej się projektowaniem systemów o wysokiej dostępności.
https://thecamels.org

WordPress jak zacząć?

Moja miłość do WordPressa zaczęła się 6 lat temu i trwa do dzisiaj. Dlatego prowadzę tego bloga, a także kanał na YouTube na którym nagrywam poradniki w tematyce między innymi WordPressa. Byłam ciekawa, jak to wygląda u innych, dlatego postanowiłam dowiedzieć się, jak to się stało, że znani mi specjaliści zainteresowali się WordPressem.

Maciej rozpoczął swoją przygodę z WordPressem już w 2006 roku. Podobnie, jak u mnie była to miłość od pierwszego wejrzenia, która zaowocowała ciekawymi znajomościami:

Przygodę z WordPressem zacząłem w 2006 roku i była to miłość od pierwszego wejrzenia. WordPress zmienił moje życie, to dzięki niemu zrealizowałem swoje pasje i marzenia o biznesie opartym w 100% na WordPressie. WordPress pozwolił mi się również rozwinąć jako człowiekowi dzięki ludziom, których poznałem na WordUpach, WordCampach – czyli jednej z najbardziej różnorodnych, żywych i przyjaznych społeczności na świecie.

Historia Szymona z WordPressem rozpoczęła się od nietypowego zlecenia, które z początku wydawało się tylko niewdzięcznym zadaniem. Co się stało później?

W 2007 roku pracowałem w firmie, która wyznawała filozofie, że najlepsze rozwiązania to te własne, skrojone idealnie pod klienta. Pech chciał, że jeden z nich uparł się na wykorzystanie CMS o dziwnie brzmiącej nazwie — WordPress. Nikt nie wiedział jak się do tego zabrać i to właśnie ja zostałem oddelegowany do tego „niewdzięcznego” zadania. Rok później pracowałem już jako freelancer od WordPressa :)

Bartosz zainteresował się WordPressem ponad 13 lat temu, kiedy popularność tego systemu CMS była jeszcze znikoma. Pracuje na nim cały czas i co istotne – wykorzystuje go do większości zastosowań.

WordPressem zainteresowałem się w 2005 roku, czyli w okresie, kiedy był on tylko skromnym skryptem do prowadzenia bloga i kiedy jeszcze nikt nie podejrzewał, że stanie się on najpopularniejszym CMSem na świecie. Nieco później zacząłem bawić się nim nieco poważniej, tworząc wtyczki i motywy oraz budując z jego wykorzystaniem mniejsze i większe serwisy internetowe. I mimo upływu lat oraz pojawienia się wielu nowych, może nawet lepszych rozwiązań, z czystym sumieniem polecam go i wykorzystuję do większości zastosowań.

Kamil także zwrócił uwagę na WordPressa już dawno i do tej pory z niego korzysta.

Oj to było dawno temu! Prowadziłem kiedyś bloga w serwisie JoggerPL. Kiedy okazało się, że system powoli umiera i przestaje być rozwijany, przeniosłem swoje dane na instancję WordPressa. Z racji dużego mojego zaangażowania w środowisko Open Source, zacząłem wspierać WordPressa i tak to się zaczęło.

WordPress jak zacząć?
WordCamp prelekcje i ludzie – WordPress jak zacząć?

WordPressowa społeczność

WordPress to nie tylko najpopularniejsze rozwiązanie w swojej kategorii, ale także wyjątkowa społeczność. Dzięki WordPressowi zaczęłam rozwijać swoje pasje, a także poznałam wiele wyjątkowych osób. Co więcej, dzięki temu, że WordPress jest rozwiązaniem open source jest dostępny dla wszystkich.

WordPressowa społeczność jest naprawdę wyjątkowa, na co zwraca uwagę Szymon:

To co zrobiło na mnie największe wrażenie przy pierwszym spotkaniu z WordPressem to społeczność. Już wtedy było widać, że ludzie skupieni wokół tego systemu są niesamowicie otwarci i życzliwi. Użytkownicy mają bezpośredni kontakt z twórcami i mogą nie tylko liczyć na pomoc, ale także mieć realny wpływ na rozwój WordPressa.

Społeczność osób zajmujących się WordPressem słynie z pomagania sobie, a także aktywności – szybko udzielane są odpowiedzi na forach, poprawki wtyczek, czy propagowana jest wiedza na temat WordPressa.

Od tamtej pory wiele się zmieniło – WordPress stał się najpopularniejszym rozwiązaniem w swojej kategorii, katalog rozszerzeń przekroczył 55 tys., konferencje i lokalne spotkania poświęcone WordPressowi zadomowiły się w Polsce na stałe. Nie zmieniła się jednak mentalność społeczności. To nadal są świetni ludzie, którzy uwielbiają pomagać. Udzielają odpowiedzi na forum, wprowadzają poprawki i zmiany do wtyczek, piszą poradniki, nagrywają filmy, występują na scenie, organizują spotkania. Jednym słowem – dokładają własną cegiełkę do tego czym dzisiaj jest WordPress. I według mnie to właśnie ta społeczność jest najlepszym powodem, dla którego warto spakować walizkę i wybrać się na najbliższego WordCampa. Nie ważne czy jesteś użytkownikiem czy programistą – na WordCampie znajdziesz mnóstwo uśmiechniętych twarzy, pomocnych dłoni i kto wie – niezwykłych znajomości na resztę życia?

WordCamp Gdynia 2016 - najlepsza konferencja WordPressa!
WordCamp Gdynia 2016 – WordPress jak zacząć?

Dlaczego warto być na WordCampie?

WordCamp to wydarzenie, na którym zdecydowanie warto się pojawić! I to nie tylko wtedy, gdy zajmujesz się programowaniem, ale także, jeśli masz swoją stronę WWW bądź dopiero ją planujesz. Na tym wydarzeniu zaplanowane są dwie ścieżki – jedna programistyczna, a druga ogólna dotycząca działań na stronie WWW, czy ich promocji. Więcej na temat tegorocznej edycji WordCampa przeczytasz w tym artykule. 

Szczerze polecam WordCampa nie tylko jako wydarzenie, na którym można zdobyć nową wiedzę i umiejętności, ale także okazję do poznania wartościowych osób, które mają takie zainteresowania, jak my. Ja na WordCampie poznałam wiele inspirujących ludzi i już nie mogę doczekać się na tegoroczną edycję. Oczywiście zapytałam innych, dlaczego WordCamp jest dla nich tak ważnym wydarzeniem.

Wiedza zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych

Bartosz zwraca uwagę, że niezależnie od poziomu zaawansowania na WordCampie każdy znajdzie coś dla siebie. Dużo osób przyjeżdża na konferencję, mimo pojawiających się w głowie pytań “Jak zacząć przygodę z WordPressem?”

Miałem przyjemność być do tej pory na trzech WordCampach (we Wrocławiu, Warszawie i Lublinie), za każdym razem w podwójnej roli uczestnika i prelegenta. Dla początkujących użytkowników WordPressa konferencje te mogą być wprowadzeniem do nieco bardziej zaawansowanych tematów. Z kolei ci bardziej zaawansowani mogą wymienić się opiniami ze specjalistami od WP, zajmującymi się tym CMSem od lat i znającymi go od podszewki. Niezależnie od stopnia zaawansowania, każdy powinien znaleźć na WordCampie coś dla siebie.

Świetny sposób na rozwój biznesu

Kamil docenia połączenie nawiązywania znajomości wraz z poszerzaniem wiedzy.

Dla mnie największą wartością jaką wynoszę z WordCampa jest poznanie nowych ludzi oraz odświeżenie znajomości. Możliwość wysłuchania i porozmawiania ze specjalistami z branży daje dużo więcej niż kilkutygodniowe szkolenia.

Podobnego zdania jest Kuba:

WordCamp, dzięki poznanym ludziom pomógł mi rozwinąć mój biznes. Nawiązuję i podtrzymuję na nim znajomości zarówno te bardziej prywatne jak i biznesowe. To najlepsze miejsce do spotkania ludzi z branży.

Święto WordPressa

Zgadzam się z Maciejem, że WordCamp to także prawdziwe święto WordPressa:

WordCamp organizowany przez społeczność dla społeczności to dla mnie święto WordPressa i nie wyobrażam sobie, żeby mnie miało na nim nie być. Przyjedź bądź otwarty, otwarta na nowe doświadczenia, wiedzę i znajomości – daj się ponieść.

Wybieracie się na WordCampa? Dajcie znać w komentarzu, z kim przybiję piąteczkę! <3

P.S. Interaktywna Akademia WordPressa już trwa! Stwórz stronę WWW lub sklep online na WooCommerce i odbierz świadectwo ukończenia szkolenia wystawione przez placówkę oświatową Jestem Interaktywna na druku MEN. Dołącz do prawie 10 000 zadowolonych studentek i studentów. Nabór trwa do zajęcia wszystkich miejsc! CHCĘ POZNAĆ CENY! ⇒

1 Komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *