Czy kojarzysz to uczucie, gdy jesteś na konferencji i zamiast poznawać ludzi, stoisz samotnie z telefonem i udajesz, że coś przeglądasz? Mimo że jesteś na bieżąco, już od dobrych pięciu godzin? Jako urodzona introwertyczka znam niestety to uczucie bardzo dobrze. Z racji tego, że świetnie rozumiem ten problem, powiem Ci, jak przygotować się do konferencji i poznać wiele inspirujących osób! Warto bo już za chwilę WordCamp w Poznaniu! Zatem, jak przygotować się do konferencji i dlaczego warto to zrobić?

Jeśli wolisz zamiast video wersję pisaną, to poniżej znajdziesz transkrypcję.

Dlaczego warto nawiązywać znajomości na konferencjach?

Rozwój osobisty i znajomości

W mojej branży jest naprawdę wiele konferencji. Jeżdżę na nie od niedawna — zaledwie od kilku lat. Jednak od tego czasu zaobserwowałam ogromny wpływ uczęszczania na konferencje, na mój rozwój osobisty. Konferencje to nie tylko prelekcje, ale przede wszystkim networking. To właśnie on daje najwięcej, bo możesz poznać świetnych ludzi, nawiązać wyjątkowe relacje i dzięki temu się rozwijać. Z każdą rozmową dowiadujesz się więcej i więcej, na temat, który Cię interesuje.

Jak przełamać lody?

Zazwyczaj te problemy w nawiązywaniu kontaktów są związane lękiem, jak zostaniesz odebrana. Często, gdy jest to osoba powszechnie znana, obawiasz się ośmieszenia, albo masz poczucie, że skoro jesteś dopiero „małym groszkiem”, to nie masz nic wartościowego do powiedzenia.

Bardzo często te obawy są tak duże, że nawet rezygnujesz z pojechania na konferencję. A nawet, jeśli już pojedziesz, to podpierasz ścianę, przez co traci na tym Twoja pewność siebie. Po czasie możesz nawet pluć sobie w brodę, że byłaś, ale nikogo nie poznałaś i tym samym nie wykorzystałaś w pełni potencjału tej okazji. Dlatego dla własnego komfortu warto te lody przełamywać i poznawać inne osoby, bo dzięki temu będziesz czuć satysfakcję. Nie jestem wygadana, nie nawiązuje łatwo nowych znajomości, a jednak poznałam kilka osób, z którymi ciągle utrzymuje kontakt.

Poniżej znajdziesz moje sposoby i odpowiedź na to, jak przygotować się do konferencji. Gwarantuję, że ich wykorzystanie znacząco ułatwi Ci poznanie nowych i inspirujących osób.

Jak przygotować się do konferencji? Moje 6 sposobów!

1. Spotkaj się wcześniej

Jedziesz na konferencje po raz pierwszy i nikogo nie znasz? Poszukaj w social media innych osób, które są w takim samym punkcie, co ty. Czyli, które też po raz pierwszy jadą na tę konferencję. Dzięki temu można się z nimi umówić np. dzień wcześniej na kawę, by się lepiej poznać. Pomysł banalnie prosty, jednak bardzo dobrze się sprawdza. Kiedy jechałam na pierwszą konferencję blogerską Blog Conference Poznań, to okazało się, że kilka osób, które kojarzę także tam się wybiera. Umówiłyśmy się wcześniej przed konferencją, zarejestrowałyśmy się razem i znacznie łatwiej było nam działać na tej konferencji.

2. Skorzystaj z mediów społecznościowych

Jeśli w tej chwili masz już jakikolwiek kanał w mediach społecznościowych, to wrzuć post typu: Halo, halo, kto jeszcze będzie na tej konferencji?. To da Ci poczucie bezpieczeństwa, że nie jesteś sama, a przy okazji może się okazać, że dużo znajomych z sieci będzie właśnie na tej konferencji. Tym samym łatwiej będzie wytrwać i nie zrezygnować w ostatniej chwili, ze strachu, że nie znajdziesz ani jednej osoby do rozmowy.

Ten sposób wykorzystuję do tej pory. Jeśli jadę na jakąś konferencję, to zawsze pytam, kto jeszcze jedzie i wtedy na priv umawiam się na tę konferencję z innymi osobami. Oprócz tego poszłam o krok do przodu i zaczęłam w związku z konferencjami organizować Zloty Interaktywnych. Zloty te mają dwa główne cele — pierwszy z nich to zapoznanie się osób, które pierwszy raz będą na konferencji, a drugi to przełamanie moich barier, co do wyjazdu i okazja do poznania bliżej osób, które są Interaktywne.

3. Identyfikator

Na większości konferencji dostaniesz identyfikator. Dobrze je mieć w widocznym miejscu, aby ułatwić innym osobom rozmowę z nami. Sprawdź, czy dobrze jest widoczne Twoje imię i nazwisko. To ważne, bo dzięki temu każdy będzie mógł zobaczyć, jak się nazywasz i czym się zajmujesz. Będzie to świetnym sposobem na to, aby rozpocząć rozmowę.

4. Pamiętaj o notatniku

Jeśli na konferencji będą osoby, które bardzo chcesz poznać, to poświęć chwilę i spisz listę tych osób, a następnie hasłowo napisz o nich kilka słów: czym się zajmują, ewentualnie, jakie pytania byś chciała tym osobom zadać.

To fajny pomysł, z tego powodu, że łatwiej będzie Ci podejść do tych osób, już z konkretnym przygotowanym tematem. Kiedy jestem na konferencji, mocno się stresuję poznawaniem osób, które lubię i cenię.

5. Napisz do innych przed konferencją

Jeśli mimo tego, że masz listę osób, do których chcesz podejść, masz spisane pytania, nadal tego nie robisz, to jest jeszcze jedna rada. Wystarczy przed konferencją napisać do takiej osoby na przykład coś takiego: „Hej, jestem Ola. Bardzo doceniam to, co robisz, czy mogłabym podejść do Ciebie na konferencji i przybić piątkę?” Ten sposób wykorzystałam na pierwszej swojej konferencji. Okazało się, że po takiej wiadomości znacznie łatwiej było podejść, porozmawiać i się zapoznać. Znacząco ułatwiło to przełamanie pierwszych lodów, mimo że bardzo się bałam. Taki mail to żadne ryzyko — najwyżej nie dostaniesz odpowiedzi i tyle. Jak to mówię: są dwa uda, albo się uda, albo się nie uda.

6. Elevator pitch

To nic innego jak krótka sztuka autoprezentacji. Dzięki temu, gdy ktoś Cię zapyta, czym się zajmujesz, nie wzruszysz ramionami, tylko będziesz miała wypracowane to, co chciałabyś powiedzieć o sobie. Ja zazwyczaj mówię: Nazywam się Ola Gościniak — Jestem Interaktywna. Prowadzę bloga, na którym uczę, jak samodzielnie stworzyć własną stronę internetową i wypromować ją w sieci. Moją misją jest, aby każda kobieta chciała mówić o sobie, że jestem interaktywna i nie boi się nowych technologii, a swoją stronę internetową stworzy samodzielnie. Oczywiście, w zależności z kim rozmawiam, ta mowa może przyjąć inną formę, skupiającą się na rzeczach, które mogą zainteresować daną osobę. Taka mowa charakteryzuje się swoją zwięzłością — ma ona raptem kilka zdań, w których przekazujesz najważniejsze informacje, o tym, czym się zajmujesz.

Jeśli rozmawiasz z innymi osobami, to nie skupiaj się na sobie. Staraj się poznawać innych. Zadawaj pytania, dowiaduj się o innych, bo tak naprawdę to, będzie miało największą warto. A o sobie możesz poopowiadać, gdy ktoś zada Ci konkretne pytanie. Dzięki temu, że będziesz skupiać się na innych, to wyniesiesz z konferencji naprawdę bardzo, bardzo dużo. Oprócz tego pamiętaj, by na tej konferencji być sobą, uśmiechać się, bo dzięki Twojemu przyjaznemu nastawieniu inni będą mieli ochotę nawiązać z Tobą kontakt.

Mała prośba

Jeśli gdziekolwiek  na konferencji zobaczysz taką blondynkę z niebieskimi końcówkami, to podejdź przybić piątkę. Chętnie Cię poznam w świecie rzeczywistym, a nie tylko wirtualnym.

Jak przygotować się do konferencji – Twoje sposoby

Masz swoje sposoby na przygotowanie się do konferencji? Daj znać w komentarzach, bo jestem naprawdę ciekawa!

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *