intuicja-w-biznesie

Intuicja w biznesie – jak ją wykorzystać? Dlaczego jest taka ważna? Jak rozwijać swoją intuicję? Dzisiaj dowiesz się więcej na ten temat w serii artykułów gościnnych od Interaktywnych! Ostatnie artykuły z tego cyklu dotyczyły legalnego sklepu online oraz marketingu dla kobiecych biznesów.

intuicja-w-biznesieKamila Surma

Autorka książki “Wyspa intuicji, odwagi i wiary”, założycielka marki Her Island, nauczycielka rozwoju duchowego i osobistego. Na co dzień pomaga kobietom odzyskać połączenie z intuicją, wewnętrzny spokój oraz odnaleźć swoją drogę w życiu.

O potędze intuicji w biznesie, jak i w życiu, mówili m.in. Steve Jobs, Oprah Winfery, Albert Einstein, Marie Forleo oraz wiele innych osób, które osiągnęły sukces i zmieniły życie milionom ludzi na całym świecie.

Każda z tych osób w swojej działalności podkreśla jak ważne jest to, aby iść za swoim wewnętrznym przeczuciem, za głosem intuicji, która jest naszym wewnętrznym kompasem i w każdej chwili naszego życia, pokazuje nam najlepszą dla nas drogę.

Steve Jobs:  „Nie pozwólcie by hałas cudzych opinii zagłuszył wasz wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją. One jakimś cudem już wiedzą kim tak naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną”.

 

Oprah Winfrey: „Zaufaj swojemu przeczuciu. Intuicja nie zawodzi”

 

Albert Einstein: „Intuicyjny umysł jest świętym darem, umysł racjonalny jest jego wiernym sługą. Stworzyliśmy społeczeństwo, które szanuje sługę a zapomina o darze”

A jak Ty możesz wykorzystać ją do prowadzenia biznesu?

Aby zacząć kierować się swoim wewnętrznym głosem, wcale nie musisz budować biznesu na miarę Apple. Bez względu na to jaką działalność prowadzisz, możesz wykorzystać swój wewnętrzny kompas, do stworzenia biznesu w zgodzie ze sobą, który przyniesie Ci spełnienie, radość, pieniądze oraz wartość Twoim odbiorcom. Jednak zanim, przejdziemy do spraw prowadzenia biznesu, dowiedzmy się…

Czym jest intuicja i jak rozpoznać jej głos?

Najprościej mówiąc, to poczucie, że wiesz, nie wiedząc dlaczego wiesz. Intuicja to Twój wewnętrzny kompas, który każdego dnia podpowiada Ci gdzie iść, co zrobić, co powiedzieć i komu. To Twój wewnętrzny nauczyciel, który wskazuje Ci najlepszą drogę do życia pełnego szczęścia, obfitości, radości i spełnienia (zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym).

Czy pamiętasz sytuację ze swojego życia, w której miałeś „jakieś przeczucie”? Nie potrafiłeś go logicznie wytłumaczyć, ale po prostu czułeś co się wydarzy. Mogłeś np. czuć, że ktoś nie przyjdzie na umówione spotkanie, albo że dzisiaj zadzwoni do Ciebie Twój przyjaciel. Takich sytuacji z pewnością miałeś wiele. To „przeczucie”, które często trudno nam wytłumaczyć słowami to właśnie głos intuicji.

Intuicja to nagłe olśnienia, przebłyski, myśli i działania pod wpływem inspiracji. Podjęcie decyzji w zgodzie z intuicją przynosi nam wewnętrzny spokój i radość. Intuicja od strachu różni się tym, że głos intuicji jest jak szept. Jest cichym głosem, ukrytym pod wszystkimi obawami, negatywnymi przekonaniami i myślami, które często bez końca krążą w naszej głowie. Głos naszego strachu jest zazwyczaj dużo głośniejszy od intuicji. To sprawia, że trudniej jest nam zaufać temu cichemu głosowi. A to przecież on, pokazuje nam najlepszą dla nas drogę…

Moja historia

Pamiętam czas, kiedy przez wiele lat szukałam swojej drogi. W ciągu dwóch lat pracowałam w 10 różnych miejscach i otworzyłam dwa biznesy. Pracowałam w call center, sklepie z ubraniami, jako kelnerka, barmanka. Pracowałam w korporacji, w agencji Social Media, w biurze nieruchomości i kilku innych miejscach. Podjęłam w tamtym czasie 2 próby otworzenia swojej działalności. Żadna z nich nie odniosła sukcesu.

Ciągle czułam nasilającą się frustrację. Nie mogłam znaleźć swojego miejsca na ziemi, a zawsze pragnęłam robić coś co będzie przynosiło mi spełnienie.

Aż w końcu jakiś wewnętrzny głos krzyknął do mnie: Leć na Majorkę! Wtedy nie miałam pojęcia skąd to przyszło, ale na samą myśl o tym poczułam spokój i radość. A tym bardziej nie miałam pojęcia, że decyzja, którą zaraz miałam podjąć wywróci moje życie do góry nogami, zarówno prywatne jak i zawodowe. Cała historia jest dosyć długa i opowiadam o niej w książce „Wyspa intuicji, odwagi i wiary

Mimo tego, że bardzo się bałam poleciałam na hiszpańską wyspę z biletem w jedną stronę. Kolejne miesiące były dla mnie przygodą, dzięki której odnalazłam siebie, swoją drogę w życiu jak również pomysł na biznes, który wiedziałam i czułam, że był głosem mojej intuicji.

Intuicja kierowała i nadal kieruje mnie krok po kroku. To na wyspie zrodził się pomysł na stworzenie marki Her Island, założenie bloga oraz napisanie książki. Kiedy tylko zaczęłam działać w tym kierunku, odczuwałam ogromnie spełnienie. Czułam, że w końcu tworzę biznes w zgodzie ze sobą i tym kim naprawdę jestem. A to uczucie znacznie różniło się od tego, które miałam kiedy nie żyłam w zgodzie ze sobą.

Intuicja w biznesie – dlaczego warto się nią kierować?

Intuicja pokaże Ci najkrótszą i najlepszą dla Ciebie drogę do osiągnięcia celu

Kiedy zaczęłam swoją działalność, jednym z moich marzeń było zorganizowanie warsztatów na Majorce- wyspie, która odmieniła moje życie. Patrząc logicznie na ten pomysł, zaplanowałam jego realizację za 5 lat od chwili rozpoczęcia działalności. Założyłam sobie, że najpierw powinnam zbudować zaangażowaną społeczność. Potem organizować warsztaty w Polsce, aby potem za kilka lat zorganizować warsztat na wyspie. A przynajmniej tak widział to mój logiczny umysł.Jednak intuicja miała na to lepszy plan. Historia lubi się powtarzać i kilka miesięcy po rozpoczęciu swojego biznesu, mój wewnętrzny głos szepnął: Leć na Majorkę! Kilka dni później, dostałam niespodziewany telefon od mojej koleżanki, a podczas rozmowy wpadłyśmy na pomysł zorganizowania wydarzenie. 2 miesiące później, leciałam poprowadzić swój pierwszy warsztat.

Dzielę się z Tobą tą historią, aby pokazać Ci, że nie zawsze musimy mieć konkretny plan na to jak zrealizować to czego pragniemy. Jeśli skupimy się na tym co to jest i dlaczego tego pragniemy- w szczególności uwzględniając dobro innych- nasza intuicja poprowadzi nas najkrótszą i najlepszą dla nas drogą.

Dlatego nie bój się marzyć. Zamknij oczy i wyobraź sobie jaki największy projekt, chciałabyś zrealizować. Coś o czym marzysz w głębi serca w swoim biznesie. Przywołuj tą wizję i podejmuj kolejne kroki w zgodzie z głosem intuicji.

Stworzysz biznes w zgodzie ze sobą, wykorzystując swoje naturalne talenty i dary

Jedną z moich największych bolączek było to, że jestem osobą, która ma wiele pasji. Kocham tańczyć, podróżować, pomagać ludziom, pisać, organizować wydarzenia oraz wiele innych rzeczy. I przez długi czas czułam frustrację, bo często słyszałam: musisz wybrać jedną rzecz i skupić na niej swoją uwagę.Wtedy chyba źle to rozumiałam. Wydawało mi się, że muszę wybrać jedną pasję, zbudować na jej podstawie biznes i to jej się poświęcić. Aż któregoś dnia mnie olśniło i zrozumiałam, że ja wcale nie muszę wybierać. Zrozumiałam, że wszystkie swoje pasje mogą połączyć i stworzyć z tego pomysł na biznes, który będzie zarówno w zgodzie ze mną jak i potrzebami odbiorców.

Poczułam wtedy ogromną ulgę i zaczęłam działać. Kilka dni później, po jednej z medytacji przyszedł do mnie pomysł na biznes, który obecnie prowadzę, który łączy ze sobą wszystkie moje pasje i talenty.

Dlatego pamiętaj, aby wsłuchać się w siebie. Twoja intuicja pomoże Ci stworzyć biznes, który jest w zgodzie z Tobą, Twoimi naturalnymi darami, w którym będziesz się spełniać. Nie patrz na to co robią inni. Nie porównuj się z innymi i nie pozwól by głos ego mówiąc „inni już to robią” lub „nie jesteś wystarczająco dobra” powstrzymał Cię przed robieniem tego co czujesz w głębi serca!

Zaczniesz pracować z większą lekkością, spełnieniem i radością

Kiedy nie działamy w zgodzie z intuicją, czujemy jakbyśmy cały czas uderzali głową o ścianę. Stale napotykamy przeszkody, niepowodzenia i czujemy się sfrustrowani. Oczywiście, początki prowadzenia biznesu nie należą do najłatwiejszych, ale to nie oznacza, że musimy się czuć jakbyśmy stale szli pod górę.

Zadaj sobie pytanie: Co mogę zrobić, aby prowadzić swój biznes z większą lekkością, spełnieniem i radością?

I otwórz się na wskazówki swojej intuicji. Ona wskaże Ci drogę.

Kiedy w biznesie kierujemy się intuicją, odczuwamy więcej tzw. stanów flow. To stan, w którym wykonujemy daną czynność będąc w przepływie, totalnie się jej oddajemy, tracimy poczucie czasu i przestrzeni, odczuwając tym samym satysfakcję i euforię.

Wybierzesz najlepszy dla siebie sposób promocji i dotarcia do nowych klientów

Możliwości dotarcia do klientów i promocji jest mnóstwo. Prowadzenie bloga, konta na Instagramie, Facebook’u, promocja płatna lub skupienie się na dotarciu organicznym. Wszystkich nie wymienię, ale sam wiesz jak jest. I nie wiem jak Ty, ale ja czasem czuję się tym wszystkim przytłoczona. Tym bardziej, jeśli wciąż spotykamy się z radami innych osób i „sprawdzonych rozwiązaniach gwarantujących sukces”. Jednak to co zadziałało u kogoś, niekoniecznie musi zadziałać u nas. Wiele razy miałam sytuacje, w których nie posłuchałam swojego przeczucia, poszłam za radą innych, co później okazało się być nienajlepszą decyzją.

Zaufaj swojej intuicji w wyborze sposobu promocji, który jest w zgodzie z Tobą i Twoimi wartościami. Nie musisz robić tego co wszyscy. Wybierz to w czym Ty czujesz się najlepiej.

Jak rozwinąć swoją intuicję?

Medytuj

Dlaczego medytacja jest tak ważna w odzyskaniu połączenia z intuicją?

W dzisiejszym świecie dużo łatwiej jest nam stracić zaufanie do samych siebie, ponieważ wszyscy lubią mówić nam jak mamy żyć, co jest dla nas dobre a co nie. Kiedy nie wsłuchujemy się w siebie, mamy większą skłonność do podejmowania decyzji w oparciu jedynie o nasz logiczny umysł lub kierując się strachem i wątpliwościami. To sprawia, że nasze życie staje się trudne, a prowadzenie biznesu wyczerpujące.

Ciągły stres i życie w biegu sprawiają, że negatywnych myśli jest w naszej głowie coraz więcej.Nie jesteśmy w stanie usłyszeć naszej intuicji, jeśli jest ona zagłuszona, negatywnymi przekonaniami, natłokiem myśli, ciągłą kontrolą, nadmiernym planowaniem i analizowaniem wszystkiego co się dzieje. Aby rozwinąć swoją intuicję, powinniśmy każdego dnia poświęcić chociaż chwilę na połączenie się z samym sobą.

A w tym właśnie pomoże, Ci medytacja. Dzięki regularnej praktyce, z dużo większą łatwością będziesz mogła obserwować swoje myśli i wyciszysz chaos w swojej głowie. A to sprawi, że łatwiej rozpoznasz głos swojej intuicji i zaufasz jej przy podejmowaniu decyzji.

Pisz w dzienniku

Jednym z największych wyzwań w podejmowaniu decyzji jest to, czy ten głos, który słyszę to strach czy intuicja? Dużo łatwiej będzie Ci rozpoznać głos intuicji, jeśli najpierw wypiszesz wszystko to co obecnie czujesz i myślisz. Dzięki temu oczyścisz chaos w swojej głowie i zrobisz przestrzeń na wskazówki swojego wewnętrznego kompasu.Pisząc w dzienniku możesz również zadać pytania, na które obecnie potrzebujesz odpowiedzi i zacząć pisać intuicyjnie (w takim przypadku, polecam poprzedzić to ćwiczenie chwilą medytacji lub relaksacji, aby najpierw się wyciszyć i połączyć ze sobą). Uwierz mi, że będziesz zaskoczony, jak konkretne mogą być wskazówki intuicji. Dzięki temu zaczniesz bardziej ufać sobie w podejmowanych decyzjach, zamiast stale prosić innych o radę.

Używaj intuicji w codziennym życiu

Dzięki rozwijaniu swojej intuicji w codziennym życiu, dużo łatwiej będzie Ci jej zaufać w podejmowaniu biznesowych decyzji, takich jak np.: czy zacząć współpracę z tą osobą, czy zacząć realizację tego projektu.

Każdy dzień zacznij od wypowiedzenia afirmacji:

Dzisiaj pragnę usłyszeć głos swojej intuicji. Dziękuję, że dostrzegam jej wskazówki

A następnie w ciągu dnia, zanim podejmiesz jakąś decyzji, skieruj uwagę do swojego wnętrza i zadaj sobie pytanie: „Co podpowiada mi ten cichy głos?” „Co podpowiada mi mój wewnętrzny kompas?” Bądź uważny i podejmuj decyzje zgodnie, z tym uczuciem, którego doświadczysz. Im częściej będziesz na nim polegać, tym łatwiej będzie ci mu zaufać.

W ciągu dnia, możesz wykorzystać swoją intuicję do podejmowania takich decyzji jak:

– co założyć rano, żeby czuć się dobrze,

– jaką książkę lub ubranie kupić,

– jaką drogą pojechać do miejsca, do którego chcesz się dostać,

– czy iść na imprezę w najbliższą sobotę,

– czy zapisać się na wybrany warsztat.

Jeśli zaczniesz rozwijać swoją intuicję w codziennych sytuacjach, z łatwiej będzie Ci ją rozpoznać a następnie wykorzystać do podejmowania decyzji w biznesie.

Powodzenia! 😊

Intuicja w bizinesie – jakie jest Twoje zdanie?

Wykorzystujesz intuicję w swoim biznesie? Jeśli tak, to w jakich momentach Ci ona pomogła?

 

 

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *