Chcemy się rozwijać, uczyć i zdobywać nowe umiejętności, bo to nie tylko pozwala nam lepiej zarabiać, jak i poszerzać horyzonty. Nic dziwnego, że z chęcią uczęszczamy na kursy, zapisujemy się na studia podyplomowe, czy zaczynamy naukę nowego języka obcego. Okazuje się jednak, że dorośli uczą się zupełnie inaczej niż dzieci. Co to oznacza? By przyswajać wiedzę szybko i efektywnie, warto dowiedzieć się, jak się uczyć!
Zaprosiłam Andrzeja Tucholskiego do cyklu piątkowych live’ów, by porozmawiać z nim o sposobach na naukę. Jak się uczyć, tak by rozumieć i czerpać z tego radość? Dowiesz się tego oglądając naszą rozmowę, bądź czytają ten artykuł.
Czy dorośli uczą się inaczej niż dzieci?
To fakt, że dorośli uczą się inaczej, niż dzieci. O ile dziecko jest niczym gąbka, która pochłania wiedzę i nowe umiejętności, to dorosły uczy się często na bazie własnych doświadczeń i zasobów zdobytej już wiedzy.
Tym samym u dorosłego uczenie się to dokładanie nowej informacji do tego, co już wiem. Właśnie z tego powodu dziecko jest w stanie szybciej opanować obsługę tabletu, a dorosły poznać kolejny język programowania, jeśli opanował już kilka poprzednich.
Dlaczego warto się uczyć będąc dorosłym?
Poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych kompetencji to nie tylko droga do lepszych zarobków. Jeśli ciągle uczymy się czegoś nowego, czytamy interesujące książki spoza naszych zainteresowań, to stajemy się otwarci na nowe doświadczenia. Poczucie, że cały czas możemy coś osiągnąć, sprawia, że jesteśmy pozytywniej nastawieni do życia.
Za to, gdy przestajemy się rozwijać twierdząc “ja wiem już wszystko, czego potrzebuję”, to może rodzić się w nas obawa o przyszłość. Dlaczego? Bo zwyczajnie nie aktualizujemy wiedzy i to, co nowe może nas przerażać.
Jak się uczyć szybko i efektywnie?
Zacznij od planu!
Podstawą skutecznej nauki jest dobry plan. Gdy siadamy dwa razy w tygodniu, by się pouczyć, to często nic z tego nie wynika. W takiej formie nauki zazwyczaj brakuje skupienia na przyswojenie konkretnego zagadnienia. Co więcej, z jasno wytyczonym celem typu: “dzisiaj nauczę się tej i tej regułki” o wiele łatwiej jest skoncentrować się tylko na tym zadaniu.
Bez planu uczymy się wszystkiego po trochu, a to zwyczajnie nie daje dobrych rezultatów, bo materiału jest za dużo, przez co wszystko może nam się mieszać. Od tego jeden krok do zdenerwowania i poczucia porażki.
Stosuj metody, które działają!
Czytanie, notowanie, zakreślanie… Kto nie zna tych metod nauki? A kto wie, że nie należą one do najskuteczniejszych? Do tego wiążą się one z małą efektywnością, czasochłonnością i frustracją. W przypadku nauki języków obcych warto specjalnie zwolnić, czyli uczyć się po jednym zagadnieniu do pełnego zrozumienia tematu.
Tylko dzięki temu będziemy później w stanie wejść na kolejny poziom językowy. Nim usiądziemy do nauki musimy dokładnie wiedzieć, dlaczego uczymy się tego fragmentu materiału. Zwykłe “pouczenie się” bez celu skutecznie zabije naszą efektywność. Bardzo ważne jest odnoszenie języka obcego do naszej codzienności. Jeśli lubimy komiksy to dobrze jest je czytać w obcym języku – tutaj warto wybrać takie rozwiązanie, które będzie współgrało z pasjami, a jednocześnie umożliwiało obcowanie z nowym językiem.
Kurs uczenia się dla dorosłych
Andrzej stworzył Kurs uczenia się, przy użyciu strategii PROPS, w którym pokazuje, jak znaleźć czas na naukę oraz przedstawia skuteczne metody na przyswajanie wiedzy. To praktyczne informacje, które pozwolą Ci działać szybciej, lepiej, jak i uniknąć frustracji w procesie nauki. Kurs uczenia Andrzeja Tucholskiego oparty jest na jego autorskiej strategii PROPS – przyswoić, rozumieć, ogarniać, powtarzać i sieciować. Kurs podzielony jest na 17 lekcji video oraz kilka lekcji uzupełniających. Łącznie składa się z pięciu modułów obejmujących takie tematy jak: podstawy skutecznej nauki, uczenie się, działania zapobiegawcze, długofalowy sukces, czy zupełnie nowy świat.
Jakie są Twoje sposoby na naukę?
Jestem ciekawa, jakie są Twoje metody na naukę? Co się u Ciebie sprawdziło, a co zupełnie nie przyniosło efektów? Daj znać w komentarzu!
1 Komentarz
Każdy ma swój wypracowany sposób uczenia się, ale wiele także zależy od uczelni wyższej. Na przykład na kierunku Grafika Komputerowa student uczy się wielu metod i zyskuje narzędzia do tworzenia grafiki, jest to więc nowoczesna metoda nauczania. A oprócz tego studiujący zyskują wiedzę jak projektować graficznie w 3D, co może być bardzo przydatne na rynku pracy. Ale naturalnie wiele zależy też od indywidualnej metody uczenia danej osoby. Na pewno wiele trzeba robić samemu.