Jak pozyskiwać linki do strony WWW - SEO TOP 5 pytań czytelników

Zastanawiasz się jak pozyskiwać linki do swojej strony WWW i czy ma to znaczenia na pozycjonowanie? Owszem, ma – poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania, które zadali mi czytelnicy mojego bloga. Zapraszam do lektury!

Jak pozyskiwać linki do strony WWW?

Pozyskiwanie linków

Jakim programem najlepiej pozycjonować stronę, tak aby odnośniki do naszej strony trafiły na wybrane strony? Chodzi mi o to, żeby było zrobione to sprawiedliwie, bez żadnych manipulacji ukrytych w tanich programach (np. spamowanie różnych stron naszymi odnośnikami).
Klaudia

Nie polecę Ci żadnego programu, ponieważ użycie go do umieszczania linków jest spamowaniem i nie będzie zrobione sprawiedliwie. Google wytoczyło wojnę takim praktykom i bardzo ostro karze wszelkie działania spamerskie. Wyjdzie Ci to na złe. Zadbaj o wartościowe treści, a linki będą pojawiały się same.

To jak pozyskiwać linki do strony WWW? Wyszukiwarkom zależy na tym, aby linki były pozyskiwane w sposób naturalny. Czyli dana treść wzbudziła emocje, więc użytkownik postanowił opublikować do niej link na swojej stronie WWW. Wszelkie próby kupowania linków, wymiany banerami nie mają większego sensu, bo nie są one brane pod uwagę lub nawet mogą być banowane. Poniżej znajdziesz dobre pomysł, na treści, które są chętnie udostępniane.

  • Wpisy gościnne, wywiady na Twoim blogu – znajdź osoby, które napiszą wpis gościnny lub udzielą Ci wywiadu – zazwyczaj taka osoba umieszcza na swojej stronie WWW i w social media link do Twojej strony.
  • Pisz wpisy gościnne i wywiady – Ty bądź bohaterem takiego wpisu i podaj w nim link do strony.
  • Treść wirusowa – tworzenie treści wirusowej, chwytliwej, która jest chętnie udostępniana.
  • Komentarze na innych blogach – na większości blogów nie są śledzone, ale jeśli są wartościowe to mają wpływ na ruch, a on z kolei wpływa na pozycjonowanie.
  • Dodawaj linki w social media – w ustawieniach profilów w social media dodawaj link do strony.
  • Udostępniaj wpisy w social media – najlepiej w każdym portalu społecznościowym.

Częstotliwość linkowania

Z jaką częstotliwością należy pozyskiwać linki w początkowym okresie zupełnie nową stronę firmową?
Tomasz

W linkowaniu ważna jest częstotliwość i przyrostowość. Warto zacząć od niewielkiej liczby linków w cyklicznych odstępach czasowych. Nie jest dobrą taktyką dodanie jednego dnia 100 linków, a następnie przerwa przez kilka miesięcy ponieważ będzie to uznane jako działanie spamerskie, a nie naturalne pozyskiwanie linków od osób, które uznały stronę za wartościową i chętnie ją udostępniły. Warto stworzyć sobie nawyk cyklicznego dbania o linki.

Ile ich dodawać? To zależy od branży i strategii. Nie ma na to pytanie złotej odpowiedzi. Dlatego działaj, pozyskuj linki i sprawdzaj jak się zwiększa ruch na Twojej stronie internetowej. A co jest najważniejsze – nie przestawaj!

Na moim blogu znajdziesz planery, które pomogą Ci w stworzeniu własnego systemu: [Nie znaleziono pliku]

Komentarze

W jaki sposób pozyskiwać linki na innych stronach, przecież komentarz z linkiem zostanie zaraz wykasowany. Czy jeżeli “nazwa” komentującego po kliknięciu prowadzi do strony to się liczy jako link?
Anna

Nazwa komentującego, która po kliknięciu prowadzi do strony to jest link. Jednak rozczaruję Cię – komentarze na blogach nie mają wpływu na pozycjonowanie. Tego typu linki mają w większości przypadków atrybut rel=”nofollow”, co oznacza, że nie mają żadnego wpływu na ranking strony, do której prowadzą.

Dlatego znacznie lepiej jest zadbać o wpisy gościnne, chętnie udostępnianą treść wirusową oraz o linki z social media. W przypadku komentarzy warto dbać o merytorykę, aby zainteresować sobą innych i zwiększyć ruch na Twojej stronie – bo im większy naturalny ruch na stronie – tym pozycja w wyszukiwarkach polepszy się. Nie oszukujmy się Google wie, jakie są nasze statystyki i nie oszukamy go. Dlatego, nie opłaca się sztuczne nabijanie komentarzy, byle było ich więcej, bo to nie ma najmniejszego sensu.

Agregaty stron i blogów

Wiem, że Google potrafi karać za umieszczanie identycznego wpisu na różnych stronach (np. blogu, portalach). Czy dotyczy to także agregatów stron oraz czy istnieje jakiś czas pomiędzy publikacjami, który powodowałby, że pierwszy tekst jest uważany za najważniejszy, a reszta jest pomijana, bez dodawania dodatkowego kodu w HTML strony?
Monika

Bez problemu możesz dodawać stronę do agregatów blogowych. W większości przypadków nie pobierają one całego tekstu naszego artykułu, tylko krótką zajawkę. Po kliknięciu w taki artykuł czytelnik jest przekierowany do Twojej strony internetowej, więc nie jest to traktowane jako duplikacja treści.

Nie istnieje taki czas między publikacjami, który powoduje, że pierwszy tekst jest uznany za ważniejszy. Google bierze pod uwagę, która strona internetowa ma większy autorytet (według swoich algorytmów) i ją uznaje autora. Jeśli jest już konieczność umieszczenia duplikacji tekstu na dwóch różnych stronach to dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na jednej ze stron linku kierującego do oryginału treści. Zamieść w tym linku atrybut rel=”canonical”, który sprawia, że wszelkie linki i oceny rankingowe zostaną przyznane oryginałowi.

Linki wewnętrzne

Czy tagi na stronie do wyszukiwania wewnętrznego treści bloga dla użytkownika danej strony maja jakiś wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarkach np. Google, dla których przy danym wpisie podaje się osobno słowa kluczowe?
Sylwia

Tagi mają znaczenie, aby uszeregować treści na stronie według bardziej szczegółowego kryterium. Warto je wykorzystywać na stronie, głównie ze względu na wygodę czytelników. W przypadku mniejszej ilości tagów wykorzystanie ich jest jak najbardziej wskazane dla SEO.

Jednak dla pozycjonowania mogą powodować, przy bardzo rozbudowanych stronach używających setki tagów, powstanie niebezpiecznych duplikatów treści. Jest na to sposób w ustawieniach wtyczki Yoast SEO w WordPressie, wystarczy wybrać, aby archiwa tagów nie były indeksowane przez Google.

Przeczytaj wszystkie artykuły z cyklu pozycjonowanie – pytania i odpowiedzi.

Jeśli interesujesz się SEO i nie wiesz jak wystartować to sprawdź kurs “Opanuj SEO w 14 dni!”.

P.S. Interaktywna Akademia WordPressa już trwa! Stwórz stronę WWW lub sklep online na WooCommerce i odbierz świadectwo ukończenia szkolenia wystawione przez placówkę oświatową Jestem Interaktywna na druku MEN. Dołącz do prawie 10 000 zadowolonych studentek i studentów. Nabór trwa do zajęcia wszystkich miejsc! CHCĘ POZNAĆ CENY! ⇒

24 Komentarze

  • Myślę, że nie można pominąć czy wręcz całkowicie zlekceważyć pewnych katalogów stron jako linki zewnętrzne. Nikomu raczej nie zaszkodzi dodanie do 3-4 płatnych i najbardziej popularnych polskich katalogów jak wp, onet czy interia. Nic nie stracimy, a jednak coś “ugrać” można 🙂

    • Niestety według Google katalogi przestały mieć znaczenie, ponieważ znacznie gorzej jest traktowana podstrona, na której jest kilkadziesiąt lub kilkaset linków niż taka, gdzie jest wartościowy tekst naturalnie nasycony linkami. Nie zauważyłam po dodawaniu różnych stron do tego typu katalogów żadnych wymiernych efektów podczas prowadzenia kampanii SEO.

  • Oj, dziś to ja tego posta nie rozkminię. Ale obiecuję wrócić, zrozumieć i wypowiedzieć się merytorycznie 🙂

    • Zapraszam! 😀

      • Wróciłam, przeczytałam, zrozumiałam (brawo ja!). Chyba 🙂

        Dopiero raczkuję w temacie pozycjonowania i SEO, więc ten post pomógł mi uporządkować wiedzę. O niektórych rzeczach nie miałam pojęcia (agregaty kojarzyły mi się tylko z elektryką na przykład) 😉

        Bardzo przydatny wpis 🙂

  • O, moje pytanie się pojawiło! Dziękuję Ola za odpowiedź 🙂

  • Dzięki Ola za ten artykuł 🙂

  • Bardzo ciekawe odpowiedzi 🙂 Uwielbiam Twoje wpisy, bo naprawdę mądrze radzisz 😉

  • Najlepsze wpisy są na forach tematycznych gdzie najlepiej zostawić odnośnik też do strony pozdrawiam

  • My posiadamy gotowe zaplecza, udostępniamy różne źródła linków 🙂 Zapraszamy 🙂

  • Ciekawy i dosyć szczegółowy artykuł.

  • Super wpis, obecnie Content Marketing króluje, jednak nadal bez odpowiednich linków nic nie zdziałamy chyba, że mamy bardzo a to bardzo mocną witrynę.

  • Super blog! Mam pytanie odnośnie pozyskiwania linków. Mam ogromny problem z pozyskaniem linków do mojej strony o tematyce hazardowej. To przecież nie jest strona kasyna, więc nie powinno być niby problemów a jednak są. Może coś, ktoś poradzi?

  • Z tym pozyskiwaniem linków to nie jest taka łatwa sprawa (przede wszystkim chodzi o czas) z tego co czytam, ale wydaje mi się, że efekty są widoczne dość szybko. Ja co prawda dopiero zaczynam zabawę z pozyskiwaniem linków i mam ogromną nadzieję, że załapie i niebawem będę w pierwszej dziesiątce w swojej kategorii najlepiej wypozycjonowanych stron 🙂
    Dziękuję bardzo za rozjaśnienie z czym to się je! Mega pomocne!

  • Świetny wpis

  • Ale z niektorych blogow jezeli sa na wlasnych domenach pl com org net daja silne linkowanie bo wlasny skrypt nie ma nofollow a wiekszosc teraz blogow dopisuja ten atrybut zeby nikt nie spamowal linkami

  • Generalnie trochę jest błędów w artykule, ale ogólnie artykuł podaje możliwości pozyskiwania linków. Warto byłoby zaktualizować.

  • Dzień dobry, mam pytanie czy zajmuje się pani również SEO lub ewentualnie poleci Pani jakieś sprawdzone firmy tym się zajmujące? Mam problem z pozycjami oraz linkami spam z niewiadomego pochodzenia – nie dodaję ich.

    • Nie zajmuję się tym, ale polecam zająć się tym samodzielnie. Mam ebooka na ten temat dostępnego.

  • Najlepszym sposobem jest naturalne linkowanie. Można pisać artykuły, które ze względu na popularność będą udostępniane na innych stronach. Zawsze trochę linków wpadnie (ale czy wartościowych?). Na drugim miejscu stawiam fora a na ostatnim komentarze na wartościowych stronach. Np. Tutaj 🙂 Po kliknięciu w nazwę komentującego przechodzimy do jego witryny i już jest odesłanie 🙂 Najważniejsze to nie spamować.

  • Można też całkiem niedrogo nabyć domeny, które przyniosą ruch. Szczególnie cenne są te nieruchomości domenowe, które zostały wcześniej promowane. Mogą skutecznie przynosić leady na konkretne towary czy usługi, które oferujemy na własnej stronie.

  • Ola jesteś świetna! Dzięki za art! pozdrawiam

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *