Opowiem Ci dzisiaj o nowościach w WordPress 4.8, a także aktualizacji WordPressa oraz wtyczek. Dowiesz się, jak to zrobić bezpiecznie.

Jeśli wolisz zamiast video wersję pisaną, to poniżej znajdziesz transkrypcję tego screencastu.

Czego się dowiesz?

  • Jakie nowości pojawiły się przy WordPressie 4.8?
  • Jak zaktualizować WordPressa?

Aktualizacja do WordPress 4.8

Zacznij od backupu

Nim przejdziesz do aktualizacji WordPressa, zatrzymaj się jeszcze przy backupie! Dzięki wtyczce BackWpup możesz sprawdzić, czy backupy są zrobione. Nie sprawdzaj tego jednak na liście backupów, tylko zaloguj się na Dropboxa, czy na inne wybrane przez siebie wcześniej miejsce i sprawdź, czy backup strony rzeczywiście tam się znajduje. Jeśli wszystko jest okej, możesz przejść do robienia aktualizacji WordPressa. W większości przypadków w czasie aktualizacji nic się nie dzieje, jednak warto być zabezpieczonym i nie mieć żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Więcej na temat prawidłowego robienia backupu znajdziesz w moim wpisie: Jak aktualizować WordPressa, by zrobić to dobrze i bezpiecznie? 

Jak zaktualizować WordPressa?

Na górze w panelu WordPressa pojawia się informacja, że jest już dostępny WordPress 4.8 – wystarczy nacisnąć  Zainstaluj teraz , a potem Aktualizuj teraz. Po zainstalowaniu nowego WordPressa przejdź we wtyczki i zaktualizuj wszystkie z listy. Po aktualizacji warto sprawdzić, czy wszystko na stronie dobrze działa — w tym celu wystarczy ją szybko ,,przeklikać”. Co istotne w czasie aktualizacji WordPressa i wtyczek na stronie może pojawić się na stronie informacja o przerwie konserwacyjnej, dlatego najlepiej aktualizować WordPressa w godzinach, w których mamy jak najmniej osób na stronie, by nie było to dla nich niemiłym zaskoczeniem.

WordPress 4.8 nowości. Aktualizacja WordPressa

Przy okazji robienia aktualizacji instaluje wtyczkę WP Sweep, która porządkuje bazę danych. Ta wtyczka czyści bazę danych z niepotrzebnych rzeczy, dlatego szczególnie warto z niej korzystać po aktualizacji. Po zainstalowaniu wtyczki wejdź w Narzędzia – Sweep, a potem zjedź na sam dół i wybierz: Sweep All. Dzięki niej zostaną wyczyszczone niepotrzebne rzeczy z bazy danych. Po czyszczeniu warto sprawdzić, czy na stronie wszystko działa, a na sam koniec usunąć wtyczkę WP Sweep.

Jakie są nowości w WordPress 4.8?

1. Świetne widgety

Pojawiły się nowe typy widgetów: obrazek, plik dźwiękowy i filmy — dzięki nim w łatwy sposób możesz dodać np. obrazek do bocznego menu.

2. Poprawa zachowania kursorów w linkach

Można kursorem w linku zmieniać tekst — przedtem były z tym małe problemy.

3. Wydarzenia i newsy

W kokpicie pokazywane są wydarzenia i newsy WordPressowe. W tej chwili można znaleźć tu informacje o najbliższych WordUpach oraz WordCampach w okolicy.

Podsumowując: najfajniejszą  rzeczą w WordPressie 4.8  jest to, że powstały typu widgetów, które możemy teraz łatwo dodać do belki bocznej bloga. Prócz tego WordPress 4.8 nie ma wielu powalających na kolana nowych opcji, więc jeśli ktoś nastawiał się na wielkie rzeczy, to pewnie trochę się zawiedzie. Nie mniej jednak uważam, że to był naprawdę duży krok do przodu, jeśli chodzi o dodanie nowych funkcji.

A Tobie jak się podoba nowa wersja WordPress 4.8? 

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

3 Komentarze

  • Jeszcze nie zaktualizowałam, po ostatniej aferze z włamaniami po aktualizacji wolę chwile poczekać 😉

    • A jaka była ostatnio afera po aktualizacji, bo coś nie jestem chyba w temacie? – najlepszy interes robi się własnie na tych, co aktualizacje odkładają 😉

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *