- Ten temat ostatnio został zaktualizowany 9 miesięcy, 3 tygodnie temu przez Gabriela Kurowska.
- AutorWpisy
- 27/10/2023 o 23:33 #105695Elwira Kowal-BudziakUczestniczka
W kursie Ola pokazuje wtyczkę, której nie mogę znaleźć – Child Theme Generator. Czy ta wtyczka już nie istnieje? Czy może ma jakąś inną nazwę? Jeśli potrzebuję innej wtyczki, to którą wybrać?
30/10/2023 o 18:27 #105712Paweł ZielińskiModeratorkaCześć Elwira,
Wtyczek jest do tego jest dużo a tak naprawdę to te wtyczki tworzą 3 pliki:
1. z kodem php
2. z css
3. z obrazkiem
Można to sobie zrobić bez wtyczki.
Tu znajdziesz potrzebne informacje:Jak nie chce ci się grzebać po ftp, to jest też nazwa wtyczki w powyższym linku:
Child Theme Configurator.
Pozdrawiam,
Paweł30/10/2023 o 22:05 #105719Elwira Kowal-BudziakUczestniczkaZainstalowałam wtyczkę (pierwszy sposób wydaje mi się trochę skomplikowany). Jak wcisnęłam Analizuj, to pokazała mi się informacja (z pomarańczowym wykrzyknikiem):
“Ten motyw ładuje arkusze stylów po kolejce wp_styles. Utrudnia to wtyczkom zastąpienie tych stylów. Możesz spróbować rozwiązać ten problem, korzystając z opcji „Napraw szablon nagłówka” (krok 6, „Dodatkowe opcje obsługi” poniżej).”
I jak przewinęłam do punktu 6, to jest zaznaczona opcja “Napraw szablon nagłówka w motywie potomnym.
Pozwól, aby konfigurator (spróbował) rozwiązać wszystkie wymienione powyżej problemy z arkuszami stylów. Może to rozwiązać wiele typowych problemów, ale nie wszystkie.” – co to znaczy?I jeszcze pytanie o punkt 8 – w instrukcji jest napisane “Jeśli jednak chcesz przekopiować swoje ustawienia personalizacji oryginalnego motywu, skonfigurowanych menu oraz wybranych widgetów, to w kroku ósmym zaznacz pole “Copy Menus, Widgets and other Customizer settings”” – czy chodzi o te zmiany, które wprowadza się za pomocą CSS? Ja na razie nic sama nie wprowadzałam, wszystkie ustawienia (personalizację) mam z dostępnych opcji. Czy w takim razie ma ten punkt zaznaczać?
Ja jeszcze nie wiem, czy będę wprowadzać zmiany w CSS, ale nie wykluczam (bo teraz nie umiem, ale może jak się dowiem więcej to coś będę zmieniać i wypróbowywać). Dlatego chcę stworzyć motyw potomny.
01/11/2023 o 20:13 #105775Gabriela KurowskaModeratorkaHej, nie znam tej wtyczki, więc nie chcę Cię wprowadzić w błąd, ale zapytam innych moderatorów i wrócimy z odpowiedzią 🙂
02/11/2023 o 14:36 #105783Elwira Kowal-BudziakUczestniczkaOk, czekam cierpliwie 🙂
03/11/2023 o 16:58 #105810Kaja RzeczkowskaModeratorkaOki, więc tak.
“Napraw szablon nagłówka w motywie potomnym” – chodzi o to, że jeśli motyw ładuje arkusze stylów po kolejce wp_styles, może to być problematyczne dla innych wtyczek, które chcą te style modyfikować, w tym Twojej wtyczki do tworzenia motywów potomnych. Po ludzku: CSS na stronie ładuje się w określonej kolejności, zazwyczaj z plików style.css. U Ciebie CSS ładuje się w sposób nietradycyjny, używając techniki wp_styles. To jest zupełnie OK na co dzień, ale jeśli chce się wprowadzić zmiany w CSS przy użyciu motywu potomnego, to przy takim kolejkowaniu one mogą się nie wyświetlać.
Opcja “Napraw szablon nagłówka w motywie potomnym” to próba wtyczki, aby rozwiązać ten problem. To pomoże uniknąć konfliktów między motywem rodzica a motywem potomnym, a Twoje ustawienia będą prawidłowo wyświetlane. Najprawdopodobniej, bo gwarancji nie ma, wtyczka to komunikuje. No więc, TL;DR: chcesz, żeby wtyczka naprawiła szablon nagłówka.
Jeśli chodzi o punkt 8, to chodzi przede wszystkim o kod CSS wprowadzony już w zakładce “Dodatkowy kod CSS” oraz inne niestandardowe dostosowania, których – jak piszesz – nie wprowadziłaś. Gdybyś je wprowadziła, należałoby je skopiować. TL;DR: nie musisz tego pola zaznaczać.
Motyw potomny zdecydowanie warto mieć, tak więc trzymam mocno kciuki 🙂 Super, że dopytujesz o wszystko 🙂
09/11/2023 o 22:34 #106210Elwira Kowal-BudziakUczestniczkaPunkt 8 już rozumiem.
Natomiast teraz jak znowu włączyłam Analizuj, to pojawiają się 2 komunikaty:
1. ten o którym wspominałam wcześniej – z pomarańczowym wykrzyknikiem “Ten motyw ładuje arkusze stylów po kolejce wp_styles. Utrudnia to wtyczkom zastąpienie tych stylów. Możesz spróbować rozwiązać ten problem, korzystając z opcji „Napraw szablon nagłówka” (krok 6, „Dodatkowe opcje obsługi” poniżej).”
2. w zielonej ramce (czyli że jest ok) z napisem “Ten motyw nie wymaga do swojego wyglądu pliku style.css motywu nadrzędnego. Konfigurator wybrał opcję „Nie dodawaj żadnej obsługi nadrzędnego arkusza stylów” dla opcji „Obsługa nadrzędnego arkusza stylów” (patrz krok 6 poniżej).”No i w punkcie 6 mam teraz zaznaczone “Nie dodawaj żadnej obsługi nadrzędnego arkusza stylów.
Wybierz tę opcję, jeśli ten motyw już obsługuje arkusz stylów motywu nadrzędnego lub jeśli plik style.css motywu nadrzędnego nie jest używany do jego wyglądu.” i potem w zaawansowanych opcjach “Napraw szablon nagłówka w motywie potomnym. Pozwól, aby konfigurator (spróbował) rozwiązać wszystkie wymienione powyżej problemy z arkuszami stylów. Może to rozwiązać wiele typowych problemów, ale nie wszystkie.”Czy tak zostawić? Mogę ewentualnie napisać jakie inne opcje są do zaznaczenia.
Jest jeszcze punkt 5 “Wybierz miejsce zapisania nowych stylów:” I w nim mam zaznaczoną opcję “Podstawowy arkusz stylów (style.css). Zapisz nowe niestandardowe style bezpośrednio w podstawowym arkuszu stylów Motywu Potomnego, zastępując istniejące wartości. Podstawowy arkusz stylów zostanie załadowany w kolejności ustalonej przez motyw.”
Czy tak zostawić?Jak trochę doczytałam o motywie potomnym to stwierdziłam, że chciałabym go mieć, ale wolę się upewnić, że wszystko dobrze robię, żeby potem nie było niespodziewanych problemów.
10/11/2023 o 17:12 #106245Kaja RzeczkowskaModeratorka> No i w punkcie 6 mam teraz zaznaczone “Nie dodawaj żadnej obsługi nadrzędnego arkusza stylów.
Chodzi o to, że Configurator nie będzie dodawał specjalnej obsługi dla arkusza stylów motywu matki w motywie potomnym, bo motyw potomny nie wymaga pliku style.css motywu matki.
Zostaw opcję tę opcję zaznaczoną, a także miej nadal zaznaczoną opcję “Napraw szablon nagłówka w motywie potomnym”. To pomoże Ci w uniknięciu potencjalnych konfliktów stylów 🙂W punkcie piątym możesz wybrać, co wolisz:
Jeśli planujesz dostosowywać style za pomocą niestandardowego CSS w motywie potomnym, możesz zostawić zaznaczoną opcję “Podstawowy arkusz stylów (style.css)”.
Jednak jeśli preferujesz utrzymanie porządku i kontrolę nad stylami, możesz stworzyć nowy plik CSS w motywie potomnym i zapisywanie tam niestandardowych stylów.
Oczywiście możesz to zmienić w trakcie rozwoju Twojej strony 🙂 Ja bym na teraz zostawiła tę opcję zaznaczoną, a jakby kod CSS mi się rozrósł, to dopiero wtedy wybrałabym wariant z nowym plikiem CSS w motywie potomnym.11/11/2023 o 00:41 #106261Elwira Kowal-BudziakUczestniczkaZrobiłam wszystko tak jak napisała Kaja, ale musiałam jednak zaznaczyć punkt 8, bo jak go nie zaznaczyłam, to w podglądzie strona wyglądała zupełnie inaczej. Bo ja nie wprowadzałam zmian w kodzie CSS, ale jakieś swoje dostosowania jednak zrobiłam (jakoś nie skojarzyłam wcześniej, że to o takie dostosowania chodzi). Skasowałam więc ten motyw potomny i zrobiłam nowy – tym razem podgląd jest ok, wszystko wygląda tak jak wcześniej. Czy ja mam teraz wejść w motywy i włączyć motyw potomny? Tak to działa?
Jeszcze mam pytanie o komunikaty, które mi się wyświetliły jak już stworzyłam nowy motyw potomny. Nie wiem czy ja coś wcisnęłam, czy to tak automatycznie się wyświetliło – była analiza tego nowego motywu potomnego. I tak jak wcześniej przy tworzeniu motywu potomnego mi się wyświetlał jeden komunikat z pomarańczowym wykrzyknikiem, tak przy motywie potomnym wyświetlają się 3 komunikaty z pomarańczowym wykrzyknikiem:
1. Ten motyw ładuje arkusze stylów po kolejce wp_styles.
Utrudnia to wtyczkom zastąpienie tych stylów. Możesz spróbować rozwiązać ten problem, korzystając z opcji „Napraw szablon nagłówka” (krok 6, „Dodatkowe opcje obsługi” poniżej).2. Ten Motyw Potomny nie ładuje arkusza stylów Konfiguratora.
Jeśli chcesz dostosować style za pomocą tej wtyczki, kliknij ponownie „Konfiguruj Motyw Potomny”, aby dodać to do ustawień.3. Ten Motyw Potomny nie został skonfigurowany dla tej wtyczki.
Konfigurator wprowadza istotne modyfikacje motywu potomnego, w tym zmiany arkuszy stylów i dodatkowe funkcje php. Rozważ skorzystanie z opcji DUPLIKUJ motywu potomnego (patrz krok 1 powyżej) i zachowanie oryginału jako kopii zapasowej.No i jeszcze jeden komunikat na zielono:
Ten motyw nie wymaga do swojego wyglądu pliku style.css motywu nadrzędnego.
Konfigurator wybrał opcję „Nie dodawaj żadnej obsługi nadrzędnego arkusza stylów” dla opcji „Obsługa nadrzędnego arkusza stylów” (patrz krok 6 poniżej).Czy ja powinnam jakoś skonfigurować ten motyw potomny?
20/11/2023 o 18:55 #106545Paweł ZielińskiModeratorkaTak, motyw potomny musi być włączony, wtedy działa i to należy sprawdzić czy jest włączony.
Jeżeli zrobisz jakieś wpisy do np. function.php w motywie potomnym, a on nie będzie włączony to nic się nie zmieni.Z tego co napisałaś w punktach wynika (podejrzewam, że tak jest), że motyw na którym pracujesz (motyw główny który zainstalowałaś) sam tworzy swój motyw potomny i nie potrzeba wtyczek, tylko trzeba go wyklikać w kokpicie.
Jak nazywa się motyw główny który wybrałaś – nie znalazłem w treści posta jego nazwy.20/11/2023 o 18:55 #106546Paweł ZielińskiModeratorkaTak, motyw potomny musi być włączony, wtedy działa i to należy sprawdzić czy jest włączony.
Jeżeli zrobisz jakieś wpisy do np. function.php w motywie potomnym, a on nie będzie włączony to nic się nie zmieni.Z tego co napisałaś w punktach wynika (podejrzewam, że tak jest), że motyw na którym pracujesz (motyw główny który zainstalowałaś) sam tworzy swój motyw potomny i nie potrzeba wtyczek, tylko trzeba go wyklikać w kokpicie.
Jak nazywa się motyw główny który wybrałaś – nie znalazłem w treści posta jego nazwy.20/11/2023 o 22:00 #106553Elwira Kowal-BudziakUczestniczkaPaweł, mam motyw Blocksy. Ostatnio oglądałam filmik na YT o funkcjach tego motywu i rzeczywiście na początku było pokazane, że jest od razu motyw potomny, ale mi to się chyba nie wyświetliło… Nie wiem, nie pamiętam, nie kojarzę niczego takiego. Gdzie w takim razie szukać w kokpicie?
21/11/2023 o 16:31 #106591Kaja RzeczkowskaModeratorkaW Blocky wygląda to tak, że trzeba wejść w Kokpit -> Blocksy i tam jest taki panel z zakładkami:
Strona główna
Strony startowe
Extensions
Przydatne wtyczki
Rejestr zmian
Porównanie wersji bezpłatnej i proNa samym dole zakładki Strona Główna jest opcja stworzenia motywu potomnego. Trzeba kliknąć przycisk, pobrać plik blocksy-child.zip i wgrać go jako motyw przez Wygląd -> Motywy -> Dodaj nowy motyw, a następnie aktywować.
22/11/2023 o 21:49 #106668Elwira Kowal-BudziakUczestniczkaU mnie w tej zakładce są bloki -okienka (2 rzędy po 3 – opcje kolorystyczne, opcje nagłówka, opcje bloga, opcje strony, opcje panelu bocznego, opcje stopki) a pod spodem okienko “Potrzebujesz pomocy lub porady?”. I nie ma nic o motywie potomnym.
24/11/2023 o 16:29 #106954Kaja RzeczkowskaModeratorkaOK, to w takim razie motyw potomny Blocksy możesz pobrać na stronie twórcy motywu, konkretnie stąd: https://creativethemes.com/blocksy/docs/general/child-theme/
27/11/2023 o 18:34 #107187Paweł ZielińskiModeratorkaCześć, czy odpowiedź Kaji pomogła?
28/11/2023 o 22:53 #107228Elwira Kowal-BudziakUczestniczkaUdało mi się zainstalować motyw potomny i przenieść ustawienia tak jak było opisane w linku podanym przez Kaję. Czyli teraz mam włączony Blocksy Child i jak będę aktualizować motyw Blocksy, to wszystkie ustawienia powinny zostać? Nie skasują się? (już raz wcześniej mi się moje ustawienia niestety skasowały przy aktualizacji motywu…)
29/11/2023 o 19:51 #107244Gabriela KurowskaModeratorkaHej, super, że się udało. Główną funkcją motywu potomnego jest właśnie zapewnienie bezpieczeństwa dla zmian wprowadzonych ręcznie do motywu 🙂
- AutorWpisy
- UWAGA! Forum tylko dla studentek i studentów Interaktywnej Akademii WordPressa Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.