Natalia Sławek z Jest Rudo - cykl odsłony blogerów

Zapraszam Cię do cyklu wywiadów „Odsłony blogerów”, w którym pytam znanych blogerów o to, jak wyglądają ich działania w Internecie. Wierzę, że będą one dla inspiracją dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z blogowaniem oraz mają wiele pytań związanych z technicznymi aspektami tworzenia własnego miejsca w sieci. Jednak już teraz po pierwszym wywiadzie z Natalią Sławek wiem, że także osoby zaawansowane znajdą coś ciekawego dla siebie.

Nie przedłużając, przejdźmy do wywiadu z Natalią Sławek z Jest Rudo, która codziennie inspiruje mnie w social media swoją kreatywnością.

Natalia Sławek z Jest Rudo – Odsłony blogerów

Info o Tobie: co robisz, jak długo działasz w Internecie? Gdzie można Cię znaleźć?

Od 3 lat funkcjonuję w sieci pod marką Jest Rudo. Na moim blogu uczę podstaw fotografii, blogowania i zachęcam do prowadzenia pięknego, kreatywnego życia. Niedawno pierwszy rok obchodził także sklep z moimi autorskimi produktami dla początkujących fotografów – akcjami do Photoshopa i lekcjami fotografii.

Natalia Sławek z Jest Rudo - cykl odsłony blogerów

Czy warto działać w Internecie? Dlaczego?

Uwielbiam kontakt z czytelnikami, na konferencjach dla blogerów poznałam też masę świetnych osób, które doskonale rozumieją internetowy światek. Dzięki blogowaniu ciągle się rozwijam, szukam nowych rozwiązań, kombinuję. To często bardzo twórcze zajęcia, które dają mi masę satysfakcji. Ale na pewno prowadzenie kanałów w social media, czy bloga to sport dla długodystansowców. Nie wolno się nastawiać na szybki sukces, bo on odwiedza tylko nielicznych.

Jakie wydarzenie lub działanie było dla Ciebie przełomowe w blogowaniu?

Bardzo bym chciała, żeby jednego dnia zachwycił się mną jakiś bardzo znany i wpływowy influencer i by Jest Rudo nagle wzbiło się na wyżyny popularności. Nic takiego nie miało miejsca. Od początku buduję społeczność wokół bloga. Markę. Cegiełka po cegiełce. Post po poście. Fotka po fotce.

Za to bardzo ważnym było dla mnie zajęcie pierwszego miejsca w plebiscycie Share Week. To ogromna nagroda i wyróżnienie, które przyznali mi inny blogerzy.

Jak często zmieniasz coś na blogu? I co to zazwyczaj jest?

Takie gruntowne remonty miałam na blogu dwa razy. Co jakiś czas zmieniam układ poszczególnych elementów. Regularnie śledzę zachowanie czytelników poprzez tak zwane heat maps, dzięki czemu wiem, jak efektywnie wykorzystywać przestrzeń.

Natalia Sławek z Jest Rudo - cykl odsłony blogerów

Dbasz o SEO? Jak?

Regularnie! Moje treści o fotografii, czy blogowaniu to typowe evergreen content – szybko się nie przeterminują 😉 Optymalizuję zarówno posty, jak i poszczególne podstrony (choć to nie zawsze działa) i bloga, jako całość. Oczywiście optymalizowanie wpisów to ta najważniejsza część i dbam o nią, jak o małego kotka. Używam wtyczki Yoast.

Samodzielnie działasz ze swoją stroną czy zlecasz? Jak to wyglądało wcześniej?

Od kiedy mieszkamy w Warszawie, na backstage’u rudego bloga stanął mąż. Wyszukuje odpowiednie słowa kluczowe, analizuje zachowanie czytelników, pomaga mi tworzyć wpisy partnerskie. Idealny partner do wszelakich burz mózgu i, z przykrością stwierdzam, pomysłodawca wszystkich najpopularniejszych projektów.

Przy większych zmianach wyglądu, lub gdy pojawia się jakiś problem (a one lubią się pojawiać niezapowiedzianie), zawsze korzystam z usług zaufanej firmy, która opiekuje się moim sklepem i blogiem.

Z jakiego CMSa korzystasz? Czy to się zmieniło? Który jest najlepszy?

Kiedyś zaczynałam na bloggerze (blogspocie), w październiku 2014 przeniosłam się na WordPress.org i tam sobie siedzę. Jeśli myślimy o profesjonalnym blogowaniu, to raczej poszłabym w WordPressa właśnie, ale każda platforma ma swoje wady i zalety. Pokusiłam się kiedyś o analizę tych najpopularniejszych rozwiązań, aby każdy mógł podjąć decyzję samodzielnie.

Ulubione wtyczki na blogu – Twoje TOP 5.

Ja jestem z tych nietechnicznych, a wtyczki traktuję nad wyraz utylitarnie. Mają działać i to dobrze. Żadnej nie darzę szczególną sympatią 🙂

Motyw darmowy, płatny czy indywidualnie dopasowany wygląd? Dlaczego?

Od kiedy jestem na WordPressie korzystam z płatnych szablonów zakupionych na znanym ThemeForest, i dopiero taki szablon dopasowuję pod swoje potrzeby. A ściślej – zlecam dopasowanie, bo zupełnie nie znam się na tych wszystkich kodach. Jeśli ktoś nie ma nieszablonowych wymagań i pomysłów, z powodzeniem znajdzie fajny i darmowy motyw na swojego bloga czy sklep.

Twoja złota rada związana z prowadzeniem bloga.

Ojaaaa! Napisałam już kilkadziesiąt artykułów o prowadzeniu bloga i ciężko mi wyłuskać jedną jedyną złotą radę. Ale biorąc pod uwagę to, co powiedziałam na początku – trzeba uzbroić się w cierpliwość i pisać na tematy, które rzeczywiście nas kręcą. Każdy, kto postrzega blogowanie w kategorii klepania w klawiaturę pod palmą, cóż, szybko się zorientuje, że to fajna praca, ale niełatwa. I na pewno nie dla każdego. Prowadzenie bloga dla kasy, „darów losu”, czy sławy szybko się znudzi.

Natalia Sławek z Jest Rudo - cykl odsłony blogerów

To była rozmowa z Natalią Sławek z Jest Rudo. Dziękuję Ci Natalia za poświęcony czas, z przyjemnością się Ciebie słucha 🙂 

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

19 Komentarze

 • Takie posty są zawsze inspirujące, a wywiady z blogerami i twórcami interesujące. Są one świetnym źródłem informacji i możliwością poznania bliżej drugiego człowieka 🙂

 • Przeczytałam z wielkią przyjemnościa! Dzięki za ten wpis! 🙂

 • Bardzo fajny wywiad, z przyjemnością przeczytałam 🙂

 • Bardzo ciekawy wywiad. Przekonał mnie ostatecznie, żeby przesiąść się na WordPressa 🙂

  • Super, ten cykl trochę ma też taki zamysł, aby pokazać jak można stać się profesjonalnym blogerem 🙂

 • Bardzo interesująca rozmowa. Czekamy na kolejne odsłony tego cyklu. WordPress jest jednak, jakby nie patrzeć, bardzo wygodny 😉

  • Wygodny i łatwo rozszerzalny przede wszystkim. Potrzebujesz nową funkcjonalność, szukasz wtyczki, instalujesz ją i już działa! 🙂

 • Ciekawy i inspirujący wpis

 • Uwielbiam jej blog, bo tyle tam ciekawostek o fotografowaniu. Fajny wywiad!

 • Natalia jest świetna, była jednym z moich pierwszych gości, którzy wypowiadali się na temat niepełnosprawności.
  Zgadzam się w stu procentach blog z “misją” ma większe szanse na przetrwanie 🙂

 • Och uwielbiam wywiady na blogach. W jakiś magiczny sposób są dla mnie o wiele bardziej czasami wartościowe niż teksty, wpisy. Może dlatego, że strasznie lubię ludzi. I uwielbiam z nimi rozmawiać. I tak mogłabym w kółko do nich mówić, z nimi i o nich. A Ruda jest odpalona w kosmos. Czasami wchodzę sobie do niej wyłącznie po to, żeby sobie popatrzeć na cudny blog. Pozdrawiam.

 • Bardzo lubię Natalie i jej bloga, pozdrawiam ją serdecznie i życzę rosnących statystych i niekończących sie pomysłów!! 🙂

 • Zaglądam na Wasze blogi regularnie. Ogarniam też Twój kurs… 🙂

  • Super! Trzymam kciuki 🙂 jakbyś miała jakieś pytania to wiesz, gdzie mnie znaleźć.

 • Bardzo lubię zarówno blog Natalii, jak i twój Olu. Bez was nie dałabym rady, bo wszystko na stronie “ogarniam ” sama. Cieszę się, że mogę wam podziękować obu naraz. Pozdrawiam. 🙂

 • Czytam Natalię od samego początku i bardzo lubię jej bloga 🙂

 • […] 6 artykułów gościnnych na moim blogu – między innymi z Jest Rudo, Urszulą Phelep, Niebałaganką oraz 3 artykuły wspólne, do których zaprosiłam więcej osób, […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *