wordpress możliwości

W tym artykule dowiesz się więcej o tym, jakie są możliwości WordPress, a także jak maluje się jego przyszłość. Oto najważniejsze podsumowania i przewidywania.

Rok 2020 był bez wątpienia rokiem innym niż wszystkie. Nikomu na świecie nie trzeba przypominać, jakie zmiany w ogólnym funkcjonowaniu świata i ludzkości przyniósł ze sobą. Co ciekawe nigdy przedtem zmiany nie miały takiego zasięgu – tym razem ludzkość na całym świecie doświadczyła tego samego, zmiany były globalne. Co to oznacza dla świata IT? Że był on wielkim rokiem dla działalności internetowej i otwarciem się wielu nowych stron i możliwości.

Dla możliwości WordPressa i open source rozpoczęła się świetlana przyszłość. Choć skutki pandemii wdały się we znaki, to 2020 rok miał ogromne znaczenie dla rozwoju WordPressa. Twórcy  chwalą się, że wspólnie stworzyli światowej klasy rozwiązania, które pomogły i pomagają usprawnić ogólne działanie internetu.

Jak będzie wyglądać następne 17 lat WordPressa?

W grudniu ubiegłego roku Matt Mullenweg (twórca/założycie WP) odpowiadał na pytanie o przyszłość i możliwości WordPressa:

„17 lat to tak długo!” Zgadza się, jeszcze 17 lat temu WordPress był małym systemem CMS o otwartym kodzie źródłowym i miał na swoim koncie zaledwie kilka witryn do blogowania. W porównaniu do roku 2020 roku można powiedzieć, że dokonał się milowy krok w rozwoju WP – w grudniu 2020 roku wyprzedził ręcznie kodowane strony internetowe (witryny bez CMS) i stał się najpopularniejszym typem witryn internetowych.

Jak naprawdę będzie wyglądać przyszłość WordPressa? Jakich ulepszeń i możliwości jego rozwoju możemy się spodziewać w następnej dekadzie? 

WordPress będzie bardziej dostępny!

WordPress jest otwarty dla każdego, jednak istnieją pewne bariery “wejścia”, które warto przełamać.  Zrzesza użytkowników na całym świecie, a to oznacza, że ​​będzie musiał dopasować się do potrzeb i mentalności społeczności.

Zaczęto zadawać sobie pytanie, co można jeszcze zrobić, żeby WordPress był dostępny jeszcze szerszej społeczności? Już teraz radzi on sobie z tym całkiem nieźle, wtyczki, tłumaczenia stron, wersje językowe, bazy danych kodu, a nie ma wątpliwości, że będzie miejscem, gdzie każdy może rozwinąć skrzydła i to niezależnie od języka, lokalizacji czy poziomu doświadczenia. 

Matt zapowiada, że jego celem jest osiągnięcie 51% udziału w rynku CMS.  Jest to dość śmiałe zamierzenie, ale warto wspomnieć, że swoimi możliwościami WordPress niedawno wyprzedził ręcznie kodowane witryny, dlatego ten cel wcale nie jest taki odległy.

A to dopiero początek, ponieważ Matt zmierza do uzyskania zdecydowanej większości na rynku aż do 2037 roku, chce być “tak blisko 100%, jak to tylko możliwe w oprogramowaniu typu open source”. Cel jest jak najbardziej do osiągnięcia. Dane mówią same za siebie – wzrost udziału w rynku z 13% do 27% zajął WordPressowi tylko 10 lat. Dość wyraźnie widać tendencję wzrostową. Możliwości rozwoju jest mnóstwo.

Matt przede wszystkim chce się skupić nad Gutenbergiem – od roku 2018 stał się on domyślnym edytorem WordPressa. Na początku nie był dobrze dopracowany i z tego powodu nie był także rekomendowany. Później sytuacja zmieniła się diametralnie.

Gutenberg zyskuje na popularności i umożliwia coraz lepszą pracę każdemu podczas tworzenia stron internetowych. Dzięki niemu możliwości WordPressa rosną!

Bardzo bym chciał, aby Gutenberg był używany nie tylko przez WordPress, ale także przez wszystkich jego konkurentów.

Matt Mullenweg, dyrektor generalny, Automattic

Rok 2021 niesie ze sobą nadzieję na jeszcze szybszy rozwój WordPressa, a jego twórcy już zapowiadają przełomowe udogodnienia i obietnice, które jak najbardziej mogą być zrealizowane. 

Możliwości WordPressa 5.6 – nowości i co możemy oczekiwać?

Jest parę nowości, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

  • Nowy domyślny motyw Twenty Twenty-One, jest minimalistyczny, zawiera jedną pojedynczą kolumnę, wykorzystuje systemowe czcionki. Charakterystyczne są również kolory – paleta barw jest oparta na pastelowych odcieniach.
  • Motyw Twenty Twenty-One został poszerzony o dodatkowe style i wzorce bloków.
  • Obsługa napisów do filmów wideo – ten fakt ucieszy przede wszystkim twórców filmów wideo, pojawiła się bowiem możliwość zapisania napisów w formacie .vtt.
  • Pojawiły się dwie wersje Gutenberga, 9.7. (6 stycznia) i 9.8. (20 stycznia). Pierwsza wersja umożliwia użytkownikowi przeciąganie wzorów bloków z urządzenia wprowadzającego bezpośrednio do żądanej pozycji w edytorze. Bardzo dużym ułatwieniem jest możliwość konwersji wybranych kolumn w jeden blok. Dodano licznik znaków we wpisie.
  • Automatyczne aktualizacje.

W wersji 9.8. mamy półprzezroczysty blok – po zaznaczeniu ma teraz półprzezroczyste tło zamiast (nieprzezroczystego) jasnoszarego.

Przeczytaj więcej TU, TU i TUTAJ.

wordpress możliwości

WordPress 5.7 – co nowego w najnowszej aktualizacji?

Pierwsza duża aktualizacja WordPressa jest już dostępna! Swoją nazwę “Esperanza” zawdzięcza znakomitej amerykańskiej wokalistce i kontrabasistce jazzowej – Esperanzie Spalding. 

Nowa wersja WordPressa dostarcza nam odświeżenie kolorów użytych w kokpicie. 

Usprawniono edytor blokowy – najczęściej używane elementy sterujące znajdziesz  “pod ręką”, w łatwo dostępnym miejscu – tam, gdzie ich potrzebujesz. Do tej pory, żeby zmienić rozmiar czcionki, trzeba było wykonać kilka kliknięć. Teraz ikonki te znajdują się w bardziej przystępnym miejscu. Zmiany nastąpiły także w bloku przycisków (można wybrać układ pionowy lub poziomy) i w wielkości ikonek społecznościowych (można zmieniać ich wielkość), dzięki temu praca z edytorem będzie jeszcze przyjemniejsza.

Od HTTP do HTTPS jednym kliknięciem

Od teraz przełączenie witryny z HTTP na HTTPS jest możliwe za pomocą jednego kliknięcia. WordPress automatycznie zaktualizuje adresy URL bazy danych po dokonaniu zmiany. Koniec z szukaniem i zgadywaniem!

(więcej przeczytasz TU)

Prezydent USA ma stronę na WordPressie?

Minęło już trochę czasu od momentu objęcia władzy w Białym Domu przez Joego Bidena. Z tego powodu na stronie prezydenta zostały wprowadzone zmiany.

TUTAJ znajdziesz więcej na ten temat wraz z omówieniem najważniejszych i najciekawszych aktualizacji.

Podkreśla się to, że poruszanie się po stronie jest dosyć intuicyjne i proste. Obrazy nie przytłaczają, jest ich odpowiednia ilość, tworzą ładny design. Dobór kolorów jest również optymalny.

Godne uwagi funkcje:

  • Tryb wysokiego kontrastu
  •  Przełącznik dużego rozmiaru czcionki
  • Edytor Gutenberg

Strona wykorzystuje edytor Gutenberg, który w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Jest to zasługa twórców, którzy wprowadzili szereg poprawek i udogodnień dla użytkowników.

Zaletami motywu, na którym postawiono stronę, jest dobra budowa, wydajność, funkcjonalność i to, że jednocześnie jest on niestandardowy.

Przeanalizowano wtyczki wykorzystane przy budowanie strony. Okazało się, że nie jest to proste zadanie. Większość została wbudowana w motyw, a ich liczba ograniczona do minimum. Do tworzenia tabel i zarządzania nimi nowa witryna Białego Domu używa TablePress. Drugą rozpoznaną wtyczką jest Yoast SEO, prawdopodobnie do takich rzeczy, jak meta tagi, dane strukturalne i generowanie map witryn.

Możliwości WordPressa i jego przyszłość – która z informacji w tym artykule najbardziej Cię zainteresowała?

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

4 Komentarze

  • Dużo dobrego może się wydarzyć z WordPressem, oby było znacznie więcej tego 😀

  • Lubię korzystać z WordPressa, nie jest taki nawet trudny do opanowania jak się wydaje. Choć wciąż trzeba uczyć się czegoś nowego. Ale to jak ze wszystkim 🙂

  • Na chwilę obecną po prostu nie wyobrażam sobie tworzyć strony na innej platformie niż WordPress. Ogromna ilość wtyczek, wparcie, bardzo dużo możliwości konfiguracji i szablonów. Wystarczy wydać 30-40 dolarów i nasza strona wygląda jak profesjonalny portal. Polecam 🙂

  • Posiadając WordPressa z pewnością, należy zadbać o jego aktualizacje. Zapominając o tym narażamy się na awarię witryny przez nieautoryzowany dostęp. Mimo, że WordPress jest przyjazny, to jeśli chcemy mieć święty spokój to chyba lepszym rozwiązaniem będzie, postawieni strony w formie “one page” w html – o ile nie nanosimy częstych aktualizacji i strona jest mała.

    Dla większości zastosowań (typowo informacyjnych) WordPress jest niezastąpiony.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *