• Autor
  Wpisy
 • #113486
  Justyna Kornatka
  Uczestniczka

  Cześć,

  ja przychodzę z trzema pytaniami na temat zabezpieczeń strony:

  1. Weryfikacja dwuetapowa.

  Silne hasło do logowania – to wiem. Natomiast chciałam się dowiedzieć czy uważacie weryfikację dwuetapową za istotny element zabezpieczeń?
  Widziałam mnóstwo wtyczek, nie wiem natomiast która byłaby najlepsza? Ja aktualnie korzystam z Google Authenticator i zależy mi żeby wtyczka były kompatybilna z tą aplikacją.

  Możecie coś polecić? 🙂

  2. Zmiana haseł.

  Które hasła warto zmienić po instalacji WordPressa na serwerze. Jeśli chodzi o hasło do panelu administracyjnego to wiadomo. Natomiast nie wiem czy te hasła do FTP i php my admin też trzeba zmieniać?

  3. Aktualizacje

  O aktualizacji WordPressa i wtyczek też Ola mówi w kursie. Natomiast trzeba jeszcze aktualizować wersję php… Jak się domyślam robi się to z poziomu panelu klienta w hostingu? Jak często takie aktualizacje się pojawiają?

  To tyle z moich rozkmin. Pozdrawiam Was serdecznie!

  #113490
  Gabriela Kurowska
  Moderatorka

  Hej,
  1. Ja korzystam z uwierzytelniania dwuskładnikowego i myślę, że to świetna opcja na dodatkowe zabezpieczenie oprócz mocnego hasła. Jak wpiszesz w wyszukiwarkę wtyczek 2fa to będzie tam np. WP 2FA – Two-factor authentication for WordPress

  2. Hasło do FTP nadajesz sama przy tworzeniu konta – po prostu ustaw mocne, długie hasło 🙂 Możesz też zmienić hasło do bazy danych i przenieść dane bazy do osobnego pliku.
  W wp-config.php poszukaj takiego fragmentu:

  define(‘DB_NAME’, ‘nazwa_bazy’);
  define(‘DB_USER’, ‘nazwa_usera’);
  define(‘DB_PASSWORD’, ‘haslo’);
  define(‘DB_HOST’, ‘host’);
  define(‘DB_CHARSET’, ‘utf8’);
  define(‘DB_COLLATE’, ”);

  skopiuj to do innego pliku np. wp-config-db.php (na początku umieść:

  #113493
  Justyna Kornatka
  Uczestniczka

  Czytałam o tej wtyczce i polecają ją też na blogu lh.pl, natomiast kiedy wyszukuję ją w moim kokpicie wyświetla mi się informacja, że ta wtyczka nie została jeszcze sprawdzona z najnowszą wersją wordpressa. Czy to może powodować jakieś utrudnienia?

  Może w tej sytuacji lepiej zdecydować się na inną, która została sprawdzona?

  #113736

  Hej Justyna! W takiej sytuacji warto poczekać kilka dni. Ostatnio była aktualizacja WordPressa do wersji 6.5 i jeszcze nie wszystkie wtyczki zostały po prostu dostosowane.

  #113754
  Gabriela Kurowska
  Moderatorka

  Hej, wczoraj była też aktualizacja do 6.5.2 więc może to chwilę potrwać zanim autorzy wypuszczą aktualizacje zgodne z nową wersją WP. Mogą też wystąpić konflikty z innymi wtyczkami. Jeśli nie boisz się pogrzebać w plikach na serwerze, to zawsze możesz taką wtyczkę ściągnąć i zacząć z nią działać. W razie kłopotów wystarczy się połączyć z serwerem przez Filezillę i ją wyłączyć zmieniając nazwę katalogu.

  #113760
  Justyna Kornatka
  Uczestniczka

  Dziękuję Wam Dziewczyny za wsparcie 🙂

  #113761
  Justyna Kornatka
  Uczestniczka

  Właśnie zobaczyłam, że ta wtyczka WP 2FA jest już zaktualizowana 🙂

  #113769
  Gabriela Kurowska
  Moderatorka

  Super, działaj a w razie pytań daj znać 🙂