Subdomena czy katalog? Jeśli zastanawiasz się czy lepiej prowadzić bloga na subdomenie, czy na tej samej domenie, co Twoja strona WWW? Ten filmik jest dla Ciebie!
Jeśli wolisz zamiast video wersję pisaną, to poniżej znajdziesz transkrypcję.
Czego się dowiesz?
- Subdomena czy katalog – co wybrać?
- Od jakich czynników powinnaś uzależnić swoją decyzję?
Powiązanie tematyczne: subdomena czy katalog?
To, czy zdecydujesz się na prowadzenie bloga na tej samej domenie bądź subdomenie powinno być uzależnione od konkretnych czynników.
Pierwszy z nich i najważniejszy to tematyka. Jeśli Twój blog ma być połączony z tematyką Twojej strony WWW, to powinien być on na tej samej domenie, jako osobna zakładka strony.
Zalety prowadzenia bloga na tej samej domenie
Gdy blog jest okołobiznesowy i publikujesz na nim treści powiązane z Twoim biznesem np. chcesz opowiadać, jak wygląda praca freelancera, to umieszczenie go na tej samej domenie daje wiele korzyści.
Takie rozwiązanie zwiększa widoczność Twojej strony, a także wpływa pozytywnie na SEO – bo będziesz systematycznie tworzyć nowe treści, dzięki czemu strona zacznie się lepiej pozycjonować. Co więcej, w ten sposób budujesz także swój wizerunek eksperta w branży.
Podsumowując: jeśli blog jest powiązany tematycznie z tym, co robisz zawodowo, to nie ma innej możliwości, niż umieszczenie go na stronie WWW, bo tylko takie rozwiązanie będzie miało przełożenie na Twoje zyski.
Jak to było u mnie?
U mnie wyglądało to tak: najpierw tworzyłam strony WWW, potem założyłam bloga – na początku sobie pomyślałam, że bez sensu łączyć jedno i drugie – bo to będzie taka w miarę zbliżona tematycznie pisanina na blogu. Jak się domyślasz, to był duży błąd z mojej strony, który zresztą zauważyłam po 3 miesiącach pisania bloga. Nie zwlekałam i od razu połączyłam blog i stronę jako całość. Nie żałuję tej decyzji!
Kiedy polecam, by blog był na subdomenie?
Ma to zastosowanie, gdy Twoja strona WWW i blog mają być o zupełnie innej tematyce np. zajmujesz się tworzeniem stron na WordPressie i masz stronę wizytówkę na ten temat, a bloga chcesz tworzyć o szydełkowaniu. Nie da się ukryć, że te zagadnienia są zupełnie inne i ciężko będzie je ze sobą połączyć.
Dlatego wtedy warto założyć bloga na subdomenie. Jeśli zastanawiasz się, gdzie założyć bloga, to mam dla Ciebie zestawienie, które z pewnością Ci pomoże.
Mam nadzieję, że przedstawiłam Ci całą sytuację prosto i przyjemnie. Daj znać w komentarzu, jak to wygląda u Ciebie!
Więcej tego typu poradników znajdziesz na moim kanale Youtube.