SERIO! TO TEN MOMENT! NIE CZEKAJ!
Zapisz się w poniższym formularzu i NIE PRZEGAP najbliższych wydarzeń!
Zacznij realizować marzenia o własnym biznesie online! Wydarzenia, nabory, wyzwania - zapisz się, żeby nic nie przegapić!
© 2024 Strona WWW stworzona z pasją przez Olę Gościniak.
28 Komentarze
Mam wybrany motyw astra, gotowe demo. STtrona w połowie gotowa, czy motyw potomny zrobić dopiero jak wszystkie strony będą gotowe W 100%? Czy zaraz na początku?
Dobre pytanie! Lepiej od razu. W ten sposób zabezpieczasz się przed przypadkowym nadpisaniem zmian w tym, co wyklikałaś, napisałaś, wprowadziłaś na stronie podczas aktualizacji motywu. Im szybciej stworzysz motyw potomny, tym prędzej będziesz miała bezpieczną przestrzeń do wprowadzania wszelkich zmian, niezależną od aktualizacji.
Z uwagi na to, że komentarz mogą przeczytać przyszłe kursantki: można stworzyć motyw potomny nawet natychmiast po zainstalowaniu motywu matki. Posiadanie motywu potomnego jest po prostu jedną z tych dobrych praktyk, które warto wdrożyć, nawet jeśli nie jest jeszcze bezwzględnie potrzebny.
Zianstalowalam motyw pootomny, pracować na nim czy na motywie potomnym?
Nie do końca rozumiem jego sens, np pisze wszystko na motywie matka, nagle bedzie aktualizacja i cos mi sie zmieni. Wtedy mam uzyc motywu potomnego? i cofne sie do tego co było na poczatku?
Nie, spokojnie możesz działać na motywie potomnym, to taka nakładka na motyw i nic przy aktualizacji się nie zmieni, to właśnie ma sprawiać, że nie będzie sytuacji, że aktualizacje coś popsują.
Mam kupiony motyw razem z motywem potomnym. Jeśli zainstaluję oba, to na którym mam pracować?
Jeśli będę pracować na motywie matka, to zmiany pojawią się na potomnym? Będę wdzięczna za pomoc, bo zaczynam właśnie pracę nad stroną.
Ja niestety nie zrozumialam z filmiku po co sie w ogole robi ten motyw potomny i do czego wykorzystuje. Byla tak naprawde tylko informacja o tym jak to zalozyc, ale bez informacji praktycznej jak i do czego sie to stosuje. Bardziej zgaduje, to jest jakas taka moja nowa wersja motywu, czyli konfiguracja wlasna pod moje potrzeby motywu platnego albo darmowego – na bazie ktorego tworze cala swoja strone WWW, tak?
W dużym stopniu tak 🙂 Motyw potomny to uproszczona wersja motywu, która nadpisuje pewne jego indywidualne ustawienia, w tym zwłaszcza ręcznie wprowadzone modyfikacje kodu w CSS i PHP. Gdybyś miała takie zmiany wprowadzone w plikach motywu matki i zaktualizowała motyw do najnowszej wersji, zmiany by się skasowały. Mając je zapisane w motywie potomnym, jesteś bezpieczna. Dobrze jest mieć motyw potomny od razu, ale kluczowy moment na jego wprowadzenie, jeśli nie zrobiło się tego wcześniej, to właśnie kiedy wprowadzasz własny kod.
dzieki Kaju za wyjasnienie!
Hej!
1. Czy w takim razie jest sens utworzyć sobie motyw potomny ale dopóki nie będzie modyfikacji w kodzie, nie włączać go? Generalnie chodzi mi o to, czy motyw potomny jest kopią aktualnej wersji motywu matki czy wraz z nadpisywaniem motywu matki również się zmieni (jeśli został utworzony ale nie włączony)?
2. I kolejna kwestia, jak to jest z aktualizacjami motywów potomnych? Skoro nie grozi im nadpisanie, czy to oznacza, że aktualizacje ich nie obejmują?
3. Jeśli motyw potomny jest włączony, jaki powinien być status motywu matki? Bo nie do końca zrozumiałam z filmiku.
Potrzebuję lepiej zrozumieć jak to działa, z góry dziękuję za pomoc 🙂
Hej 🙂 Motywy potomne faktycznie są dość skomplikowane. Odpowiadam po kolei:
1. Motyw potomny nie kopiuje całkowicie motywu matki, jedynie nadpisuje ustawienia matki. Jeśli nadpiszesz motyw matki, motyw potomny się nie zmodyfikuje – właśnie po to jest, żeby zabezpieczyć ręcznie wprowadzone zmiany. Dlatego najlepiej jest albo mieć motyw potomny aktywny, albo nie mieć go w ogóle i zrobić dopiero na potrzeby modyfikacji w kodzie – do Twojej decyzji.
2. Aktualizacje motywów matek nie mają żadnego wpływu na motywy potomne. Trzeba aktualizować motywy matki z uwagi na bezpieczeństwo, dostosowanie ich do najnowszej wersji WordPressa i dostęp do nowych funkcji i ewentualnie dostosowywać zmiany w motywie potomnym.
3. Oba motywy powinny być aktywne.
Super! Dziękuję 🙂
Ale niestety napotkałam problem – kiedy włączam motyw child, wówczas motyw matka mi się z automatu wyłącza – i na odwrót.
OK, więc to raczej nie powinno się zdarzać i najczęściej coś jest nie tak w ustawieniach. Motyw potomny powinien być aktywowany tak jak motyw matka, żeby dziedziczyć po nim prawidłowo wszystkie ustawienia.
Sprawdź te rzeczy:
1. Czy nazwa Twojego motywu potomnego jest zdefiniowana poprawnie w pliku CSS motywu potomnego. Powinno to wyglądać z grubsza tak:
Theme Name: My Child Theme
Template: i tu powinna być nazwa katalogu motywu matki. Musi być zgodność.
2. Czy motywy są zaktualizowane.
3. Czy masz aktualną wersję WordPressa. Starsze mogą powodować problemy.?
4. To będzie trudne do sprawdzenia, ale możesz mieć jakieś błędy w kodzie motywu potomnego 🙁 Jeśli dojdziesz do tego punktu, to może najprościej będzie przekopiować wszystkie zmiany w kodzie i stworzyć motyw potomny od nowa.
również nie rozumiem tej lekcji…
1. czyli oba mają być włączone?
2. i wtedy na którym działam? oraz skąd to wiem skoro oba są włączone?
1. Oba mają być włączone.
Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy instalujesz jakąś wtyczkę dostępną w wersji darmowej, a potem kupujesz jej rozszerzenie, które dopisuje dodatkowe funkcjonalności do darmowej wersji wtyczki.
Wtedy musisz mieć włączone jednocześnie wtyczki darmową i pro. Sama wtyczka pro nie zadziała bez włączonej darmowej (bo tam są główne ustawienia). Z kolei sama darmowa wtyczka bez włączenia wtyczki pro to wciąż tylko darmowa wtyczka.
2. Świetne pytanie!
Codzienne korzystanie z WordPressa się nie zmienia jakoś szczególnie, bo motyw potomny jest tylko rozszerzeniem motywu matki widocznym głównie dla użytkownika (tzw. front-end -> strona WWW widoczna w sieci), a nie dla twórcy strony (tzw. back-end -> kokpit WordPressa).
Logujesz się do kokpitu bez zmian, dodajesz wpisy, strony i produkty jak zawsze, tak samo obsługujesz sklep, bo WooCommerce sam w sobie działa niezależnie od motywów, instalowanie wtyczek też wygląda tak samo, nie zmienia się nawet ogólna konfiguracja wyglądu w kokpicie.
Tak więc najczęściej działasz na obu motywach równocześnie, tylko dla Ciebie to nie jest istotne i nie musisz tego wiedzieć (czyli wybierać motyw), bo pracujesz w kokpicie (w połączonej w jedną spójną “aplikację” instalacji WordPressa, motywu i wtyczek), a nie na motywie. Na co dzień nie zobaczysz i nie będziesz pamiętała, że masz włączone dwa motywy (a właściwie jeden + nakładkę na niego).
Jedynie jeśli chcesz wprowadzić zmiany w kodzie, świadomie działasz na motywie potomnym, zazwyczaj przez FTP.
To się wydaje bardzo skomplikowane, ale takie nie jest, naprawdę 🙂
No i jeśli nie chcesz wprowadzać zmian w kodzie plików WordPressa, a jedynie przy pomocy kokpitu i pola Dodatkowy CSS, to nie musisz mieć motywu potomnego. Możesz z tym zaczekać do czasu, aż będziesz mieć na to przestrzeń.
nie ma tej wtyczki dostępnej, niestety ale inne nie mają opcji “create”
Czy sprawdzałaś już tę wtyczkę: https://wordpress.org/plugins/child-theme-configurator/#installation ? Ma dość prosty sposób tworzenia motywów potomnych, który jest opisany przez twórców wtyczki pod linkiem, który wkleiłam 🙂
Pobrałam i nie wiem, co dalej, gdzie jest opcja ustawień, konfiguracji?
Cześć! 🙂
Utknęłam..
Mam zainstalowany motyw potomny, ale nie może być włączony razem z matką. Nie do końca rozumiem jak dalej działać 😉
I bardzo dobrze, tak ma być 🙂 Jeśli masz motyw Astra i Astra Child, to wystarczy że będziesz mieć włączony Astra Child 🙂
We wtyczce WP Child Theme Generator nie ma opcji Create. Czy zmienić wtyczkę na inną (tej z lekcji nie ma) czy można na tej pracować, jak?
Zerknij na moją odpowiedź na forum: https://olagosciniak.pl/temat/motyw-potomny-2/
Gaba, wyżej w komentarzach pisano, że mają być włączone oba: matka i dziecko. Pogubiłam się. Druga rzecz: clou jest w tym, czy kod będzie zmieniany, czy nie /rozumiem, że motyw potomny może być dobrą praktyką, automatyzacja procesu, raz zrobione, nie trzeba wracać…… ok/. Kiedy, w jakich sytuacjach, w jakim celu ma być zmieniany kod. I gdzie się go zmienia? Na teraz rozumiem, że mam zrobić potomka i zapomnieć o temacie. On sobie jest i coś gdzieś się zapisuje, ja zaś pracuję z kokpitu. Gdybym chciała coś, gdzieś zmieniać w TYM kodzie, to wtedy jest mi to potrzebny ów potomek. Czy tak?
Doprecyzuję, bo to trudny do wytłumaczenia temat: Motyw potomny (motyw dziecko) nie może istnieć bez motywu matki. Czyli jeśli mam motyw Blocksy zainstalowany na stronie i tworzę motyw potomny Blocksy Child, to jeśli usunę motyw Blocky, to Blocksy Child nie będzie działać. Child jest zależny od motywu matki, więc generalnie włączenie motywu Child jest równoznaczne z włączeniem motywu matki — myślę, że o to chodziło w komentarzach powyżej. Tu przykład jak będzie wyglądał panel Wygląd > Motywy jeśli na stronie jest motyw potomny i motyw matka:
Motywy są aktualizowane raz na jakiś czas. Jeśli wprowadzisz zmiany np. w pliku functions.php albo header.php (ten np. do wklejenia ręcznie kodu analitycznego GA4) to przy kolejnej aktualizacji motywu te pliki zostaną zastąpione aktualnymi. Co za tym idzie, utracisz zmiany, które w nich wprowadziłaś. Edycję plików motywu znajdziesz w zakładce Wygląd > Edytor. Korzystając z motywu potomnego, takie zmiany zapisuje się w motywie potomnym, który je chroni podczas aktualizacji motywu matki, by zachować Twoją personalizację. Motyw potomny zawiera tylko te pliki, które są poddawane zmianom.
Aby to bardziej graficznie pokazać:
Motyw rodzic zawiera pliki: PLIK_1, PLIK_2, PLIK_3, PLIK_4
Motyw dziecko zawiera pliki: PLIK_2 i PLIK_4 – tylko te, w których są wprowadzone zmiany. WordPress je odczytuje, by wyświetlić Twoje zmiany/funkcjonalności na stronie, a resztę bierze z motywu rodzica.
Aktualizacja motywu polega na podmianie wszystkich plików na nowe. Jeśli wprowadziłabyś zmiany w motywie rodzicu, to stracisz to co zmieniłaś. Motyw dziecko działa jak ochrona – zawiera tylko te pliki, które zmieniłaś. WordPress korzysta z tych plików zmienionych przez Ciebie (PLIK_2 i PLIK_4), a resztę bierze z motywu rodzica. Dzięki temu Twoje zmiany nie znikną po aktualizacji.
Wiem, jak zrobić Child Theme, instalując wtyczkę Child Theme Generator, ale nie wiem, jak zrobić stronę-dziecko np. do motywu Astra, gdzie taka wtyczka nie jest potrzebna. Proszę o poradę.
Hej, nie bardzo wiem co chcesz zrobić. Motyw potomny tworzy się tylko raz dla całej witryny. Strony tworzysz w zakładce Strony -> dodaj nową.
Zainstalowałam wtyczkę child do motywu Kadance i nie mam przy niej opcji edycji.
Hej, korzystasz z tej wtyczki, którą Ola pokazuje na filmie? Czego konkretnie nie możesz edytować?