Tworzysz w tej chwili własną stronę internetową lub przymierzasz się do zmiany wyglądu? Dookoła jest tyle motywów i nie wiesz, który wybrać? Na blogach znajdujesz same zestawienia motywów, ale bez żadnej instrukcji jak podejść do tematu? Idę Ci z pomocą! W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak wybrać darmowy motyw!
Przede wszystkim usiądź wygodnie, zaparz sobie kawę lub herbatę. Potraktuj wybór motywu, jako zakupy “za free”. Grunt to dobre nastawienie, dlatego zadbaj o swój nastrój i potraktuj to jako dobrą zabawę 🙂
Zastanów się
Zastanów się, jaką stronę WWW chcesz stworzyć. Czy będzie to strona wizytówkowa, blog, portfolio, a może sklep internetowy. Skróci to znacznie Twoje poszukiwania i będziesz przebierać tylko w tych motywach, która odpowiadają Twoim potrzebom.
Korzystaj z zestawień darmowych motywów
Przeglądaj zestawienia na blogach. Zapraszam Cię do moich zestawień motywów WordPress, które tworzę cyklicznie na moim blogu. Zamieszczam w nim wyselekcjonowane motywy, które pojawiły się w ostatnim czasie na wordpress.org i według mnie są wartościowe. Staram się grupować je ze względu na ich przeznaczenie. Czyli oszczędzisz swój czas!
Wyszukiwarka to nie zło
Przejdź na stronę wordpress.org i wybierz w menu opcje Themes → tutaj szybki klik. Po prawej stronie znajdziesz wyszukiwarkę. Wpisz do niej słowa kluczowe w języku angielskim np. blog, company, e-commerce lub ze względu na Twoją dziedzinę np. food, health, technology.
Do wykorzystania są także filtry (Feature Filter). Nie korzystam z nich często, ponieważ czuję, że ogranicza to mój wybór. Możesz w nich wybrać odpowiedni kolor motywu, typ layoutu oraz inne opcje.
Wersja demo
Wersja demonstracyjna jest głównym wyznacznikiem, czy wybiorę dany motyw. Jeśli jest dobry to obroni się tutaj, w przeciwnym wypadku szukam dalej.
Demo szablonu nie oglądaj za pomocą przycisku Preview, zazwyczaj nie pokazuje to nawet w najmniejszym stopniu jego możliwości. Wybierz link “Theme Homepage”, który przeniesie Cię do strony internetowej twórcy. W większości przypadków znajdziesz tutaj możliwość obejrzenia wersji demonstracyjnej. Niestety na stronie internetowej każdego twórcy ta opcja będzie zamieszczona w innym miejscu. Trzeba ją po prostu znaleźć. Szukaj guzików z napisem: “Demo”, “Preview demo” itd.
Ważne! Pamiętaj, aby obejrzeć wersję demo także na telefonie, tablecie i innych urządzeniach mobilnych.
Data aktualizacji
Zwróć uwagę na datę ostatniej aktualizacji motywu, nie wybieraj motywów, które nie były aktualizowane od ponad roku. Na pewno nie wspierają one aktualnych technologii i nie wiadomo, czy działają poprawnie z aktualną wersją WordPressa i wtyczek.
Liczba instalacji
Liczba osób, które zainstalowały darmowy motyw jest doskonałym wyznacznikiem jego popularności. Wybieraj te częściej instalowane, ale nie przesadź w drugą stronę – aby co druga strona internetowa nie wyglądała tak samo jak Twoja. Powyżej tysiąca instalacji motywu jest to dobra liczba, natomiast powyżej kilkaset tysięcy może być już zbyt duża. Jeśli jednak zauroczył Cię jakiś darmowy motyw, który nie trzyma się w tych ramach to się nie ograniczaj, wybierz go!
Oceny
Sprawdź oceny osób, które zainstalowały już ten motyw. Nie powiem nic odkrywczego, ale nie wybieraj takiego ze złą średnią ocen. Musi być jakiś powód złych opinii 😉
Opis i tagi
Przeczytaj opis i tagi motywu, weź je pod uwagę przy wyborze. Zazwyczaj są tutaj opisane możliwości szablonu w opcjach administracyjnych, czyli tam, gdzie nie zajrzysz w wersji demonstracyjnej. Na co zwracam uwagę w tym miejscu?
Warto, aby darmowy motyw zapewniał:
- Custom Colors – dostosujesz kolorystykę motywu do swoich preferencji.
- Custom Header – zmienisz nagłówek, prawdopodobnie będzie możliwość dodania logotypu.
- Theme Options – możliwości dostosowania opcji szablonu.
- Translation Ready – opcja zmiany tłumaczeń motywu za pomocą wtyczki (tekstów typu read more).
Testuj, testuj, testuj
Pamiętaj, wybór darmowego motywu to nie kupno samochodu. Boisz się, że nie sprawdzi się? Świat się nie zawali, zamienisz szybko, za darmo na inny! Dlatego testuj wiele motywów, sprawdź, który spełni Twoje oczekiwania i wybierz ten najlepszy. Z góry przeznacz na to określony czas i nie przedłużaj go. Nie wybieraj motywu miesiącami, nie blokuj się tym. Działaj! Jeśli za miesiąc stwierdzisz, że to nie to – zmienisz go na inny. Proste? Oczywiście, że tak!
Twoi odbiorcy nie odejdą od Ciebie! Mało tego, możesz zapytać ich o opinię. Dowiesz się, jakie są ich oczekiwania oraz nawiążesz z nimi więź. Dzięki Tobie poczują, że mają realny wpływ na to co robisz.
Instalacja motywu
Jak zainstalować darmowy motyw z wordpress.org? Przejdź w panelu CMS w Wygląd → Motywy i po nazwie wyszukaj go, a następnie zainstaluj. Możesz też go pobrać ze strony WordPressa i wgrać za pomocą paczki .zip za pomocą “Wyślij motyw na serwer”.
Sprzątnij zabawki
Masz już wybrany ten idealny motyw? To teraz usuń wszystkie pozostałe, które zostały przez Ciebie testowane, ale jednak odrzucone. Nie zaśmiecaj swojej strony! Usuń je już teraz!
Daj znać, czy ten artykuł pomógł Ci w wyborze motywu. Jeśli nie to wpisz w komentarzu swoje wątpliwości, mam nadzieję, że będę mogła Ci pomóc 🙂
15 Komentarze
Bardzo dobry, rzeczowy wpis! Akurat jestem na etapie podobnych rozważań, więc spadł mi z nieba 🙂
Cieszę się, powodzenia w poszukiwaniach 🙂
Hmmm szkoda, że ten post nie pojawił się jakiś czas temu 🙂 Może kiedyś będę zakładać kolejnego bloga 🙂
Albo zmieniać motyw na nowy, aby odświeżyć stronkę 🙂
Jestem przed, dlatego te informacje bardzo mi się przydadzą. 🙂
Super, powodzenia! 🙂
Do blogowania motyw jest wybrać dość łatwo, ale jeżeli chcesz założyć stronę specjalistyczną, to niestety dość trudne, albo ja niezdecydowany i mający zbyt wielkie wymagania. Chyba ze trzy miesiące szukałem motywu do strony fotograficznej i… zanotowałem same porażki. Albo kiepska zmiana kolorystyki, albo czcionka nie taka i nie da się zmienić, albo pewnych denerwujących elementów nie da się wcale wyłączyć. Wreszcie znalazłem, mam, nie jestem może w 100% zadowolony, ale jest wystarczająco dobry na moje potrzeby. Jednak, gdy muszę którąś z moich stron modyfikować, to najbardziej frustruje mnie właśnie wybór motywu.
Wszystko można zmienić. Zależy tylko, jak to będzie pracochłonne. Jednak racja, w niektórych motywach konieczne są już wtedy modyfikacje programistyczne. Robiłam kilkanaście stron dla fotografów i rzeczywiście wymagały one wielu kluczowych zmian lub zaprojektowania i zakodowania strony na WordPressie od zera 🙂
szkoda, że nie trafiłam na taki wpis kilka miesięcy temu. Obecnie mam już jako-taki szablon i chwilowo nie mam siły na zmiany na lepsze. Ale jak będę znów miała do tego energie to wrócę tutaj
U mnie niestety szukanie darmowego motywu niczym konstruktywnym nie zaowocowało poza jednym wnioskiem – teraz już przeglądam tylko płatne:) wśród których też niełatwo mi znaleźć ten idealny. Aczkolwiek zdarzają się 🙂 i uwodzą mnie swoją wygodą, urodą i tymi wszystkimi opcjami. No, ale ja potrzebuję w sumie tylko jednego motywu, który mi wystarcza na kilka lat, póki się nie znudzi. Inaczej byłoby, gdybym miała kilka blogów lub stron lub robiła je komuś na zamówienie 🙂
Czasami płatny motyw jest koniecznością, na moje strony i strony dla moich klientów wyszukuję tylko spośród płatnych. Jednak w momencie, kiedy ktoś tworzy stronę dla swojego hobby lub dopiero startuje ze swoją pierwszą stroną i nie wie czy przedsięwzięcie wypali motyw darmowy będzie idealnym rozwiązaniem 🙂
Pracuję na darmowym motywie i nie mam mu nic do zarzucenia 🙂 a wtyczka Page Builder jeszcze bardziej ułatwia mi życie 🙂
Mojego motywu nie znajduje ehh. Ale wpis bardzo przydany, czemu nie znalazłam Ciebie wcześnie, tyle nieprzespanych nocy przy WP mogłabym spędzić inaczej 😀
Też często zadaje sobie pytanie, czemu o czymś nie wiedziałam wcześniej. Ale nie ma co się zastanawiać, co by było gdyby, tylko skupiać się nad teraźniejszością i działać 😀
Użyteczny temat. Dziękuję. 🙂