Zastanawiasz się, jaką domenę wybrać? Opowiem, Ci o tym, jak powinien wyglądać właściwy wybór domeny, ale także czym różnią się między sobą poszczególne końcówki.
Jeśli wolisz zamiast video wersję pisaną, to poniżej znajdziesz transkrypcję.
Czego się dowiesz?
- Wybór domeny — jak się za niego zabrać?
- Jak sprawdzić, czy dana domena jest wolna?
Rodzaje domen
Do wyboru masz wiele typów domen, w tym: domeny narodowe, domeny regionalne, domeny globalne, domeny funkcjonalne oraz nowe domeny.
Domeny narodowe
Najczęściej używanymi są na pewno dobrze Ci znane domeny narodowe — dla Polski jest to końcówka .pl, dla Niemiec .de itp.
Domeny regionalne
Kolejnym typem domen są domeny regionalne, które pozwalają na jeszcze lepszą identyfikację miejscowości i regionu np. .waw.pl dla Warszawy.
Domeny globalne
Trzeci typ domen to domeny globalne – przykładem jest .com, .org i .info. Te domeny nie są podzielone na kraje i regiony, jednak wyraźnie sugerują, jaki typ treści możesz na nich znaleźć. Końcówka com to strona komercyjna, końcówka org to strona organizacji bądź fundacji non-profit, a na witrynie z domeną .info znajdziesz dużą bazę wiedzy.
Domeny funkcjonalne
Domeny funkcjonalne mają zapożyczone końcówki z domen globalnych, ale dodatkowo posiadają także na samym końcu domenę narodową np. .com.pl, czy .edu.pl.
Nowe domeny
Ostatni typ domen pojawił się całkiem niedawno. Jest ich ponad 700 i wszystkie związane są z tematyką strony: .hotel, .fitness, .blog. Jeśli domena z nazwą Twojej firmy z innymi końcówkami będzie zajęta, to zastanów się nad nowymi domenami.
Warto zwrócić uwagę na to, że te domeny zawsze coś znaczą.
Wybór domeny dla biznesu/bloga
Jeśli prowadzisz biznes w Polsce, to warto kupić końcówkę .pl, bo Twoi odbiorcy nawet nie pamiętając adresu strony, automatycznie będą próbowali wpisać ją w końcówką .pl. Nie warto się na to zamykać, bo inaczej Twoi klienci mogą trafić do konkurencji.
Co zrobić, gdy końcówka .pl jest zajęta?
Możesz zdecydować się na drugie bardzo popularne w Polsce rozwiązanie, czyli końcówkę .com. Te dwie domeny najlepiej kupić dla swojej firmy bądź bloga. Jak najbardziej można podpiąć kilka rożnych domen do jednej strony i wybrać tę jedną główną – dzięki temu niezależnie od tego jaką końcówkę będą wpisywali odbiorcy – zawsze trafią na Twoją stronę.
Przy okazji odbierzesz konkurencji możliwość wykupienia jednej z tych końcówek i korzystania z tego, że Twoi odbiorcy mylą się przy wpisywaniu adresu.
Dobre praktyki dotyczące domen
- Unikaj polskich znaków
Mimo tego, że od pewnego czasu można korzystać z polskich znaków w nazwach domen, to lepiej ich unikać. Dlaczego? Bo większość osób i tak wpisuje nazwę domeny bez polskich znaków.
- Unikaj cyfr – z jednym wyjątkiem!
Warto także unikać cyfr. Co jest wyjątkiem w tej sytuacji? Gdy w nazwie Twojej firmy pojawia się cyfra – wtedy powinnaś ją uwzględnić. W przypadku, gdy nazwa z domeną Twojej firmy jest zajęta, to nie jest dobrym pomysłem kupowanie domeny typu”nazwatwojejfirmy1.pl”. Taki adres nie jest intuicyjny dla Twoich klientów.
- Zrezygnuj z przedrostków
Również wszelkie przedrostki nie są dobrym pomysłem, bo znowu: taka domena nie jest intuicyjna dla Twoich odbiorców. Powinnaś unikać przedrostków w przypadku zajętej domeny np. na moim przykładzie: “jesteminteraktywna” jest dobrze, ale “e-jesteminteraktywna” już niekoniecznie.
- Odpowiednia długość domeny
Dobrze, by domena miała mniej więcej od 5 do maksymalnie 25 znaków. Nie może być zbyt krótka, ani za długa – nazwa powinna być łatwa do zapamiętania.
- Czy w domenie mogą być myślniki?
Czy do domeny dodawać myślniki? To zależy. Gdy Twój odbiorca chce wpisać nazwę strony, to za pierwszym razem wpisze ją bez myślników. Jeśli w ten sposób trafi na stronę konkurencji to tym większy problem dla Ciebie.
W przypadku, gdy zależy Ci na pozycjonowaniu i w nazwie domeny pragniesz zamieścić słowa kluczowe, to wtedy już lepiej oddzielić je myślnikami, bo tak dokładnie będzie je indeksować wyszukiwarka.
Oczywiście warto w celu wykluczenia takich różnych pomyłek zakupić kilka różnych rozszerzeń, aby wszystkie były podpięte do Twojej strony.
Jak sprawdzić, czy nazwa domeny jest wolna?
Wystarczy wejść na stronę jakiejkolwiek firmy, która oferuje sprzedaż domen i skorzystać z wyszukiwarki, w której będziesz wpisywała i sprawdzała, która domena jest wolna, a która zajęta. Taką domenę możemy kupić w obojętnie jakiej firmie, warto jednak zwrócić uwagę na cenę, by ta była możliwie niska.
Co ważne – domena może być w innej firmie niż hosting – nie musisz mieć wszystkiego w jednym miejscu. Nie możesz zdecydować się na hosting? Tutaj znajdziesz porównanie wraz z promocjami!
Wybór domeny sprawia Ci trudność? Daj znać w komentarzu – wspólnie pomyślimy, jaka domena będzie idealna dla Ciebie.
Więcej tego typu poradników znajdziesz na moim kanale Youtube.
6 Komentarze
A co sądzisz o nazwie domeny w języku angielskim?
Przyłączam się do pytania ale dodam, że rozważam pisanie bloga w języku polski i angielskim
To wszystko zależy od Twojej grupy docelowej, jeśli nie ma ona problemu z językiem angielskim to nie ma problemu. Ale jeśli podejrzewasz, że mogą te osoby nie znać języka to byłabym ostrożna z taką decyzją. Najlepiej jest dać wtedy np. babci nazwę i poprosić o przeczytanie jej na głos i zobaczysz co z tej nazwy wyjdzie i czy jesteś na to gotowa 😀
Witaj,
Twój artykuł w sprawie domeny jak i hostingu wiele mi rozjaśnił w głowie. Dziękuję 😉 I tak jak zachęcasz mam problem z nazwą domeny. Na razie bloguję na blogspocie pod hasłem moje-tworcze-miejsce i zastanawiam się nad domeną z myślnikami, pisaną ciągiem… albo zupełnie coś innego jak zaproszenia-slub.pl Co radzisz? Wszystkie domeny są wolne…
Jeśli nazwa do bez myśliników, a jeśli słowa kluczowe to z myślnikami 🙂 Jeśli chcesz zapytać o to większą ilość osób to wlatuj do grupy wsparcia i zadaj pytanie – myślę, że może to Ci bardzo pomóc: olag.pl/grupa-fb 🙂
Witam szukam domeny dla firmy CRYSTALHOME w mieście Leeds UK,
jaką wybrać domenę jeżeli chodzi mi o pozycjonowanie ?